Když se řekne Vranovsko, možná vám taky v mysli vystane obraz Vranovské přehrady, zámek Vranov nad Dyjí, případně hrad Bítov. My jsme se letos rozhodli, že chceme znát víc. A tak jsme si dali za cíl projet a poznat oblast Vranovska v celé její šíři. Pod mikroregion Vranovsko patří 21 obcí a o pěkná místa tu není nouze. Která z nich stojí za návštěvu?
Zřícenina hradu Cornštejn
Začněme místem, které sice není zcela utajené, stojí ale ve stínu známějších historických památek Vranovska. Tajemnou zříceninu Cornštejn najdete v blízkosti jejího staršího brášky Bítova. Hradu Cornštejnu se přestalo dobře dařit již ve 14. století, asi 200 let po jeho zbudování. Ruina hradu je však stále krásná a nabízí uchvacující výhled na údolí řeky Dyje. A hlavně, každé léto se tu v přibližně týdenních intervalech rozloží několik skupin historického šermu.
Šermíři si na Cornštejně vybudují provizorní, ale autentické zázemí a chvíli tu žijí. Když jsme zříceninu navštívili my, narazili jsme na skupinu historického šermu Baštýři. Udělali jsme s nimi pár fotek a dozvěděli se, že tito mladí lidé si každoročně šetří svou dovolenou, aby ji mohli s přáteli šermíři strávit na Cornštejně. Přes den žijí ve středověkém stylu, v podvečer předvádějí divákům svá vystoupení. Vládla tu moc příjemná atmosféra a bylo cítit, že tyhle lidi pojí pevné přátelství.
Podhradí nad Dyjí
V obci Podhradí nad Dyjí najdete ateliér Lubo Kristka, umělce, kterého Brněnský deník označil jako „surrealistického démona z Podhradí“. Měli jsme možnost vidět sbírku jeho děl v rámci Dne otevřených ateliérů a rozhodně to stálo za to. Před Kristkovým ateliérem si můžete prohlédnout jednu ze soch Kristkovy podyjské glyptotéky, na další si můžete zajet do Vranova nad Dyjí, do Znojma nebo třeba do rakouského hradu Hardegg.
Známým místem Podhradí je také zřícenina hradu Frejštejn. My jsme ji ale pro tentokrát vynechali a místo toho zasedli k obědu do restaurace v rekreačním středisku Králinda. Dostali jsme velkou porci poctivého vývaru s nudlemi a svíčkové omáčky za opravdu lidovou cenu. S plnými břichy jsme si smáčeli nohy ve splavu a nadmíru spokojeni si užívali slunečného dne.
Vratěnín
Obec Vratěnín, blízko rakouských hranic, nás opravdu překvapila. Je totiž nebývale pěkně opravená. Kochali jsme se nejen místním kostelíkem sv. Jakuba Většího, ale také farou, obecním úřadem nebo netradičně pojatou autobusovou zastávkou. Obec získala v roce 1996 titul Vesnice roku a od té doby stále kvete. Jen škoda, že tak pěkně upravená a udržovaná vesnice je v ČR zatím stále něčím tak trochu nečekaným.
Okolí Vratěnína je pro turisty i cyklisty velmi vděčným místem. Klikatí se tudy jedna z Graselových stezek sledujících stopy loupežníka Grasela, jehož jméno dalo základ výrazu „grázl“. Přestože si nikdo není zcela jistý, zda Grasel opravdu bohatým bral a chudým dával, do historie se zapsal nesmazatelně. Graselova stezka okolo Vratěnína je dlouhá 7 km a dostanete se po ní do přírodní rezervace Bílý kříž, kde najdete další parádní vyhlídku na údolí Dyje.
Uherčice
Do Uherčic se jezdí na zámek. Ten v sobě mísí několik slohů, původně gotická tvrz prošla přestavbou na renesanční sídlo, interiéry doplnila barokní štuková a malířská výzdoba. Po válce čekaly zámek krušné časy a v 80. letech minulého století už to s ním vypadalo opravdu bledě. V 90. letech se situace naštěstí obrátila. V roce 1996 byl zahájen proces památkové obnovy a ještě v tom samém roce zámek otevřel své brány do vybraných částí objektu návštěvníkům. Lidé tak mohou sledovat průběh procesu postupné památkové rekonstrukce, což je u nás poměrně netradiční možnost.
My jsme se na prohlídku nevydali. Strávili jsme v Uherčicích příjemný vlahý večer, prohlídky pro ten den už skončily. Udělali jsme si v rozlehlé zámecké zahradě malý piknik a pak jsme plynule přešli do hospůdky na návsi na vychlazené pivo a limonádu. Náves v Uherčicích je kouzelná. Uprostřed se rozprostírá veliký rybník, domov divokých kachen a labutí, a okolo vesnické domečky. Dokonalá večerní pohoda.
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!
Cestuji, abych fotil. Fotím, abych cestoval. A pak se o to s vámi všemi moc rád podělím tím, že doporučím ta opravdu krásná místa, která stála za to navštívit, vidět, zažít, vyfotit, ochutnat, spatřit nebo si k nim třeba přivonět.
Hola Kamile,, stranky s Tvymi cestopisy jsou nadherne ukazuji lidem co necestuji, ale i cestuji krasna mista nasi zemekoule:-) , preji Ti at se dari a mas uspech i kdyz vim ze uspech se nekdy nepreje:-) ale na to se v… /treba vykasli/ a makej jako doposud. Zdravi Tvuj kamos Yarda z Peru
Hola Jardo, dík moc, to vážně potěší takovýhle komentář! Zdravím z Břeclavi do Peru a opatruj se, chlape! ;-)