Underwater Observatory Marine Park - podmořská observatoř je ve spodních patrech této věže

V zimě za sluncem do izraelského Eilatu

Eilat je letovisko na břehu Rudého moře v nejjižnějším cípu Izraele. Platí za hodně turistické a komerční a nabízí se tedy otázka: Má smysl sem vyrazit, když nejste zrovna fanda polehávání u moře nebo vysedávání v barech a restauracích? Na to se pokusím odpovědět v tomto článku.

Hotely, restaurace, bary a pláže - zejména to je Eilat
Hotely, restaurace, bary a pláže – zejména to je Eilat.
Někdy v říjnu jsme zjistili, že na přelomu roku máme 4 volné dny. Občas jsme v tuto dobu jezdívali do Prahy, ale pohled na Booking.com, kde zbyly už jen noclehy kolem 3 000 Kč za noc, nás rychle odradil. Další varianta – jet vlakem do Salzburgu – padla, protože to bylo lehce složitější. Tak jsme si řekli, že na 4 dny by už mělo smysl i udělat si prodloužený letecký víkend. Vybrali jsme letenky z Vídně do izraelského Eilatu za cca 2 000 Kč.
V ulicích Eilatu
V ulicích Eilatu
Ty dva tisíce nebyly nijak enormní cena na to, že návrat byl na Nový rok. Nicméně Eilat se objevuje občas v akci za ceny kolem 600 – 700 Kč z Vídně, Prahy apod. Za 3,5 hodinový let je to dle mého šílená cena (ve smyslu fakt hodně nízká). Ani já jsem si donedávna nepomyslel, že se kdy vydám do Izraele, a teď má tu možnost v podstatě každý.
Při vyhledávání letenek se vám bude nabízet letiště Ovda. Věřte, že jste destinaci zadali správně. Je to letiště asi 60 kilometrů od Eilatu a nachází se v poušti. Zajímavostí je, že přímo v centru Eilatu je taky letiště, nicméně slouží jen pro vnitrostátní lety, ale i tak je to pro fanoušky letecké dopravy zajímavý bod při návštěvě Eilatu.
Letadlo přistávající na letišti v centru Eilatu
Letadlo přistávající na letišti v centru Eilatu
Z letiště Ovda se do města dostanete buď shuttle busem nebo autobusovou linkou 282. My jeli shuttle busem, cesta trvá asi tři čtvrtě hodiny a stálo nás to cca 190 Kč; linkový bus byl o něco levnější. Projíždí se Negevskou pouští, je to fascinující krajina. Vlastně si nejsem schopen vybavit tak krásnou cestu z letiště.
Jinak to, co ušetříte na ceně letenky, si slušně připlatíte na všem ostatním. Izrael není zrovna levnou destinací. Třeba ubytování: My si vybrali jednoduchý hostel Arava hostel, noc 1 600 Kč se snídaní. Na nižší částku se tady v podstatě ani nedostanete.

