Dovolte mi, abych vás pozvala na několikadenní pěší přechod v národním parku Jasper, na dobrodružství v kanadské divočině, jedinečný zážitek spolu s dechberoucí přírodou a krásnými výhledy.
Skyline trail se nachází v národním parku Jasper, jedná se o stezku dlouhou 44,1 km. Je tvořena jako přechod začínající u jezera Maligne a končící na malém parkovišti několik kilometrů před odbočkou ke kaňonu Maligne. Vydat se můžete samozřejmě i opačným směrem, my jsme si vybrali tento směr a určitě nelitujeme. Čas přechodu je uváděn na 2 – 3 dny, ale záleží jen na vás, jak si trasu rozvrhnete a kolik dní v této nádherné divočině strávíte.
Plánování
V tomto případě je včasné plánování velmi důležité a nezbytné. Především pokud se rozhodnete podniknout tuto výpravu v letní sezóně. Musíte si dopředu promyslet, kterým směrem se vydáte. Od toho se odvíjí rozhodnutí, která tábořiště hodláte využít a kolik dní tam strávíte. Na výběr máte z několika míst. Tady uvádím všechna tábořiště spolu se vzdálenostmi ve směru od jezera:
- Maligne Lake 0 km – začátek přechodu
- Evelyn Creek 4,8 km
- Little Shovel 8,3 km
- Snow Bowl 12,2 km
- Curator 21,3 km
- Tekarra 30,9 km
- Signal 35,6 km
- Signal trailhead 44,1 km – konec přechodu
Po tomto rozhodnutí musíte zavolat na speciální rezervační linku +1 780 852 6177. Rezervaci je možno udělat i více jak 3 měsíce dopředu. Na lince musíte nahlásit jména všech účastníků, počet dní a názvy tábořišť, na kterých budete nocovat. Poté zaplatíte poplatek. Budou se vás ptát na číslo platební karty, nezalekněte se toho, v Severní Americe je to normální jev. Mějte připravenou minimálně embosovanou kartu, nejlepší a téměř vždy fungující je kreditní karta. Ceny poplatků najdete zde. Já jsem platila za dva lidi a dvě noci 50,99 CAD.
Poslední, co musíte nahlásit, je e-mailová adresa, na kterou po zaplacení obdržíte potvrzení a všechny potřebné informace o stezce.
Pamatujte na to, že den či dva před vaší túrou musíte dojít do informačního centra v Jasperu, kde se nahlásíte a prokážete vytištěným elektronickým potvrzením. Se strážcem parku také společně zkonzultujete počasí, pokud by mělo být špatné nebo zvýšená aktivita medvědů v okolí stezky, nemusí vás pustit. Stejně jako se to stalo nám. Museli jsme túru o dva dny posunout, právě kvůli počasí.
Skyline Trail
1. Den 12,2 km
– z parkoviště u jezera Maligne do kempu Snow Bowl
Aktuální předpověď na následující tři dny: slunečno a teploty mezi 18 °C a 23 °C. Dojeli jsme na parkoviště u jezera. Sbalili všechny naše věci, odvezla jsem naše auto do místa cíle a stopovala zpět. Naštěstí jsem stopovala asi jen 10 minut, takže celý tento logistický problém nám trval zhruba necelé 3 hodiny. Sluníčko svítilo a my jsme si užívali po několika propršených dnech krásný den.
Cesta vede převážně lesem a pořád mírně stoupá. Po několika kilometrech se dostanete nad les a kocháte se krásnými výhledy. Několik kilometrů před tábořištěm se cesta spouští dolů a jdete podél potoka až do tábora.
Všechna taková tábořiště v Kanadě jsou vybudována na stejném principu. Místa pro stany jsou očíslována a nemůžete si stan postavit mimo tyto vyznačené prostory. V minimální vzdálenosti 50 metrů je místo pro vaření a na opačnou stranu opět minimálně 50 metrů je vybudován zvedací mechanismus, kam si na noc zavěsíte svůj pytlík s jídlem, toaletními potřebami a čímkoliv, co je cítit a mohlo by přilákat medvědy.
2. Den 18,7 km
– z tábořiště Snowbowl do tábořiště Tekarra
Ráno na nás čekalo překvapení. Předpověď počasí slibovala slunečný den bez mráčku, realita však byla o chloupek jiná. V noci začalo sněžit a my jsme se probudili do sněhové vánice, všude kolem byl sníh, foukal silný studený vítr a bylo vidět jen na pár kroků.
