Tímto článkem jistě potěším milovníky techniky, zejména té vojenské. Vojenské technické muzeum Lešany nabízí velké množství zajímavých exponátů, mezi nimi mnoho rarit, a to vše v poutavém balení.

Trocha historie
V roce 1942 byl mezi Vltavou a Sázavou, tedy jižně od Prahy, zřízen výcvikový prostor Waffen-SS Čechy. Díky tomu došlo k vysídlení zhruba 30 000 obyvatel z přibližně 65 vesnic a obcí, které do tohoto prostoru spadaly. Byla zřízena škola dělostřelectva, ženijní škola, škola stíhačů tanků, škola tankových granátníků a škola útočných děl. V roce 1943 Němci zřídili pobočku koncentračního tábora Flossenbürg v nedalekém Hradištku. Ten byl využíván jako kárný tábor pro provinilé příslušníky Waffen-SS, politické vězně, pro lidi ze smíšených rodin nebo lidi vyhýbající se práci.
Po skončení války zde byli uvězněni zajatci z wehrmachtu a Waffen-SS. Stejně tak zde byli internováni vysidlovaní Němci.
V roce 1950 celý prostor přešel do správy Československé armády, čímž vznikla vojenská posádka Lešany. Byly zde soustředěny protitankové pluky, ženijní prapor, dělostřelecký pluk, protiletadlový oddíl, zkrátka vcelku různorodá posádka. V roce 1995 byl areál převeden do správy Vojenského historického ústavu, a tak začala éra muzejní.

Vojenské technické muzeum Lešany
Muzeum samotné vzniklo v roce 1996, nyní obsahuje více než 700 exponátů, mezi nimi tanky, obrněné transportéry, kanóny, ženijní vozidla, odpalovací zařízení protiletadlové obrany a mnoho dalšího. Exponáty pochází jak z výzbroje vojsk Varšavské smlouvy, tak i z výzbroje NATO, armád druhé světové války a naleznete i nějakou tu třešinku na dortu, kterou je určitě izraelský tank Merkava Mk.1, plně funkční a jediný svého druhu, který se nachází mimo území Izraele.
Celá expozice je umístěna v 10 halách, z nichž 5 je seřazeno chronologicky podle doby jejich vzniku a použití. Nejedná se však pouze o rozmístěné exponáty v hale, vše je aranžováno s důrazem na vtáhnutí návštěvníka do souvislostí, lze tak vidět mnoho dobových detailů, včetně kulis domů s dobovými nápisy, figuríny vojáků v různých uniformách a pozicích. To vše je detailně popsáno.

Velmi zajímavá je taky hala věnovaná tankové bitvě z roku 1945, tzv. Ostravské operaci. Při vstupu do haly se ocitnete v zákopu, v aranžované válečné vřavě za doprovodu zvukové kulisy výbuchů a střelby. Projdete okolo několika působivě nasvícených tanků, dokonce i pod jedním z nich, v zákopu na vás čeká malé překvapení.
V exteriéru se pak nachází několik přístřešků s protiletadlovými kanóny, tanky a ženijní technikou, vskutku zajímavá podívaná.
Třešinka na dortu, Merkava Mk.1
Merkava je izraelský tank, vyvíjený speciálně pro Izraelské obranné síly IOS. První prototyp byl dokončen v roce 1974 jako nástupce britských Centurionů a modernizovaných Shermanů M4. Důraz při vývoji byl kladen zejména na ochranu posádky, proto byl motor tanku umístěn do přední části, kde tvoří přirozený štít proti střelám z protitankových zbraní.
Do služby byl zaveden v roce 1979, v dnešní době IOS používají již čtvrtou generaci Mk.4 a ve vývoji je řada Mk.5. Už první generace byla vybavena digitálním integrovaným systémem řízení palby. Merkava byla navržena nejen s důrazem na bezpečnost posádky, ale i pro slušnou průchodnost specifickým terénem, jakým jsou například Golanské výšiny. Se svou váhou 63 tun se dodnes jedná o jeden z nejtěžších tanků, které byly kdy použity ve výzbroji armád. Bojové nasazení tanku Merkava Mk.1 potvrdilo předpoklad správnosti koncepce motoru vepředu jakožto účinné součásti pasivní ochrany vozidla.

Jak se tam dostanete?
Vlakem z Hlavního nádraží Praha vystoupíte ve stanici Krhanice, odtud je to už jen 500 metrů k areálu muzea, ukazatele vás navedou.
Autem z pražského okruhu sjezdem Jesenice a pokračovat budete ve směru Týnec nad Sázavou, poté na Krhanice. Druhou variantou je sjet z dálnice D1 sjezdem na Velké Popovice a pokračovat směrem Babice a Lešany u Týnce nad Sázavou.
Otevírací doba:
červen a září pouze o víkendech 9.30 – 17.30
červenec a srpen od úterý do neděle 9.30 – 17.30
Sezóna 2013 začíná 25. května
Vstupné je zdarma
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!
Někdo cestuje, protože jeho cesta má určitý cíl, pevný bod na jejím konci. Skutečností ale je, že samotná cesta cílem je. Totéž platí pro žití. Žijme, abychom žili. Nepřežívejme. Na to je život moc vzácným darem.
1 komentář u „Vojenské technické muzeum Lešany, Česká republika“