Vzít si na cesty kufr na kolečkách – šílenost nebo reálná věc? Mladá holka s kufrem na kolečkách kráčející podzimně zabarveným lesem .

Vzít si na cesty kufr na kolečkách – šílenost nebo reálná věc?

Před pár lety jsem jsem v pořadu Dobré ráno s podtitulem Život na cestách prohlásil, že bytostně nesnáším kufr na kolečkách. :-D Vůbec jsem si neuměl představit, že bych s něčím takovým někdy někam mohl vyrazit. A je pravda, že jsem si na Novém Zélandu kvůli tomu i pěkně dobíral kamaráda Marka, který do téhle krásné batůžkářské země s tímto typem cestovního zavazadla dorazil.

Můžu si na cesty po Peru vzít kufr na kolečkách?

Přesně takto se mě před pár měsíci jeden klient zeptal. V první okamžik jsem to pochopil tak, že jen vtipkuje. Pak mi došlo, že to myslí vážně. Zprvu mi to přišlo jako naprostá šílenost a docela mě tento typ dotazu překvapil a následně i celkem pobavil. Pokud je cesta spojená s návštěvou džungle, je něco takového absolutně nemožné a na kufr na kolečkách opravdu zapomeňte.

Pak jsem nad tím ale zpětně přemýšlel a říkal si – co když ale do Peru cestují lidé, kteří o návštěvu džungle nestojí a budou se pohybovat od města k městu, jezdit po památkách nebo národních parcích a spát v hostelech? Rozhodl jsem se, že se na to při našem cestování po Peru více zaměřím a budu se víc dívat kolem sebe. A nestačil jsem se divit! Byl jsem opravdu hodně překvapený, kolik cestovatelů dnes vyráží na cesty s kufry na kolečkách.

Dost se ve mně perou pocity, jak vlastně takovým lidem říkat, protože tohle už podle mě zdaleka nejsou typičtí turisté, kteří obrážejí jen hotely a hotelové pláže. Jen prostě cestují s kufrem a ne s batohem. Je pravda, že zrovna Peru je destinace, kde je logisticky všechno tak skvěle zvládnuté, že s kufrem zřejmě není kromě zmíněné džungle nikde žádný problém. Při cestování autobusy si zavazadla odbavíte předem jako při cestování letadlem a pak už se o kufr nemusíte vůbec starat až do cílové stanice.

Jako jediný problém může nastat na prašné, velmi kamenité nebo štěrkové cestě, kde by se podle mě člověk s kufrem opravdu hodně natrápil, ale těch už ani v Peru dnes moc nepotkáte, a když ano, tak už tou dobou budete mít kufr nejspíš někde na hotelu. A co se týče odložení zavazadla, tak to tam funguje taky skvěle – snad všechny hostely, kde jsem kdy spal, měly nějakou „storage room“, kde vám ochotně nechají váš batoh nebo kufr i několik dnů. Díky tomu pak můžete cestovat nalehko. Stačí si tedy s sebou vzít příruční 20 – 25l batoh, případně si jej zabalit prázdný do kufru a vše je vyřešeno. A přesně tak jsem si všiml, že to dnes spousta mladých cestovatelů řeší.

Po tuniských pětihvězdičkových hotelech s batohem na zádech

Letos v květnu jsem dostal zajímavou nabídku na novinářskou cestu napříč Tuniskem. Už na samotném začátku bylo jasné, že budeme bydlet po různých luxusních hotelech. Zvažoval jsem, že bych si měl někde půjčit kufr na kolečkách, abych nebyl za exota. Nakonec jsem se ale rozhodl, že to vezmu jako výzvu a vyzkouším opačný paradox, a vyrazil jsem po Tunisku se 40litrovým batohem po pětihvězdičkových hotelech.

12.S-batohem-na-zadech-napric-Tuniskem-batoh-na-posteli-v-petihvezdickovem-hotelu

Zajímalo mě totiž, jak na takové zavazadlo budou reagovat tamní portýři, recepční a další zaměstnanci hotelů a taky jak praktický bude batoh v tomto typu prostředí a ubytování. Přál bych vám vidět ty pohledy hotelového personálu! :-)

Musel jsem ale uznat, že i když dávám dál přednost cestování s batohem na zádech, pro cestování po hotelech by se opravdu více hodil kufr na kolečkách.

Pár měsíců po mém letošním návratu z Tuniska (více než 2,5 roku od vysílání Dobrého rána) mi na základě mého prohlašení přistála v mailu zajímavá nabídka od společnosti Delmas – vyrazit na cesty s kufrem na kolečkách a vyzkoušet si tak na vlastní kůži, že i kufr může být pohodlný a nemusí být takovou překážkou na cestách, jak by se mohlo zdát.

