Pálavu a zříceninu hradu Děvičky, někdy nazývaného také jako Dívčí hrady, jsem měl v plánu zmínit na webu hned, jak se postupně prokoušu Lednicko-valtickým areálem a spoustou dalších témat, o které je v poslední době mezi kamarády zájem. Ale nestíhám to bohužel všechno psát zdaleka tak, jak bych si přál, a taky jsem zjistil, že už to není, co bývalo, a že bez spánku už nevydržím déle než pár měsíců… :-)
Protože mě dnes kamarád upozornil na jeho článek na blogu a schválil mi jeho zvěřejnění na ŽivotNaCestách.cz, tak jsem si řekl, že toho rovnou využiju a vybočím pro tentokrát tak trošku z plánované trasy a zavítám na další, mnou milované místo, kde jsem byl mimochodem v posledních dvou týdnech 2x na kole (a vřele tuto vyjížďku doporučuji!). Myslím, že osazenstvo a návštěvníci fantastické kavárny Café Fara v Klentici (o které se co nevidět také zmíním v samostatném článku) si o mé návštěvě a varietním vystoupení, přesněji řečeno držkopádu z kola, budou jistě vyprávět ještě dlouho, au….
Teď už ale „pojď mi, hop!“ zpátky k Viktorovému původnímu originálnímu článku a jeho fotkám, které doplním také s dovolením o pár fotek z mého archivu. Takže citace:
I když všichni cestujeme za hranice, skoro nikdo ani pořádně neznáme tu naši kotlinu. Možná to není tak cool jako ujet někam za hranice, ale i tak to má sem tam své kouzlo.
A tak jsme se o víkendu jen tak vydali na Pálavu na Moravě. Konkrétně k vesnici Pavlov na zříceninu hradu Děvičky.
Mám rád rozhledny, vyhlídky a celkově výšky, a tak mě to sem dlouho lákalo, byl jsem tu jen jako malej kluk a když to mám z domu pár kilometrů, proč týden nezakončit trochu jinak.
Ale zpět, výhled ze zříceniny je opravdu skvělý (426 m. n. m.) a celé je to tam vyloženě suicide-ready. Vidíte vodní nádrže Nové Mlýny známé svým posledním mohykánem, lednický Minaret a spoustu moravských vesnic. Nám se podařilo zahlédnout i vzlétající horkovzdušný balón a blízko letící letadlo.
Lesní výšlap po stezce není nijak složitý a zvládnou ho v klidu i děti. Malých pobíhajících capartů bylo nahoře plno.
A pro ty originálnější by mohl být zajímavý i výšlap k vysílači (550 m. n. m. (geek technické okénko: mimo jiné tento vysílač vysílá pro jižní Moravu dvb-t multiplex 1 a 2 :)). Tam jsme to ale nestihli, takže zase příště.
Článek je až do těchto míst přebrán se svolením autora původního článku – kamaráda (a mimo jiné také člověka, který mi pomáhal vyřešit pár podstatných věcí na webu, autora vodoznaku do fotek webu ŽivotNaCestách.cz a budoucího designéra nového vzhledu webu) Viktora Hanáčka. Originální článek je zde na jeho BLOGu.
A já jen přidávám, že výšlap k vysílači je v případě Pálavy takřka nutnost, ale přímo k němu se již nějakou dobu někdo snaží zamezit přístup (různě shozené stromy přes cestu nemohou být náhoda), i když sem žádný oficiální zákaz vstupu není a vede sem i cesta. A pokud si vzpomínám, chodilo se tam odjakživa.
Dost možná, že to tak bylo v dobách, kdy zde operovaly ještě České Radiokomunikace, a lidé z ČRa si nepřáli, aby tam chodilo zbytečně moc lidí. Uvidíme, jak to bude teď, když to přebral Zadar. Čert ví.
Každopádně je od vysílače krásný výhled a stojí to rozhodně za to i v ne příliš příznivém počasí – viz foto, protože v ten okamžik budete stát na opravdu nejvyšším vrcholu Pálavy.
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!
Cestuji, abych fotil. Fotím, abych cestoval. A pak se o to s vámi všemi moc rád podělím tím, že doporučím ta opravdu krásná místa, která stála za to navštívit, vidět, zažít, vyfotit, ochutnat, spatřit nebo si k nim třeba přivonět.
1 komentář u „Zřícenina hradu Děvičky, Pálava, Pavlovské vrchy“