Údolí Bystřice

Údolím Bystřice – jednodenní výlet

Dnes se vypravíme na celkem pohodový výlet do údolí říčky Bystřice v oblasti Nízkého Jeseníku. Jezdí se sem z Olomouce a okolí hodně na kolo či na běžky, my se dnes ale budeme toulat pěšky.

Z Olomouce vyrazíme vlakem do Domašova nad Bystřicí (trať č. 310 – Olomouc – Opava východ), kam přijedeme přibližně po 3/4 hodině. Mezitím má ale určitě smysl dívat se z okna, protože vlak se tu hezky klikatí údolím a zároveň se díváme na místa, která o pár desítek minut později budeme procházet pěšky.

Vlak směr Domašov nad Bystřicí
Vlak směr Domašov nad Bystřicí

V Domašově nad Bystřicí si hned u nádraží najdeme rozcestník a vydáme se po modré turistické značce směr Hrubá Voda – tato nijak náročná túra je dlouhá cca 12 km. V Hrubé Vodě se pak dá sednout na vlak. Je ale taky možné si túru protáhnout do Pohořan – tato varianta má cca 20 km.

Rozcestník v Domašově nad Bystřicí. My se vydáme směr Hrubá Voda, popř. Pohořany
Rozcestník v Domašově nad Bystřicí: My se vydáme směr Hrubá Voda, popř. Pohořany.
Pozůstatky z dob, kdy obyvatelstvo Domašova nad Bystřicí bylo převážně německé
Pozůstatky z dob, kdy obyvatelstvo Domašova nad Bystřicí bylo převážně německé.

Domašov nad Bystřicí je pro nás tedy výchozím bodem turisticky atraktivního přírodního parku Údolí Bystřice.

Po modré značce dojdeme asi po kilometru k první větší zajímavosti – Kamenným proudům. Jde o pozůstatek doby ledové, najdeme tady celkem 12 výrazných kamenných útvarů – tzv. proudů, z nichž nejdelší měří 165 m.

Za Kamennými proudy značka místy opouští údolí říčky, až vystoupá k vrcholu Malého Rabštejna (či Rabštýna), což je 40metrová skalní stěna využívaná i horolezci. Určitě nebudu daleko od pravdy, když uvedu, že se jedná o nejhezčí místo na trase.

Malý Rabštejn - lokalita využívaná horolezci
Malý Rabštejn – lokalita využívaná horolezci

Fotogalerie Malý Rabštejn:

Dál pokračujeme nedaleko vlakové zastávky Jívová přes lokality Magdalenský mlýn, Panský mlýn a přírodní rezervaci Hrubovodské sutě. Vedle nás se neustále rozprostírá vojenský výcvikový prostor Libavá.

Panský mlýn : V údolí Bystřice se až do dnešní doby těží břidlice. Tady vidíme příklad jejího využití.
Panský mlýn: V údolí Bystřice se až do dnešní doby těží břidlice. Tady vidíme příklad jejího využití.

Po celou dobu výletu se potkáváme s železniční tratí, po které jsme i přijeli. Náš dnešní výlet údolím Bystřice pak můžeme ukončit v Hrubé Vodě, kde je možné nasednout na vlak.

Železniční fotogalerie:

Rovněž je možné pokračovat dále po modré značce až do Pohořan, odkud jezdí autobusy do Olomouce (i když o víkendu ne moc často), popřípadě je možné z Pohořan dojít na Svatý Kopeček, odkud už tedy jezdí několikrát za hodinu MHD do Olomouce.

Pokud se vám článek líbil, nejlépe nás odměníte příspěvkem na provoz webu anebo pronájmem reklamních ploch či jinou formou reklamy na našich stránkách. Velmi potěšíte také lajkováním a sdílením našich článků.

1 komentář u „Údolím Bystřice – jednodenní výlet“

Komentáře