Inu dobrá, rozhodl jsem se, že by to mohla být další zajímavá zkušenost a že se zkusím překonat a vyrazím někam s kufrem. Slovo dalo slovo a nakonec jsem se rozhodl, že popíšu pár mých cest, kam si umím představit, že bych s kufrem na kolečkách mohl vyrazit a že se nechám překvapit a nechal si poslat kufr dle doporučení odborníků.

Za pár dnů mi dorazil obrovský a velmi elegantní kufr March Cosmopolitan, ale v jiném barevném provedení, než je na obrázku v odkazu – mně dorazila barevná varianta metal kashmir (viz kufr na fotkách).

Kufr March Cosmopolitan na trávě před Randezvous.
Ani na trávě a prašné cestě neměl kufr překvapivě žádné problémy a bez problému se dal za sebou táhnout.

Zatím jsem s kufrem vyrazil jen na pár kratších testovacích cest a ta větší mě čeká teprve v lednu, kdy bych měl jet znovu do Tuniska, tentokrát na saharský festival v Douz, kde bych jej rád otestoval pořádně.

Vzít si na cesty kufr na kolečkách – šílenost nebo reálná věc? Mladá holka s kufrem na kolečkách kráčející podzimně zabarveným lesem .
Vzít si na cesty kufr na kolečkách – šílenost nebo reálná věc? Překvapilo nás, že se s kufrem bez sebemenších problémů dalo jet jak po klasických, tak písčitých lesních cestách. A kufr nemá ani žádné šrámy.

Jaké jsou moje první pocity a praktické zkušenosti z cestování s kufrem?

1. Můžete si vzít i trochu formálnější oblečení

S kufrem si s sebou můžete vzít i trošku slušnější oblečení. Pokud vás na cestách čeká například pracovní večeře nebo budete chtít vyrazit za kulturou, s batohem budete mít nejspíš problém.

Pro oblečení jako sportovní sako nebo plátěné kalhoty, triko s límečkem nebo polobotky, které se na cestách občas můžou hodit pro nějaké formálnější události, už v batohu většinou nezbývá místo. O obleku není ani třeba mluvit. V kufru je dostatek místa i pro takovýto typ oblečení.

2. Pouze dostatek prostoru v zavazadle problém neřeší

Pokud máte velký batoh (já na delší cesty jezdívám s mojí oblíbenou krosnou Gemma Travel 75), do kterého by se vám formálnější oblečení vlezlo, stejně bude nepoužitelnéZ kufru jej narozdíl od batohu nevytáhnete tolik pomačkané.

3. Lepší přehled o uložených věcech

Máte přehled o tom, co kde v kufru je, a nemusíte se jím v jednom kuse zmateně prohrabovat a „hledat rukama“ jako v batohu.

4. Konec nekonečného vybalování a balení

Kamkoliv přijedete, nemusíte hned složitě vybalovat celý batoh, abyste si vytáhli zubní kartáček nebo ponožky, a zase jej při odjezdu složitě balit. Kufr stačí někde položit a otevřít a poslouží celkem obstojně jako „šatní skříň“.

Obzvláště praktické mi to přijde při každodenních přesunech z místa na místo. Samozřejmě pokud máte zajištěnou dopravu od hotelu k hotelu. Cestovat na vlastní pěst autobusy a vlaky s kufrem by bylo určitě náročnější.

5. Užívejte si komfortu hotelových služeb, když už tam jste

Kufr vám na recepci hotelu automaticky portýři naloží a odvezou na vozíčku na pokoj. S batohem si většinou nevědí rady a mnohdy ani neví, že to je zavazadlo, a nechají vám jej ležet přesně tam, kam jste ho položili. :-)

6. Pevnější konstrukce ochrání křehké věci

Díky pevnější konstrukci vám kufr lépe ochrání křehké věci nebo vaše suvenýry z cest.

7. Lepší zabezpečení díky zámku

Kufr se dá lépe zabezpečit uzamčením proti nezvaným návštěvníkům a nemusíte na letištích řešit balení batohu do fólie apod.

Můžete použít buď vlastní zámek, nebo v mém případě je na kufru holandského výrobce March už integrovaný TSA zámek, takže odpadá klasický zmatek před odletem v podobě hledání nebo shánění zámku na kufr (v mém případě obal na batoh).

8. Ušetříte čas a peníze za balení do fólie

Díky tomu, že je kufr dobře uzamčený a poměrně hodně odolný, ušetříte nemalé peníze a spoustu času na letišti za ustavičné balení batohu do ochranné fólie.

9. Lépe své zavazadlo poznáte

Batoh zamotaný do standardní fólie používané na letišti nemusí být vždy úplně jednoduché na pásu spolu s dalšími stejně zabalenými batohy a zavazadly rozeznat.

Takto zabalený batoh vám může i někdo omylem vyzvednout v domnění, že si bere svůj vlastní. Kufr poznáte většinou hned, a pokud máte nějaký hodně používaný nebo nevýrazný, můžete si jej rozlišit nalepením například výrazných samolepek apod.

