Pokud se vydáte do Říma a zbyde vám čas po prohlídce hlavních památek, navštivte nedalekou vesnici Ostia Antica, ve které se nachází menší strážní hrad, ale především ruiny antického přístavního města Ostia. Jedná se o druhé nejzachovalejší město z dob antického Říma, které svou rozlohou hladce předčí slavné Forum Romanum. Jde o poměrně neznámou destinaci, ve které se nemusíte bát, že se budete prodírat davy turistů, a přitom je vzdálená pouhých 30 minut cesty z centra italské metropole.
Do Ostie se nejlépe dostanete z římského nádraží San Paolo, které je spojeno se stejnojmennou stanicí metra. Do vlaku vám stačí stejný lístek jako na jakoukoli ostatní dopravu v Římě. Tudíž pokud přijedete metrem a bude vám časová jízdenka platit alespoň další půlhodinu, můžete s ní v klidu pokračovat.
Vlaková linka zde jezdí jen jedna, takže se nemusíte bát, že nastoupíte do špatného vlaku. Samotná Ostia Antica se nachází přibližně pět minut chůze od vlakové zastávky.
Rozlohou se Ostia Antica může rovnat i s nějakým menším novodobým městem. Při poměrně velkém počtu zachovalých staveb se vyplatí opustit hlavní cesty a začít se jen tak toulat mezi jednotlivými domy a objevovat tajemné zákoutí. Zaručuji vám, že pokud prohlídce nebudete věnovat celý den, celou Ostii stejně neprojdete. Přesto se zde nachází několik míst, které by byla škoda minout. Jednalo se o přístavní město založené kolem roku 620 př. n. l., v době největšího rozmachu zde žilo až 100 000 obyvatel a nacházely se zde honosné vily, chrámy, divadlo i lázně.
Bylo by poměrně nezáživné vypisovat, co všechno se dá v Ostii vidět, včetně historických podrobností, tudíž alespoň ve zkratce shrnu místa, která stojí za to vidět. Ještě před vstupem do samotného města máte možnost prohlédnout si pozůstatky nekropole, kde najdete různé druhy hrobů, kolumbárií i kaplí.
Po projití zbytkem brány z 1. stol. př. n. l. se ocitnete na Vítězném náměstí, odkud můžete pokračovat po hlavní ulici podél jedněch z několika lázní, zrekonstruovaného antického divadla nebo největší stavby v Ostii – ruin chrámu Capitolinum. U mnoha domů se zachovalo celé přízemní patro, takže si můžete prohlédnout starověký hostinec či obytné budovy. Většina domů, kde se dochovalo přízemní patro, umožňuje výstup do bývalého druhého patra, odkud je krásný rozhled po okolních ruinách. U každé významnější budovy se nachází informační tabule s anglickým textem. Případně si u vstupu můžete zakoupit mapku s vyznačenými nejvýznamnějšími stavbami. Přibližně uprostřed areálu se nachází také muzeum, kde jsou k vidění sochy, busty císařů a sarkofágy a kavárna s obchodem.
Po opuštění areálu antického města doporučuji vydat se směrem k vesnici a navštívit zachovalý strážní hrad Castello di Guilio z 15. století. Původní účel hradu byl střežit Tiberu, jakožto přístupovou cestu do Říma, ale po odklonění toku řeky se z hradu v 18. století stal sklad a později vězení pro trestance, kteří pracovali na nedalekých vykopávkách. Dnes se v hradu nachází muzeum. Vedle hradu najdete malebné prostranství s kostelem sv. Aurey, které přímo láká k odpočinku po prohlídce památek.
Pokud vám zbyde čas a bude přát počasí, můžete jet vlakem další dvě zastávky do stanice Lido Centro, odkud je to přibližně 5 minut chůze k mořskému pobřeží, ovšem je třeba počítat s vysokým počtem turistů.
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a náš web sdílením tohoto článku, děkujeme!