vor

S dětmi na Oravu

Slovensko už dlouho patří mezi oblíbené dovolenkové cíle Čechů. Najít důvody není až tak těžké: blízkost Slovenska, možnost domluvit se nebo rozumné ceny ubytování, stravování a dalších služeb. V neposlední řadě je to pak velká koncentrace přírodních i dalších krás. Mnoho turistů vyráží do Tater nebo do Slovenského ráje. My tentokrát za cíl našich cest zvolili Oravu.

A byla to velmi dobrá volba. Schválně se na mapě podívejte, kde se region Orava nachází. My byli konkrétně ubytovaní ve vesnici Oravský Biely Potok. A byl to ideální výchozí bod pro výlety do okolí. Nedaleko je mnoho poutavých zajímavostí a i v Tatrách jste autem za čtvrt hodiny.

sochy
Ve vesnici Oravský Biely Potok

Pojďme si představit jednotlivé výletní cíle:

Zřícenina Františkovy huti

Jen 4 kilometry od Oravského Bieleho Potoka se nachází zajímavá technická památka. Jde o ruinu vysoké pece a tovární haly. Stavba byla v provozu mezi léty 1836 až 1863. Jednou z příčin konce výroby byla horší kvality rudy, kterou dováželi z okolních ložisek. Vyrobené železo bylo křehké a kvůli lámavosti tak nebyl o něj velký zájem. Jako další zajímavost lze bezpochyby zmínit, že na tomto místě režisér Juraj Jakubisko natáčel filmy Tisícročná včela a Nejasná zpráva o konci světa. Dětem nicméně stačí jen říct, že se tady vyrábělo železo. I tak je ale třeba s úsměvem dodat, že si děti nejčastěji budou představovat, že je to bývalý hrad.

hut
Zřícenina Františkovy Huti

Zřícenina kostela

Další částečně dochovanou stavbou v oravském regionu je kostel svatého Kosmy a Damiána. Ten najdete nad vesnicí Sedliacka Dubová. Od zříceniny či pár metrů vzdáleného bývalého hradiště je pěkný výhled. Ve vsi se pak ještě nachází pěkný zachovalý kostel svatého Michala Archanjela. K němu můžete dojít krátkou procházkou podél řeky Oravy. V blízkosti kostela je pak i dětské hřiště a příjemná louka, kde si lze odpočinout po vycházce.

kostel
Zřícenina kostela svatých Kosmy a Damiána

Muzeum oravskej dědiny

Nedaleko Zuberce se nachází jeden z nejkrásnějších skanzenů Slovenska. My jej měli zase jen čtvrt hodinky autem od ubytování. Muzeum leží na úpatí Roháčů a najdete tu přes 50 staveb lidové architektury. Nechybí ani technické památky jako mlýn, olejárna nebo hrnčířská pec. Příjemné bylo, že i stánky nebo bufety vkusně zapadaly do areálu. Žádné velké cedule, nestylové nápisy nebo přepestré slunečníky.

skanzen
Muzeum oravskej dediny

Brestovská jeskyně

Hned vedle skanzenu najdete první zpřístupněnou jeskyni Oravy a Západních Tater. Vstup je možný jen pro děti nad 6 let. Nezapomenout samozřejmě teplé oblečení, v jeskyni je okolo 5 stupňů. A pokud byste návštěvu jeskyně vynechali, tak hned kousek od lanového centra Tarzanka jsou dvě malé volně přístupné jeskyně nebo přírodní památka Brestovská vyvěračka.

reka
Brestovská vyvěračka

Termály Oravice

Můžete se snažit sebevíc ukázat dětem přírodní krásy nebo historické zajímavosti a stejně se vám může stát, že nejvíce si děti budou pamatovat „obyčejnou návštěvu koupaliště“. Dvacet minut autem od Oravskeho Bieleho Potoka se nachází Thermal Aquapark Oravice. Budiž aspoň ke cti, že termály v Oravici nejsou žádným „megaaquaparkem“, i když samozřejmě nechybí obligátní tobogan.

V aquaparku Oravice z hloubky 1 611 metrů vyvěrá vysoce mineralizovaná voda s přírodní termální vodou a vysokým obsahem železa, přičemž aquapark nabízí ve všech bazénech plně geotermální vodu.

