Tip na výlet: Vydejte se poznat okolí Štramberka

Pomaličku nám začíná sezóna výletů a procházek po okolí. Stejně jako svět, rádi poznáváme i naši zem, a proto jsem se pro vás rozhodl připravit takový tip na výlet. Město Štramberk je unikátní městečko v beskydském podhůří a ne nadarmo se mu přezdívá „moravský Betlém“. Už při příjezdu nebudete moci spustit oči z nádherných malebných chaloupek, které jsou součástí historického jádra města. Díky tomu však během krásných dnů počítejte s tím, že zde určitě nebudete sami.

Štramberk

Typické dřevěnky, které jsou součástí městské památkové zóny Štramberka.
Typické dřevěnky, které jsou součástí městské památkové zóny Štramberka.

Pokud dorazíte autem, vyčleňte si taky chvíli na hledání parkovacího místa, protože během sezony jich je zde nedostatek a může se tak stát, že budete muset zaparkovat někde za městem, stejně jako jsme to udělali my. Městečko však není nijak zvlášť rozlehlé a pokud se vám zadaří, na náměstíčko to nebudete mít daleko.

Právě tam bych doporučil celý okruh po okolí začít. Můžete si zde na cestu pořídit tradiční štramberské uši, prodávají je zde na každém rohu. Chlapi a milovníci piva se mohou před cestou osvěžit v městském minipivovaru. Pokud jste milovníci muzeí, tak na náměstí naleznete rovnou tři.

Jedním z nich je muzeum loutek a panoptikum. Další dvě jsou věnovány městu Štramberk a je zde i expozice Zdeňka Buriana. Ještě než se z náměstí vydáte k dominantě města, jíž je štramberská Trúba, rozhodně navštivte kostel Sv. Jana Nepomuckého, který dominuje náměstí. Stejně jako ostatní stavby ve měste je rovněž prohlášen za národní kulturní památku.

Náměstí ve Štramberku poskytne klidně dost zábavy na celé odpoledne. Od minipivovaru až přes tři muzea.
Náměstí ve Štramberku poskytne klidně dost zábavy na celé odpoledne. Od minipivovaru až po tři muzea.

Pokud se z náměstí vydáte po modré/žluté turistické značce, brzy dorazíte k dominantě města zvané štramberská Trúba. Jedná se o pozůstatek hradu Strallenberg ze 13. století a už jenom pahorek, na kterém stojí, poskytuje nádherné rozhledy do okolí. Věž měří 40 metrů a pokud budete mít štěstí, můžete se podívat i dovnitř. My jsme však to štěstí bohužel neměli.

Štramberská trůba vévodí celému městu a je vidět na kilometry daleko.
Štramberská Trúba vévodí celému městu a je vidět na kilometry daleko.

Přes Bílou horu až do Kopřivnice

Dále, když se vydáte po NS Lašská neboli po modré turistické značce ve směru na Bílou horu, po cca 1 km se dostanete k rozhledně na Bílé hoře. Rozhledna je přístupná za mírný poplatek a je otevřená pouze v sezóně od května do října. V okolí rozhledny je možno si odpočinout u piknikových stolů anebo jenom tak v okolí na čerstvě pokácených stromech. V létě zde díky stromům najdete určitě dostatečný úkryt před pařícím sluncem.

Modrá značka vás dále zavede k přírodní památce Váňův kámen, který v krajině vypadá až neuvěřitelně. Ne nadarmo se mu v minulosti říkalo také Čertův kámen. Pokud máte rádi lezení, můžete si na Váňův kámen vylézt. Stejně jako další skalní útvary v okolí je totiž oblíbenou cvičnou skálou.

Skalní útvar Váňův kámen ve stejnojmené přírodní památce je oblíbeným cílem lezců.
Skalní útvar Váňův kámen ve stejnojmenné přírodní památce je oblíbeným cílem lezců.

Od Váňova kamene se vydejte určitě dále po modré značce, zavede vás totiž rovnou do Kopřivnice, kde na vás čeká mnoho dalších atrakcí. Pro technomily bude určitě nejzajímavější Technické muzeum Tatra, před kterým stojí legendární „Slovenská strela„. Uvnitř muzea pak dále naleznete téměř všechny výrobky místní automobilky Tatry přesně tak, jak čas šel.

M 290.0 aneb. Slovenská strela před technickým muzeem v Kopřivnici.
M 290.0 aneb Slovenská strela před Technickým muzeem v Kopřivnici.