Po snídani a sbalení stanu se počasí trošičku umoudřilo. Tak jsme se rozhodli pokračovat. Cesta pozvolna stoupá až ke křižovatce nad kempem Curator. Odtud se dáte přímo nahoru soutěskou až na hřeben. Držte se v pravé části soutěsky. Vzhledem ke špatné viditelnosti jsme zde omylem sešli z cesty a soutěsku jsme bohužel vystoupali lavinovým kuloárem přímo pod ledovec v její levé části. Takže pamatujte, držte se vpravo. Poté šla cesta po hřebeni, z toho hřebene jsou ty nejhezčí výhledy do okolí. V našem případě to bylo pouze hledání zasněžené cesty v mlze.
Cesta poté klesá do údolí pod horu Tekarra. Cestou míjíte další 3 menší jezera a za nimi už na vás čeká tábořiště. Ve chvíli, kdy my jsme tam dorazili, začalo se lepšit počasí a než jsme uvařili večeři, byla mlha ta tam.
3. Den 13,2 km
– z tábořiště Tekarra na parkoviště Signal Trailhead
Probudili jsme se do azurové oblohy a během chvilky náš kemp zalilo slunce. Tento poslední úsek je z velké části traverz.
Po levé straně obchází horu Tekarra a horu Signal a vpravo se vám otevře překrásný výhled na okolní hory a v údolí můžete vidět městečko Jasper, obklopené spoustou jezer.
Poté cesta začíná klesat k tábořišti Signal a od něho je to už jen několik kilometrů po staré asfaltové cestě dolů. Díky tomu, že tento kus je asfalt, je to z mého pohledu nudná a nezáživná cesta, kterou nedoporučuji chodit nahoru.
Chvíle času před nebo po túře?
Jasper
Samotné městečko Jasper je malebné horské městečko. Prakticky pouze se dvěma hlavními ulicemi, na kterých najdete všechny potřebné obchody, restaurace a benzínové pumpy. Vřele doporučuji navštívit pekárnu Bear´s Paw. Najdete jí v Jasperu dvakrát a mimo dobré kávy si zde můžete objednat vynikající domácí pečivo všeho druhu.
Miette Hot Springs
Z města jeďte po silnici číslo 16 směr Edmonton. Asi po 40 km najdete odbočku. Cesta k horkým pramenům vede lesem a prameny samotné jsou situovány uprostřed nekonečných kanadských lesů a obklopeny horami. Je to jedinečný výhled vylepšený tím, že ležíte ve venkovním bazénu s teplotou vody 36 °C.
Kaňon Maligne
Tento kaňon budete míjet cestou k jezeru. Zastávku zde vřele doporučuji. Na parkovišti naleznete mapu s trasami a můžete si vybrat podle toho, kolik máte času. My jsme měli celé odpoledne, takže jsme kaňon prošli celý. Musíte zde ale v létě počítat s davy turistů.
Athabasca falls
Jedná se o krátkou procházku podél koryta řeky Athabasca, kde se nachází kaskáda vodopádů. Naleznete je na silnici číslo 16 směr Lake Louise.
Kromě těchto míst se můžete samozřejmě vydat na nějakou z nepřeberného množství jednodenních túr v okolí Jasperu nebo využít vyhlídkovou lanovku.
Pár drobností, které je dobré si při kempování v Kanadě uvědomit.
Počítejte se vším. Sníh a mráz začátkem září? Žádný problém.
Nikdy nepijte vodu rovnou z řeky. Vždy použijte filtr na vodu, nebo nějaký jiný prostředek k desinfekci vody.
Pravidla v kempech dodržujte vždy na 100 %. Nejde jen o vaši bezpečnost, ale myslete taky na ty ostatní, co přijdou po vás. Pokud například budete vařit u stanu a vylije se vám něco, přiláká to zvěř a buď vy nebo lidé, co přijdou po vás, z ní určitě nebudou nadšení.
Opravdu si dobře projděte batoh a všechno, co by mohlo vonět, mějte po celou dobu výletu uzavřené v neprodyšných pytlících. A i přes toto opatření vždy všechno přes noc zavěste na strom, nikdy si tyto věci nenechávejte ve stanu.
Pokud z jakéhokoliv důvodu potřebujete použít mýdlo, kupte si biologicky odbouratelné a držte se pečlivě jeho návodu, co se týče vzdálenosti od zdroje vody atd.
Pořiďte si sprej proti medvědům. Pečlivě si prostudujte jeho návod a naučte se s ním zacházet. A také si nezapomeňte nastudovat základní pravidla, jak se chovat v oblastech s výskytem medvědů. Co dělat a nedělat, abyste ho pokud možno nepotkali, a co dělat, pokud ho potkáte.
Signál na mobilním telefonu v horách je k dispozici jen málokdy.
Doufám, že jsem vás na závěr nevystrašila. Kanadská příroda je překrásná a rozhodně stojí za trochu rozumného riskování.
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!