Work and travel – Jak si správně vybrat agenturu a jaký je rozdíl mezi zprostředkovateli.

Work and Travel – Jak si správně vybrat agenturu a jaký je rozdíl mezi zprostředkovateli?

Pokud tápete, jak se zorientovat ve Work and Travel programech, a nevíte, jakou agenturu si vybrat, přečtěte si následující porovnání několika zkušeností s letní prací v USA. Znáte to, člověk se nadchne pro cestu přes oceán a léto plné dobrodružství a pak začne googlovat, číst, informace a přemíra úkolů se začne hromadit… a přijde moment, kdy vás zaleje pot a elán vystřídá chuť raději nikam nejet.

Už se vám to stalo? Ráda se s vámi podělím o to, jak si zjednodušit všechno papírování či kdo a jak vám ušetří čas i peníze.

Jedno léto jsem strávila v Coloradu v USA v resortu s horkými prameny za kasou bazénu. Léto mého života. Práce v pohodě a ve volném čase desítky výletů do hor a okolních městeček. Práci jsem měla zařízenou přes kamarádku a v agentuře, se kterou jsem jela, jen vyřizovala víza a jiné papíry. A zaplatila si letenku. S cestováním na konci pobytu mě vše nakonec vyšlo na přibližně 50 tisíc korun. A stejnou částku jsem si během léta i vydělala, takže celé léto finančně vyšlo tzv. šul-nul.

Work and travel – Jak si správně vybrat agenturu a jaký je rozdíl mezi zprostředkovateli. Parta mladých lidí na autě s akční kamerou na selfie tyči uprostřed pouště v USA.

Cestování je moje vášeň, a proto se všechny dárky k narozeninám a Vánocům vždy točí okolo příspěvku na cesty. Našetřit 50 tisíc ve 20 letech ale ain´t easy, right? Moje první Work and Travel tedy dofinancovávali rodiče a nad hlavou mi tak visela pomyslná gilotina půjčení si jejich peněz.

Work and travel – Jak si správně vybrat agenturu a jaký je rozdíl mezi zprostředkovateli.

Plná pozitivních vzpomínek jsem další léto chtěla jet znova, ale vyskytlo se několik limitujících problémů. O pár let starší už jsem nechtěla znova prosit rodiče o desítky tisíc. Navíc předchozí zaměstnavatel už nenabízel stejnou pozici a měla jsem na výběr jen dvě. Na plavčíka jsem se necítila a housekeeping… Řekněme, že mám jiné silné stránky a přednosti. V úvahu tedy padalo hledání jiného zaměstnavatele přes původní agenturu, tudíž dražší cena programu. Měla jsem pocit, že nevím, do čeho jdu, a trochu se bála. Při hledání zaměstnavatele na webovkách agentury jsem neviděla dost konkrétních informací, díky kterým bych se o resortech více dozvěděla, abych viděla, kam bych jela a co přesně dělala.

Na Facebooku jsem narazila na Camp Leaders a následovně na Resort Leaders a byla nadšená. Lákal mě zase hotel nebo resort a nadchlo mě, že podle webovek to vypadalo, že jsem našla přesně to, co jsem hledala. A taky že jo! Od prvního přihlášení se mi líbil design a způsob, jakým celý systém funguje. Bylo mi jasné, co vyplnit, jaké dokumenty si vyřídit, v jaké fázi se můj program právě nachází a jaké jsou další kroky. Ke všem formulářům jsem vždy dostala i sadu tipů a rad, takže vše probíhalo hladce.

12310614_985816224797532_8913101180919618551_n

Zkusila jsem zažádat o svoji vysněnou outdoorovou pozici, šla na pohovor a zadařilo se mi na první pokus. Vše šlo jako po másle a já se těšila do resortu uprostřed nádherných hor Nové Anglie v New Hampshiru. Všechno bylo mnohem jednodušší, než jsem vůbec doufala. Je vidět, že parta okolo Smaller Earth prošla celým procesem proklikávaček svých Work and Travel a rozhodli se to celé vzít od podlahy a vytvořit vlastní web, který obsahuje vše, co potřebujete, a zároveň vás nezahlcuje zbytečnostmi. A je na ně spoleh – pomůžou vám s přípravou na pohovory, to důležité vám vždy připomenou e-mailem a jsou k dispozici na telefonu, když potřebujete poradit. A navíc na mě nikdo netlačil s placením všech poplatků dopředu. Největší část jsem tudíž mohla zaplatit až v průběhu léta a použít tak peníze, co jsem si sama vydělala.