Dolphin Reef a Underwater Observatory Marine Park

Další položkou v rozpočtu jsou vstupy. Tady už se dostáváme k tomu, co je v Eilatu a okolí k vidění a zažití. My první den vyrazili do místa Dolphin Reef – vstupné 69 NIS (izraelský šekel, kurz 1 NIS = cca 6 Kč). Zaplatíte si vstup do příjemného areálu, kde je pláž a mola, ze kterých můžete pozorovat delfíny.
Za vše ostatní se platí navíc – potápění s delfíny (330 NIS) nebo šnorchlování s delfíny (290 NIS). Při dvou lidech je to už celkem vysoký výdaj, ale je to určitě velké lákadlo – být ve vodě s těmito krásnými tvory. Budiž ke cti provozovatelům této zábavy, že vše probíhá nenásilnou formou.
Nikdo delfíny nijak neláká, nekrmí a neobtěžuje. Delfíni mají volnou cestu na širé moře, a když se budou chtít podívat za lidmi, tak k pláži vyrazí; když budou mít na práci něco jiného, tak se sem prostě nevydají. My tu byli asi 1,5 hod. a prakticky pořád tu některý ze 4 delfínů, kteří se tu pravidelně objevují, pobýval, skákal nad hladinou nebo se nechal hladit od instruktorů.
Delfíní útes
Delfíní útes
Z Dolphin Reef jsme se přesunuli busem (linka č. 15, jízdné 4,20 NIS) k Underwater Observatory Marine Park (vstupné 109 NIS spolu s promítáním v oceanáriu). To je atrakce umožňující pozorovat podmořský život – na návštěvníky tu čeká velká nádrž se žraloky, několik dalších akvárií představujících život mořských živočichů a rovněž podmořská pozorovatelna.
Trochu jsme byli překvapeni, že Underwater Observatory Marine park zavírá už v 16 hod.; pamatujte na to při plánování svého výletu.
Obyvatel jednoho z akvárií v podmořském světě
Obyvatel jednoho z akvárií v podmořském světě
Underwater Observatory Marine Park
Underwater Observatory Marine Park
V Eilatu a okolí jsou i solidní možnosti sportovního vyžití. Jako třeba bike traily (byť tento byl právě zavřený) a pěší stezky.
V Eilatu a blízkém okolí jsou i solidní možnosti sportovního vyžití. Jako třeba bike traily (byť tento byl právě zavřený) a pěší stezky.

Na další den jsme si naplánovali výlet na pevnost Masada a k Mrtvému moři. Jeli jsme busem číslo 444 (směr Jeruzalém) v 7:00 z Central bus station Eilat. Podle doporučení jsme si koupili jízdenky i na zpáteční cestu, máte garantované místo k sezení.

Jinak se připravte na to, že při autobusové dopravě nemůžete počítat moc s přesností. Při ranní cestě to celkem odsýpalo a skoro nikde jsme nezastavovali, takže jsme místy nabrali tak čtvrthodinku zrychlení. Naopak při odpolední zpáteční cestě dorazil bus na zastávku s půlhodinovým zpožděním.

Náš trip vypadal přesně takto a jako jednodenní výlet z Eilatu to určitě můžeme doporučit:

  • Central bus station Eilat 07:00 – bus 444 – Masada 09:48 (Cestou po levé straně již zmiňovaná impozantní Negevská poušť, po pravé straně jordánské hory a potom Mrtvé moře… Nudit se cestou nebudete.)
  • Cca 13:00 přesun místním busem k Mrtvému moři
  • Tamar – LOT hotel 15:38 – Central bus station Eilat 18:12
Zastávky jsou v autobuse hlášeny v angličtině, takže se nemusíte stresovat, kdy a kde vystoupit.
Krajina Negevské a Judské pouště cestou na pevnost Masada je prostě fascinující
Krajina Negevské a Judské pouště cestou na pevnost Masada je prostě fascinující.

Pevnost Masada

Zřejmě jedno z nejpozoruhodnějších míst v Izraeli. Nádherný palác postavený Herodem Velikým spolu s pevností byly místem  posledního vzdoru Židů vůči Římanům v roce 73 n.l., který skončil sebevraždou 960 bojovníků.

V pevnosti Masada
V pevnosti Masada
Nahoru se dostanete buď lanovkou (74 NIS zpáteční jízdenka) anebo po svých (po Snake path anebo Ramp path).
Lanovkou na pevnost Masada, v pozadí Mrtvé moře
Lanovkou na pevnost Masada, v pozadí Mrtvé moře
Cestou na pevnost - varianta pěšky po Snake Path
Cestou na pevnost – varianta pěšky po Snake Path