A když budete mít žízeň, nedaleko muzea se nachází kopřivnický minipivovárek Polivar, který potěší zlatavým mokem. Za vyzkoušení určitě stojí místní pivo Pale Ale, které je opravdu výborné.

PALE ALE 15° v pivovaru Polívar, i cestovnímu medvídkovi Moodyho se z toho zatočila hlava.
PALE ALE 15° v pivovaru Polivar, i cestovnímu medvídkovi Moodyho se z toho zatočila hlava.

Stejně tak jako pivovar a kopřivnická muzea stojí za návštěvu určitě novogotický trojlodní kostel sv. Bartoloměje. Kostel naleznete na okraji Masarykova náměstí.

K botanické zahradě a PP Kamenárka

Od kostela se určitě vydejte dále po modré stezce směrem zpátky ke Štramberku. Jakmile se však modrá značka začne stáčet mimo hlavní cestu, pokračujte dále podél hlavní cesty. Po cca 500 metrech dorazíte k velké křižovatce, ze které už vede červená značka. Po té se vydejte a odbočte z ní druhou ulicí vpravo. Zde totiž můžete pokračovat po naučné stezce k botanické zahradě. Místní botanickou zahradu a arboretum naleznete v areálu bývalého vápencového lomu. Botanická zahrada je rovněž otevřena pouze sezónně, a to od dubna do září. Více informací o botanické zahradě naleznete zde.

Kostel sv. Bartoloměje v Kopřivnici.
Kostel sv. Bartoloměje v Kopřivnici

Nedaleko od botanické zahrady se nachází přírodní památka Kamenárka, což je další z opuštěných lomů. V její oblasti uvidíte bloky tithonských štramberských vápenců a krom nich se zde můžete potkat s celou řadou živočichů.

Mezi nejvzácnější rozhodně patří kriticky ohrožený druh motýla jasoně červenookého. V létě zde rozhodně spatříte také mnoho ještěrek, kterým místní kamenité prostředí zcela vyhovuje. Na dně lomu se nachází také malý rybníček, ve kterém můžete spatřit ohroženého čolka žlutoskvrného a rosničku zelenou.

Pokud vyšplháte na vrchní stranu lomu, naskytnou se vám také rozhledy do okolí a spatříte tak nejenom vrcholky nedalekých Beskyd, ale také města Štramberk a Kopřivnici.

PP Kamenárka z jejího nejvyššího bodu. Lidé se zde vyřádili a některé obrazce jasně připomínají rázovitost kraje.
PP Kamenárka z jejího nejvyššího bodu. Lidé se zde vyřádili a některé obrazce jasně připomínají rázovitost kraje.

Za neadrtálci k jeskyni Šipka

Třešničkou na celém výletu bude nakonec protější kopec, ke kterému se člověk dostane, pokud se vydá po pěšince, která vede podél plotu botanické zahrady západním směrem. Když se dostanete na hlavní cestu, pokračujte směrem k základní škole k rozcestí Štramberk – Národní sad. Zde opět naleznete pokračující NS Lašská, po které dojdete k jeskyni Šipka.

Právě tato jeskyně proslavila město Štramberk daleko za hranicemi, a to díky archeologickému nálezu Karla Jaroslava Maška, který zde objevil zbytky sídliště, šipeckou čelist, nástroje, zvířecí kosti a kosterní pozůstatky klasického člověka neandrtálského z doby asi 40 000 let př. n. l. Jeskyně je částečně přístupná a můžete si ji prohlédnout na sférické fotce, kterou jsme zde spolu s kolegou pořídili.

U jeskyně naleznete také nádhernou vyhlídku na Štramberk. Otrlejší mohou potom od jeskyně pokračovat po naučné stezce dále a slabší jedinci nechť vrátí se zpět a po cestě zpátky si ještě prohlédnou dřevěnou kopii lidového betléma, kterou vytvořil štramberský řezbář Stanislav Socha. Pak už zbývá svou cestu zakončit opět na náměstí, které se nachází nedaleko po červené značce.

Mapa

Screenshot from 2016-03-29 11-08-05

  • Délka trasy: cca 15 km
  • Náročnost: Snadná
  • Časová náročnost: Bez muzeí cca 4 – 5 hodin, s návštěvou muzeí klidně i celý den. :)

Chcete zde strávit noc? Podívejte se také na možnosti ubytování v hotelech a penzionech v okolí Štramberka.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a náš web sdílením tohoto článku, děkujeme!

1 komentář u „Tip na výlet: Vydejte se poznat okolí Štramberka“

Komentáře