Celý program jsem si byla schopná zařídit během posledního roku na VŠ, při psaní diplomky a s brigádou. Úkoly jsou časově rozloženy, takže pokud se přihlásíte s předstihem, nemusíte se obávat, „že prostě nebudete mít čas na nějaký papírování“. Odstátnicovala jsem v půlce května, dva týdny si dala na oddech, balení a loučení a začátkem června nasedla do letadla. A jsem opravdu ráda, že jsem svoji poslední příležitost na Work and Travel využila!

Work and travel – Jak si správně vybrat agenturu a jaký je rozdíl mezi zprostředkovateli.

Připravila jsem pro vás také porovnání programových poplatků různých agentur. Některé poplatky jsou nezbytné (například SEVIS databáze 35 USD, poplatek na ambasádě 160 USD či pojištění) a nevyhnete se jim nikde. Programové poplatky jednotlivých agentur se liší svojí výší i termínem splatnosti. Následující řádky vám tak mohou pomoci najít tu nejvýhodnější variantu pro vás.

Work and travel – Jak si správně vybrat agenturu a jaký je rozdíl mezi zprostředkovateli.

Pro přehlednost jsou veškeré poplatky následně převedeny na koruny v kurzu 24 Kč / 1 USD (z 22. 9. 2016) a zaokrouhleny na celé desítky. Zvýraznila jsem pro vás také to, zdali je v ceně letenka. Cena letenky záleží na destinaci, kam se vypravíte. Většina agentur se pro vás pokusí najít tu nejvýhodnější, přesto připočítejte ke všem poplatkům až 20 000 Kč extra za zpáteční letenku z Prahy do Ameriky. Na konci přehledu naleznete stručné shrnutí následujících informací.

Student Agency

Student Agency (léto 2016) Cena Termín
1. poplatek (registrační) 150 USD Při vstupním pohovoru
2. poplatek

●      sám si zajistím zaměstnavatele

●      agentura mi zajistí práci

 

459 USD

839 USD

 

Po potvrzení od zaměstnavatele

Při potvrzení o umístění

Dohromady v CZK

●      Vlastní zaměstnavatel

●      Zaměstnavatel od agentury

 

14 620 CZK

23 740 CZK

Před odjezdem

 

Letenka a pojištění bez letenky a pojištění!

CzechUS

Agentura CzechUs se ve velké části zaměřuje na práci plavčíků, k jejímuž vykonávání je nezbytný speciální certifikát, který si musí účastník uhradit.

CzechUs (léto 2016) Cena Termín
PLAVČÍK
1. poplatek (registrační)

 

3 500 CZK

4 000 CZK

do 31.10.

od 1. 11. do uzávěrky

2. poplatek (dle typu vízového partnera)

 

499-550 USD

 

3. poplatek (kurz plavčíka pro prvoúčastníky)

 

8 000 CZK

8 500 CZK

9 000 CZK

do 31.10.

od 1.11. do 31.12.

od 1.1.

 

 

Dohromady v CZK

●      minimálně s včasnou registrací

●      maximálně s pozdější registrací

 

23 480 CZK

26 200 CZK

Před odjezdem

 

Letenka a pojištění bez letenky a pojištění!
HLEDÁM PRÁCI
1. poplatek (registrační) 3 500 CZK

4 000 CZK

4 500 CZK

do 31.10.

od 1.11. do 31.1.

od 1.2. do uzávěrky

2. poplatek

 

899-950 USD Po potvrzení umístění od zaměstnavatele

 

Dohromady v CZK

●      Zaměstnavatel od agentury minimálně s včasnou registrací

●      Zaměstnavatel od agentury s pozdější registrací

 

25 080 CZK

 

27 300 CZK

 

Před odjezdem

 

Letenka a pojištění bez letenky a pojištění!
MÁM PRÁCI
1. poplatek (registrační) 2 500 CZK

3 500 CZK

do 31.1.

od 1. 2.