Mrtvé moře

U LOT hotelu je veřejně přístupná pláž, jsou tu i restaurace a nákupní centrum, takže zázemí budete mít dostatečné. Na to, abyste si vyzkoušeli, jaké to je nechat se vodou nadnášet, a užili si, že jste na nejníže položeném místě na světě, vám bude hodinka či dvě bohatě stačit. Připravte se na to, že voda je nejen velmi slaná, ale má i zvláštní olejovou konzistenci. Byli jsme tu na Silvestra, venku bylo 20 °C a koupat se v pohodě dalo.
Mrtvé moře u LOT hotelu
Mrtvé moře u LOT hotelu
Opravdu nadnáší...
Opravdu nadnáší…
Silvestrovský večer jsme zakončili posezením v jednom z fastfoodů (výborný falafel v pitě za 19 NIS) a na pláži. Oslavy příchodu nového roku nebyly v Eilatu nijak bujaré, možná i kvůli zákazu pití alkoholu na veřejnosti.
Falafel v pitě. Misku jste si mohli dosyta sami naplnit grilovanou a jinak upravenou zeleninou. Ve stánku obsluhovali samí pohodáři... byla radost si tu něco dát.
Falafel v pitě… Misku jste si mohli dosyta sami zdarma naplnit grilovanou a jinak upravenou zeleninou. Ve stánku obsluhovali samí pohodáři, kteří pokaždé rádi prohodili pár slov… byla radost si tu něco dát.
Izraelské pivo a anglický fotbal
Izraelské pivo a anglický fotbal

Timna Park

Na poslední den jsme si naplánovali návštěvu Timna parku. Budu se opakovat, ale krajina Negevské pouště je prostě fascinující. Jednou z nejznámějších oblastí je Timna park. Jen půl hodinky autem z Eilatu a jste v místě nádherných skalních útvarů a nejstarších měděných dolů světa.
Protože jsme neměli půjčené auto a plánovat výlet přes veřejnou dopravu s pěšími přesuny nám přišlo krkolomné a časově náročné, vzali jsme zavděk tím, čemu se normálně vyhýbáme – organizovaným výletem. Jeho název byl Timna Safari Shuttle a cena byla 25 USD (vstupné do parku 49 NIS se platí zvlášť).
No, pocity byly hodně rozporuplné, prostě typické neduhy organizovaného výletu. Nicméně pokud to nebudete schopni vyřešit jinak, tak přinejmenším to hlavní z parku tímto způsobem uvidíte. Každopádně příště by to sem chtělo vyrazit na celý den a půjčit si třeba bike a prozkoumat park po vlastní ose.
Šalamounovy pilíře - impozantní pískovcové sloupy
Šalamounovy pilíře – impozantní pískovcové sloupy
V Timna parku
V Timna parku
Působivá krajina v Timna parku
Působivá krajina v Timna parku

Cesta na letiště

Na letiště se dostáváme linkou číslo 282 (21,50 NIS), odjezd busu je časově navázán na odlet letadla. Jen co se naplnil autobus (místa k sezení), nahlásil řidič, že dorazí další bus. Není třeba se obávat, že se do autobusu nedostanete, a není úplně nutné kupovat si jízdenku předem.
Na letišti projdete několik kontrol a absolvujete celkem krátký výstupní pohovor (pokud tedy nebudete nijak podezřelý). Izrael obecně velmi dbá o svoji bezpečnost, kontrolami se však nenechte odradit; v konečném důsledku jde i o bezpečnost nás, návštěvníků Svaté země.
Celkem častý obrázek: v autobuse s vámi pojede nějaký voják se zbraní, tento měl namířeno do Jeruzaléma
Celkem častý obrázek: V autobuse s vámi pojede nějaký voják se zbraní, tento měl namířeno do Jeruzaléma.
Takže jak se to s Eilatem vlastně má? Ano, jde tady hlavně o hotelové resorty a budete potkávat zejména typické plážové dovolenkáře (a často uslyšíte i češtinu), ale na druhou stranu krásná poloha tohoto místa (kousek do Jordánska i Egypta, obklopenost horami) a množství zajímavých míst v okolí (Timna Park, Red Canyon, Eilatské hory, Negevská poušť a mnoho dalších) dává tušit, že to může být pohodová základna pro prvotní seznámení se s Izraelem nebo pro cestu za teplem a sluncem v sychravé zimě.

Fotogalerie

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a nám to udělá radost. Děkujeme!

2 komentáře u „V zimě za sluncem do izraelského Eilatu“

Komentáře