Wellington, Nový Zéland

Wellington, Nový Zéland

Článek o městě Wellington jsem se chystal napsat už mockrát, vždycky jsem to nakonec ale odložil anebo nechal jako koncept. Už někdy od prvopočátku tohoto webu. Důvodů je hned několik. Jedním z nich a zřejmě i nejdůležitějším důvodem je fakt, že nějaký vyčerpávající článek o Wellingtonu se nejspíš asi napsat ani pořádně nedá.

DSC_2398

Dobře si vzpomínám, že ani v turistickém průvodci se toho člověk o tomto krásném městě moc nedočetl. Myslím konkrétně o městě jako takovém, ne o možnostech ubytování, informacích o hromadné dopravě nebo kulturních akcích či památkách, ale tak nějak obecně. O tom ostatním se totiž už dají napsat konkrétní články, o Wellingtonu samotném to ale nejspíš vážně nebude nic jednoduchého.

Trošku z historie města Wellington a jeho samotného názvu

Město Wellington se v řeči původních obyvatel – maorštině – jmenuje „Te Whanganui-á-Tara“, což pro Maory znamená ve volném překladu spíše „Wellington Harbour“ (přístav Wellington), protože pro ně měl přístav, jakožto pro mořeplavce, mnohem větší význam než město samotné. To ale není doslovným překladem. Te Whanganui á Tara se doslovně překládá jako „The great harbour of Tara“ – Tarův velký přístav. Tara byl podle maorské pověsti náčelníkem, který na toto místo dorazil někdy ve 12. století jako první a rozhodl se tady usadit.

DSC_2382

Wellington a jeho role v současnosti

Spousta lidí si dodnes myslí, že hlavním městem Nového Zélandu je Auckland. Na tom ale není celkem nic zvláštního. Když na někoho vybafnete, jaké město je hlavním městem USA, taky nejspíš bez váhání vyrukuje s New Yorkem, a když se na to stejné zeptáte o Austrálii, určitě spousta lidí bez delšího rozmýšlení odvětí – Sydney! Těžko říct, proč to tak je. Možná kvůli popularitě zmíněných měst, která je větší než popularita hlavních měst. Možná kvůli zahraničním médiím, jejich velikosti, počtu obyvatel nebo kvůli turistickým atrakcím. Opravdu těžko říct. Možná, že je to ale jako na Novém Zélandu s Aucklandem.

DSC_2383

Wellington je hlavním městem Nového Zélandu. Ano, opravdu je! :-) Pravdou ale je, že před ním byl hlavním městěm skutečně Auckland. Na to, že jste si to ale nějak špatně zafixovali při hodinách zeměpisu, nebo že se vám to plete s tím, jak to bylo dřív, se raději nevymlouvejte – město Wellington bylo založeno roku 1840 a už o 25 let později bylo jmenováno hlavním městěm Nového Zélandu.

Pro hlavní město má Wellington i ideální polohu – leží na jihozápadním cípu Severního ostrova, tedy co nejblíže i pro obyvatele Jižního ostrova, a mají to tak všichni z obou ostrovů přibližně stejně daleko. Navíc má pro zemi opravdu velmi strategický přístav a pravidelnou dopravu mezi oběma ostrovy. Díky své poloze je Wellington právem označován také jako nejjižnější hlavní město světa.

DSC_2403

V současné době má Wellington něco kolem 400 000 obyvatel, což je ve srovnání s Aucklandem, největším městem Nového Zélandu a jeho cca 2 miliony obyvatel, zhruba pětina.

Co si ve Wellingtonu určitě nenechat ujít

Pokud máte na Wellington rezervovaných několik dnů, určitě tím vůbec nic nepokazíte. Atmosféra ve městě je úžasná a velmi přátelská. Všechno, co budete potřebovat, zde jistě také najdete a pořídíte. Ať už se jedná o nocleh v backpackeru nebo hotel, internetovou kavárnu, levný, ale přesto skvělý fastfood anebo drahou restauraci. Horší to ale asi bude, pokud budete Wellingtonem jen projíždět na trajekt a pokračovat dál na Jižní ostrov. Pak se hodí mít připravený plán a už předem vědět, co chce člověk vidět. Obzvlášť pokud budete mít čas třeba jen pár hodin.

Museum of New Zealand, Wellington, Nový Zéland
Museum of New Zealand, Wellington, Nový Zéland

Pokud se z časových důvodů musíte rozhodnout pouze pro jednu věc, rozhodně doporučuji muzeum Te Papa, které nese v angličtině jméno Museum of New Zealand. Muzeum Nového Zélandu – to asi mluví za vše. O tomto muzeu bych se časem rád rozepsal v sólo článku, tak teď jen ve zkratce. Zažít se tady dá opravdu snad všechno od počátků osídlování Nového Zélandu, přes jeho návštěvu členy skupiny The Beatles až po neuvěřitelná díla, jako např. plechová socha krávy v životní velikosti, která je vyrobená z plechovek od hovězích konzerv, auta z vlnitého plechu, ale hlavně obrovské spousty všemožných multimediálních expozic, kde si můžete vyzkoušet na vlastní kůži, jaké to je zažít v domě zemětřesení různých stupňů Rychterovy škály, jinde můžete vstoupit rovnou do útrob zemského jádra, abyste pochopili, proč je na Zélandu tolik zemětřesení, jak pracují tektonické desky anebo si můžete skočit virtuální skok na pružném laně…

Muzeum je otevřeno denně od 10 – 18 hodin, ve ČT je otevírací doba prodloužena až do 21 hodin.

Vstupné do muzea je ZDARMA! Inu, máme se opravdu ještě co učit…

U muzea se dá většinou taky bezproblémově zaparkovat za 3,50 NZD na hodinu a ještě tím podpoříte nadaci samotného muzea.

Pokud vám zbyde ještě chvilka, určitě se projděte alespoň v okolí muzea anebo si zajděte na nějaké výborné jídlo či pivko do pivovarské restaurace Wellington Brewing Company, která je od muzea opravdu kousek.

DSC_2411

Mě osobně utkvěl Wellington v hlavě jako krásné, čisté a pohodové kulturní město s úžasným muzeem, které díky své poloze u oceánu působí tak trošku jako na větrné hůrce. Snad ani jednou jsem tady nezažil, že by tady v jednom kuse nefoukal vítr, ale to už prostě tak nějak k Wellingtonu patří.

Před cestou do Wellingtonu zvažte také sjednání kvalitního pojištění na cesty, které by v dostatečném rozsahu pokrývalo zejména léčebné výlohy, popřípadě úraz v zahraničí.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

3 komentáře u „Wellington, Nový Zéland“

  1. Doporučuji s pronájmout byt, pokud jedete někam na dlouhou dobu. Já jsem tak jednou letěl do londýna a nechal jsem si pronajmout byt, protože jsem moc anglicky neuměl. Vše v pohodě. Zkuste společnost Czech4Home s.r.o.

    1. Wellington byl super, ale na mě tam moc foukalo. Mě osobně se hodně líbilo v Aucklandu a Queenstownu…

Komentáře