Na to, abyste se seznámili s finským městem Tampere, vám stačí několik hodin. Abyste ho ale skutečně poznali, musíte zde podle mě minimálně pár týdnů bydlet. Já mám to štěstí, že se sem můžu vracet a dělám to velice ráda. A tak ve svém poznávání a objevování můžu dělat kroky na pokračování.
Industriální Tampere
První, co je na Tampere typické, je jeho industriální atmosféra. V samém centru města kolem regulovaného vodního toku stojí červené cihlové budovy s vysokými komíny – někdejší továrny a srdce města.
Vodní tok není řekou, ale jen propustí mezi dvěma jezery, které obklopují město ze severu a z jihu. A protože jedno jezero je o několik metrů výše než druhé, sloužila tato propust jako hnací motor vodních turbín a zdroj energie pro rozvoj průmyslu.
Dnes slouží původní tovární komplexy jako místa sdružující menší muzea, galerie umění, restaurace, divadla nebo nejrůznější obchody, zejména s drobnými řemeslnými a uměleckými výrobky.
Navštívila jsem Tampere v létě, na podzim i v zimě a vždy je co dělat. V červenci si můžete užít sluníčka, pokud zrovna svítí, a udělat si pořádný piknik v jednom z mnoha parků, nábřeží a zelených prostranství. Na podzim si určitě půjčte kolo, projeďte se kolem jezer a užijte si tu nádhernou záplavu žlutých, zlatých a červených listů, pak lehce promrzlí skočte někam na kafe nebo třeba do sauny.
V Tampere za kulturou i na kávu
A pokud zrovna nemáte rádi zimní radovánky, běžkování, bruslení nebo plavání v ledové vodě (což je „užít si zimu“ po finsku ;)), tak si nebudete umět vybrat z nabídky koncertů, divadel (celá řada je anglicky!), galerií a muzeí, příjemných míst k posezení u kávy nebo restaurací ze všech koutů světa a pro všechny skupiny (vegetariánské, veganské, vitariánské, kosher…).
Lidé jsou tady milí a boří mýty o nepřístupnosti Finů. Například jednou jsem se toulala po městě a zkoušela nový foťák a když jsem pak jen chvíli koukala do mapy, ihned ke mně přiskočila paní a ptala se, zda vím, kde jsem. Samozřejmě, snažila se pomoci ztracené turistce. Já jsem moc dobře věděla, kde jsem, a plánovala jsem jít na kafe. A protože paní Jaana neměla až tak pevný plán dne, tak jsme šly spolu. Nemyslím, že by se mi to úplně běžně stávalo v Česku, možná ani v dalších městech Finska, ale tohle je Tampere! Ukázala mi místo, které se jmenuje Tallipiha. Původně se jednalo o malý statek patřící k továrně Finlayson, kde se podkoní starali o „firemní koně“ a jiná zvířata. Dnes je to místo s úžasnou atmosférou oživlého skanzenu.
Jinak jazykové bariéry se bát nemusíte. Finština je poněkud zvláštní jazyk, pokud jste jej nikdy předtím neslyšeli, a pochytit alespoň pár základních frází může být problém. Ale úplně se bez ní obejdete, skoro všichni tady totiž mluví anglicky!
Tampere je známé také jako město salsy a není to vtip! Každoroční salsa festival, velké večírky každý týden… No, není to Kuba, ale určitě bych si tak nepředstavovala „studený sever“, kdybych to sama nezažila. Pokud vás baví tancování, zjistěte si, kde se zrovna tančí, a jděte se seznámit s finskou salsou.
Tampere je město, kde si opravdu každý přijde na své, milovník kultury stejně jako milovník sportu, k informacím se zde dostanete snadno, doptáte se lidí nebo si zajdete do informačního centra a všude se vám budou ochotně věnovat. V angličtině. Taková je alespoň moje zkušenost. Jen jak už jsem říkala, ideální je mít těch dnů hned několik, za jeden či dva se toho tolik stihnout nedá a mohlo by vás mrzet, co všechno vám uniklo.
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!
Optimistka, idealistka a příležitostná fotografka. Snažím se přijít na to, jak změnit svět k lepšímu. I když v tuto chvíli jsem se rozhodla soustředit na menší cíle jako třeba objevit, kdo vlastně jsem a co můžu světu nabídnout.
Moje další zážitky a fotky z cest životem najdete na mém blogu, píši také o svém setkávání s kávou na http://www.kavovelisty.cz/