10. Lepší pohyb s těžkým zavazadlem

Pokud jsou k tomu vhodné podmínky, na většině míst nemusíte tězký kufr vláčet nebo nést v ruce, ale jednoduše jej necháte někde stát, případně jej tlačíte vedle sebe anebo táhnete za sebou.

To samozřejmě platí do prvních schodů či jiných překážek. Pánové si ale jistě poradí a dámám snad někdo ochotně pomůže a budou tak mít lepší příležitost k seznámení a dají mužům možnost ukázat, že gentlemani ještě nevymřeli. Nepříjemné jsou dlažební kostky, otravná je po delší jízdě svojí hlučností také zámková dlažba.

11. Pohodlné sedátko pro drobnější postavy

Drobnějším postavám může kufr posloužit i jako pohodlné sedátko na letištích, autobusových zastávkách, v parcích nebo v metru. Já osobně jsem se ale na něj zatím sednout neodvážil. :-D

12. Odolnost vůči vodě

Jako opravdu velkou výhodu plastového kufru vnímám jeho odolnost vůči vodě. Speciálně pokud hodně prší – při nakládce vašeho zavazadla do letadla může váš batoh nebo kufr na naložení čekat ve vozíku na dešti klidně i víc než půl hodiny.

Začínat cestu po příletu tím, že budete sušit všechny věci, může být opravdu nepříjemné, obzvláště pokud jste nevyrazili někam za teplem.

13. Je lepší mít o kolečko (na)víc?

Dřív jsem s kufrem nikdy necestoval, ale pomáhal jsem občas přítelkyni s jejím kufrem, který má jen dvě kolečka, a přijde mi, že kufr se čtyřmi kolečky je mnohem praktičtejší. Už jen proto, že jej kdykoliv kdekoliv můžu pustit z ruky a jednoduše odstavit. Ovšem pozor na šikmé plochy v podchodech apod.! :-D

02-vzit-si-na-cesty-kufr-na-koleckach-silenost-nebo-realna-vec

Závěrem

Těmito třinácti body nechci říct, že od teď už budu vyrážet na cesty jenom s kufrem na kolečkách, to rozhodně ne.

Chci jen říct, že je občas dobré, aby se člověk zbavil předsudků a vyzkoušel nové věci a podíval se na ně i z jiného úhlu. Pořád u mě z hlediska stylu mého cestování vede jednoznačně batoh, ale určitě už od teď nebudu mít problém, abych párkrát do roka na některé pracovně laděné cesty vyrazil s kufrem na kolečkách.

Nic není univerzální řešení na všechno a každá věc má zkrátka svoje přednosti i slabé stránky. Záleží na tom, k jakému účelu je určená.

Na závěr bych tímto ještě jednou rád poděkoval společnosti Delmas za to, že mi přece jen trošku otevřela oči, dala mi možnost vyzkoušet zase úplně jiný způsob cestování a samozřejmě za krásný vánoční dárek, díky kterému si už můžeme s sebou vzít na cesty skutečně téměř všechno, co máme rádi. :-)

Děti s ukululele v kufru značky March.
Díky prostornému kufru značky March už s sebou můžeme vzít na cesty opravdu téměř všechno, co máme rádi. :-)

S jakým zavazadlem na cesty vyrážíte nejraději vy? Máte nějaké vlastní vychytávky a praktické rady? Pokud ano, podělte se o ně s námi a našimi čtenáři v diskuzi pod článkem, na našem cestovatelském diskuzním fóru anebo na facebooku Života na cestách.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

5 komentářů u „Vzít si na cesty kufr na kolečkách – šílenost nebo reálná věc?“

  1. vacsina z tychto veci splna aj kvalitny ruksak ktory sa da otvorit ako kufor. Ja mam napriklad Fajallraven Kajka, ktory splna z vyssie uvedenych vyhod asi vsetko s vynimkou toho ze je to pevne (ale ako stolicka posluzi vzdy dobre aj tak). Plus aj tazsie naklady sa v nom nesu lepsie ako v kolieskovom ruksaku kedze na ramenach ho ani necitim a na bedrach je to v pohode ;)

    1. Jo, to samozřejmě souhlasím a sám preferuju batoh, ale je pravda, že když jede člověk někam částečně i pracovně a potřebuje vzít košili nebo celý oblek, tak je ten kufr asi praktičtější.

  2. Ze své praxe bych doplnil ještě dva body
    – menší šance, že vám s kufrem někdo prostě uteče, běhá se s ním špatně
    – při cestování s dětmi používám jak velký bágl, tak kufr na kolečkách kvůli zvíšení přepravní kapacity

    1. Jo, vidíte, to je pravda, utíkat s kufrem by asi nebylo opravdu jednoduché – dobrá poznámka! :-) Jooo, tak to věřím, že s dětmi je to určitě všechno zase ještě úplně jinak :-)

Komentáře