V rámci našeho nového seriálu vám představíme prvního cestovatele. Je jím Vojtěch Alberto Sláma, který nás seznámil se svými hned 21 cestovatelskými NEJ. Zjistíme, že přepadení v Riu nebylo tím nejdrsnějším zážitkem, který jej na cestách potkal. Dozvíme se, že ohledně piva je ryzí patriot. Poznáme jeho vztah k Amazonii a mnoho dalších zajímavých informací.
V. A. Sláma (nar. 1968) mnohokrát cestoval po Amazonii. Navštívil i Venezuelu, Bolívii, Gambii, Thajsko, Borneo či Vietnam. V odlehlých lokalitách těchto exotických zemí mimo jiné pátrá po neznámých či záhadných tvorech. Jakožto redaktor zahraničního zpravodajství pobýval v Rusku, Bělorusku, Ukrajině, Kazachstánu a Kyrgyzstánu. Během konfliktu mezi Ázerbájdžánem a Arménií pronikl přímo k frontovým liniím. Je autorem knih Záhadná monstra, Hon na vodní příšery, Putování do zeleného srdce Amazonie či Po stezkách oblud. V roce 1999 natočil televizní dokument Po stopách amazonských.
21 NEJ V. A. Slámy:
1. Nejvzdálenější země, kterou/které jste navštívil
Nevím to zcela přesně. Na kilometry to ale asi bude buď Sabah na Borneu nebo Amazonas v Brazílii.
2. Nejoblíbenější země (země, kam se rád vracíte, popřípadě rád byste se vrátil?
Miluji brazilskou Amazonii, tam jsem už pobýval dvanáctkrát.
3. Nejoblíbenější město
Když mám peníze, tak svůj vřelý cit rovnoměrně dělím mezi trojlístek svých oblíbených metropolí – Rio, Manaus a Prahu.
4. Nejoblíbenější dopravní prostředek
Určitě kánoe nebo malá říční loď, ale musí plout po Rio Negru nebo řece Demini.
5. Nejdrsnější zážitek z cest
Mám z minulého roku, když jsem si koupil neovladatelný kajak a levná pádla. Vlivem těchto faktorů se moje kocábka stala hříčkou vln a proud mě nemilosrdně unášel do neobydlených bažin zamořených kajmany. Proti tomu bylo přepadení v Riu nebo zážitky z arménsko-ázerbájdžánského konfliktu slabým odvarem.
6. Nejdéle trvající cesta či expedice, popř. ve které zemi jste pobýval nejdéle
V Amazonii jsem celkem strávil asi rok a čtvrt života.
7. Nejoblíbenější předmět, který s sebou vozíte na cesty
Nafukovací kajak, protože mi umožňuje bez hluku cestovat po amerických, afrických a asijských řekách a být tak v kontaktu s říčními delfíny a jinými úžasnými tvory.
8. Nejoblíbenější způsob cestování – sám, ve dvou či ve skupině?
Cestuji sám, zážitky jsou pak bezprostřednější a intenzivnější.
9. Nejzajímavější zážitek s policií či jinou ozbrojenou složkou
Stalo se v Gambii v obci Ka ur. Zde se před očima celé vesnice v řece utopili dva rybáři z převrácené loďky. Tragédie trvala pár minut a byla doprovázena hysterickým vytím žen, které se zmítaly na břehu. Pak přijela policie a z nějakého záhadného důvodu nikoho nevyslýchali a rovnou zatkli mě. Za úplatek 10 USD mě pak – především díky přímluvě mého kamaráda Anthonyho – zase propustili. Nemá to sice pointu, ale je to myslím dostatečně podivný a pro korupcí prolezlou Afriku i poměrně typický zážitek.
10. Nejzajímavější zážitek se zvířetem/zvířaty
Miluji říční růžové delfíny zvané v Amazonii botos. Plavat s nimi nebo jen tak proplouvat jejich hejnem na nafukovacím kajaku a téměř se jich dotýkat je pro mě vždy tím nejúžasnějším zážitkem.
11. Nejpůsobivější setkání s domorodým obyvatelstvem
Byla to asi pár hodin trvající schůzka s indiány ze skupiny Yanomamo v jejich rezervaci ve státě Roraima, kam jsem kdysi nelegálně s mladickou bezstarostností pronikl. Byli to vlastně první indiáni, s nimiž jsem se kdy dostal do kontaktu.
12. Nejoblíbenější cestovatelská kniha
To fakt nemohu konkrétně říci – je jich strašně moc. Líbí se mi ale styl Fernanda Fourniera respektive jeho životopisce Voisena, Robina Fournieuxe, Arkadyho Fiedlera a u nás třeba Jarka Mareše nebo profesorů Štěrby a Veselovského.
13. Nejoblíbenější motto cestovatele
Je to lehce upravené klasické označení neznámých končin – „HIC SUNT CRYPTIDS (LEONES)“ a také „Cesta může být cíl“.
14. Největší rada (tip) pro další cestovatele
„Vem batoh a jeď.“
15. Jaké jídlo vám ve světě chutnalo nejvíce a na které se vždy nejvíc těšíte
Churrasco (hovězí maso na rožni) v Brazílii a především geniální thajská a vietnamská kuchyně ve všech proměnách.
16. Nejexotičtější jídlo, které jste na cestách jedl
Mohl jsem zkusit opici, papoušky a ve Vietnamu dokonce i psy, ale to jsem fakt nedal. Jídlo miluji, ale vodní želvy jsou mezní hranicí, kterou za normálních okolností nemíním překročit.
17. Nejoblíbenější nápoj a v jaké zemi
Docela dobrá piva Brahma, Antarctica a Skol v Amazonii.
18. Kde vám nejvíc chutnalo pivo, případně víno, pokud něco z toho pijete
Nejlepší pivo vaří v Litovli, ale brazilská piva jsou taky fajn.
19. Kde jsou podle vás nejkrásnější ženy
Všude na světě. Ale pro mě je to moje žena Daniela.
20. Nejoblíbenější místo v České republice
Stará dobrá Praha.
21. Na co se nejvíce těšíte při návratu zpět domů
Na rodinu a moje oploutvená zvířátka – obří amazonské trnovce.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Bližší informace o cestovateli V. A. Slámovi můžete najít na webu http://www.gisow.cz/amazonie/ či na jeho blogu. Z těchto internetových stránek jsme rovněž se souhlasem V. A.Slámy čerpali použité fotografie.
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!
Mám rád poznávání cizích zemí na vlastní pěst, překonávání určitých výzev, baví mě nasávat tu atmosféru, když je člověk v cizině a zapojuje do toho všechny smysly. Cestování přináší i určitý nadhled a větší soběstačnost…. O večerech a víkendech pak pro vás píšu články z šesti desítek navštívených zemí, včetně těch prozatím nepostižených masovou turistikou, jako jsou Nikaragua, Laos, Kosovo, Senegal či Gambie. Stejně tak vám s radostí a nadšením představuji krásná místa v naší rodné vlasti.
Motta: „Zážitek nemusí být pěkný, ale silný, aby sis jej pamatoval.“– „Cestování je něco, co si nechcete nechat vzít.“ –„Všude se dá nějak domluvit.“
2 komentáře u „Zatčení v Gambii aneb 21 NEJ cestovatele Vojtěcha Alberta Slámy“