2. poplatek 400 USD  

 

Dohromady v CZK

●      Vlastní zaměstnavatel minimálně

●      Vlastní zaměstnavatel  pozdější registrace

 

12 100 CZK

13 100 CZK

Před odjezdem

 

Letenka a pojištění bez letenky a pojištění!

Smaller Earth – práce v resortu s Resort Leaders

ResortLeaders – práce zajištěná agenturou Cena Termín
1. poplatek (registrační) 3 000 CZK Při podepsání smlouvy
2. poplatek 670 USD Po umístění do resortu

 

3. poplatek 1 450 USD Platí se ve dvou splátkách z peněz vydělaných během léta
Dohromady v CZK

●      Před odjezdem

●      Během léta k doplacení (v USD) z vydělaných peněz  v resortu

 

19 080 CZK

 

34 800 CZK

 

 

Letenka a pojištění včetně letenky a 90 dní pojištění!

Přehled povinných poplatků

Poplatek Cena v USD Cena v CZK
SEVIS (americká databáze o zahraničních studentech v USA) 35 USD 840 Kč
Poplatek ambasádě za vyřízení víz 160 USD 3 840 Kč
Pojištění (přibližná cena) 46 USD/ měsíc 4 měsíce = 4 420 Kč
Letenka 15 000 – 20 000 Kč

Shrnutí

Mám práci

Work and travel – Jak si správně vybrat agenturu a jaký je rozdíl mezi zprostředkovateli.Chcete-li nejlevnější variantu, jak vycestovat za letní prací do USA, je nezbytné zapracovat na vašich kontaktech a poptat se přátel a známých na ochotného amerického zaměstnavatele, který vás bude chtít na léto zaměstnat a vyřídit vám nezbytné dokumenty. Připravte se na mnoho motivačních dopisů a e-mailů a menší výběr pozic, které se vám budou nabízet. V tomto případě platíte agentuře především za zprostředkování víz a celou tu magickou komunikaci mezi mezinárodními subjekty zaštiťující výměnné programy pro studenty.

Cena za programy “Mám vlastního zaměstnavatele” se pohybuje mezi 12 000 Kč až 15 000 Kč, k čemuž je nezbytné připočítat letenku (řekněme 18 000 Kč), pojištění na celý pobyt (např. 46 USD / měsíc), poplatek za SEVIS databázi mezinárodních výjezdů studentů (35 USD) a poplatek na ambasádě (160 USD). Našetřit si na poplatky, které vám umožní vyrazit do USA, budete muset před samotným odjezdem – minimálně 40 000 Kč.

Hledám práci

Work and travel – Jak si správně vybrat agenturu a jaký je rozdíl mezi zprostředkovateli.V této variantě se vám nabízejí dvě možnosti – zaplatit desítky tisíc předem u většiny agentur, či využít variantu například u Smaller Earth a splátky si rozdělit. Takto máte příležitost si na více než půlku všech poplatků vydělat během získané letní práce. Agentury pro vás budou mít připraveny seznamy různorodých pozic a zaměstnavatelů, kteří vás budou chtít hostit během léta. Ušetříte si vyřizování na vlastní pěst a agentura vás provede celým procesem od registrace do programu po zabydlení se u amerického zaměstnavatele.

Hledáte-li zaměstnavatele přes jinou agenturu, připravte si před odjezdem minimálně 54 000 Kč na veškeré poplatky agentuře, vízovým partnerům, ambasádě, databázi SEVIS, na letenku a pojištění.

Nebo využijte nabídky agentury Smaller Earth s programem Resort Leaders a zaplaťte před odletem pouze 24 020 Kč za část poplatků agentuře, ambasádní poplatek a povinného pojištění během vašeho volitelného cestování po práci. Na zbylé poplatky si vyděláte během léta, zaplatíte dohromady ve dvou splátkách 34 000 Kč a další výdělek bude už jen váš. Podle vaší pracovitosti a šetřivosti vám může zbýt extra až 5 000 USD po zaplacení všech poplatků – na cestování!

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře