Obsah čtverce sestrojeného nad přeponou libovolného pravoúhlého trojúhelníku je roven součtu obsahů čtverců nad oběma jeho odvěsnami. Kdo si ještě vzpomene na znění Pythagorovy věty, má bod k dobru. A proč jsme v dnešním článku začali zrovna matematikou? Protože se podíváme na krásný a pestrý řecký ostrov Samos, kde se Pythagoras narodil.
Navštívíme konkrétně městečko Pythagoreio, které tento název nese od roku 1955, kdy změnou názvu města vzdalo hold slavnému rodákovi z ostrova (do té doby se jmenovalo Tigani).
Pythagoreio je menší město s přístavem, malebnou nábřežní promenádou a antickými památkami.
Leží u Egejského moře, kousek od letiště a jen 12 kilometrů od hlavního centra ostrova, města Samos.
Archeologické lokality Pythagoreia jsou zapsány v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO (lokalita se souhrnně označuje jako Pythagoreion a zahrnuje i nedaleký Eupalinův tunel). Prohlédnout si můžete pozůstatky hradu Lycourgos Logothetes, který byl postaven na zbytcích antických staveb, či zbytky chrámu bohyně Afrodité. Eupalinův tunel je pak technickou zajímavostí. Jde o přibližně kilometr dlouhý tunel, který pochází z 6. století př. n. l. a sloužil jako aquadukt. Dnes je možné tunel navštívit (pozor: v pondělí zavřeno).
Hned vedle hradu je větší parkoviště. Do centra je to jen kousek, takže doporučujeme tady odstavit auto. To bývá nejčastější volbou pro cestování po tomto řeckém ostrově (byť i autobusová doprava tu celkem funguje, jen nebudete tak flexibilní, zejména pokud na ostrově strávíte jen pár dnů jako my).
Hned vedle hradu se nachází kostel z roku 1824.
Poté, co dostatečně prozkoumáte okolí hradu, už nic nebrání tomu vypravit se do ulic městečka a pak se přesunout na nábřeží, kde jsou příjemné restaurace s výhledem na moře. Pokud si budete chtít pořídit nějaké suvenýry z ostrova, jsou tu fajn obchůdky s pestrou nabídkou.
Na závěr ještě jedna praktická rada. Není nijak překvapivá, takže spíše pro připomenutí: Pokud nejste fandy válení na pláži a teplot přesahujících třicítky, vyrazte na Samos až po sezóně. Čekají vás nižší ceny za ubytování či půjčení auta a samozřejmě minimum turistů, takže mnoho míst budete mít sami pro sebe, nebudete se muset v uzoučkých uličkách vyhýbat s protijedoucími auty a typické řecké jídlo si dáte v příjemně poloprázdné restauraci. Toto doporučení samozřejmě platí pro celé Řecko.
My tu byli v polovině října, teploty byly přes den minimálně 22 stupňů a v noci teplota neklesla pod 17 stupňů. A ano, i koupat se dá. My to zvládli právě v Pythagoreiu, kousek od zmíněného parkoviště je čisté moře s pohodovým přístupem.
Fotogalerie Pythagoreio:
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a nám to udělá radost. Děkujeme!
Mám rád poznávání cizích zemí na vlastní pěst, překonávání určitých výzev, baví mě nasávat tu atmosféru, když je člověk v cizině a zapojuje do toho všechny smysly. Cestování přináší i určitý nadhled a větší soběstačnost…. O večerech a víkendech pak pro vás píšu články z šesti desítek navštívených zemí, včetně těch prozatím nepostižených masovou turistikou, jako jsou Nikaragua, Laos, Kosovo, Senegal či Gambie. Stejně tak vám s radostí a nadšením představuji krásná místa v naší rodné vlasti.
Motta: „Zážitek nemusí být pěkný, ale silný, aby sis jej pamatoval.“– „Cestování je něco, co si nechcete nechat vzít.“ –„Všude se dá nějak domluvit.“