Pro návštěvníky jsou k dispozici venkovní i vnitřní bazény, masáže, vířivky, místnosti k relaxaci a různé vodní atrakce jako např. umělé vlny v termálním bazénu.

reka
Oravice, vlevo vstup do aquaparku

Juráňova dolina

V bezprostřední blízkosti aquaparku začíná turistická trasa k další přírodní zajímavosti regionu – Juráňově Dolině. Je považována za jednu z nejkrásnějších roklin Slovenska. Nejlepší je samozřejmě se krásně projít roklinou před návštěvou aquparku a pak zrelaxovat v termálech. Problémem může být nutnost děti přemlouvat, protože už budou natěšené na atrakce v podobě koupání a bazénů. Nicméně pokud budete úspěšní a na túru se vydáte, nečeká vás nic přehnaně náročného. Dá se tu jít desetikilometrový okruh a na cestě vás čeká nějaký ten žebřík, řetěz, lávka či mostek. Trasa je nicméně opravdu vhodná i pro děti. Pro úplnost doplním, že v těchto místech jste už na území Tatranského národního parku. Oblast je rovněž charakteristická výskytem jeskyň, ty nicméně nejsou přístupné veřejnosti.

dolina
Juráňova dolina

Túra na Predný Salatín

Nedaleko Oravského regionu leží Roháče, tedy Západní Tatry. My si vybrali výlet na Predný Salatín. Důvodem byla opět blízkost místa od našeho ubytování a rovněž možnost využití lanovky. Hledejte lanovku s označením Roháče – Spálená I, parkoviště je v mapách označené jako Zverovka Spálená. Hlavně kvůli dětem jsme zvolili cestu lanovkou tam i zpět. Díky sedačkové lanovce vystoupáte do výšky 1500 m. n. m. Poté začnete poměrně strmě stoupat po zelené značce. Děti to překvapivě zvládly bez zásadních protestů až k rozcestníku Predný Salatín – hrebeň (převýšení je cca 300 metrů). Odtud je krásný kruhový výhled.

hory
Roháče

Na pltích k Oravskému hradu

Oravský hrad byl už dopředu náš další jasný výletní cíl. Pak jsme se ale dozvěděli, že se dá k němu doplout na pltích. Není to úplně nejlevnější atrakce, ale musím uznat, že to stálo za to. To, co se o to nejvíce zasloužilo, byly nejen pěkné výhledy z pltě, ale hlavně osoba voraře. Protože ten házel historky a vtipy jak na běžícím páse. A fórky to nebyly trapné, ale skutečně vtipné. Plavba trvá necelou hodinu a vyplouvá se z Hornej Lehoty. My sem dojeli vlakem z vesnice Podbiel.

vlak
Ve stanici Podbiel
vor
Plavba na tradičním voru. Tradiční je i oděv obsluhy voru.

Oravský hrad je nádhernou dominantou nad řekou Orava. Ať už jej sledujete z oken auta nebo vlaku nebo z pltě, vždy upoutá vaši pozornost. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1267. Pak se samozřejmě několikrát rekonstruoval a přestavoval, přičemž třeba k obnově Fary a Thurzova paláce došlo naposledy v roce 2018. Vybrat si můžete ze tří různých okruhů. Pokud jste s malými dětmi, postačí tzv. malý okruh bez průvodce. Jen se nedostanete do nejvyšších pater hradu. Na hradě se pořádají samozřejmě i různé akce. Noční prohlídky s názvy jako Drakula – upír z Nosferatu nebo Noc krvavé gotiky nemusí být ale pro děti to pravé ořechové.

hrad
Oravský hrad

Příště znovu na Oravu? Proč ne?

Jak můžete vidět, je toho v oravském regionu opravdu hodně zajímavého. Pokud bychom měli ještě nějaký den navíc, vzali bychom děti zřejmě na Oravskou lesní železnici anebo na Oravskou přehradu, kde jsou možnosti nejen pro koupání, ale i plavbu po přehradě. Pokud se vám podaří do tohoto krásného slovenského regionu vyrazit, klidně nám napište svoje zkušenosti nebo tipy. A my sem třeba vyrazíme zase někdy příště i na základě vašich doporučení.

Líbil se vám článek? Odměňte, prosím, autora za jeho práci lajkováním a sdílením článku. Nic vás to nestojí a nás to potěší. A nebo nám kupte aspoň kafe ;-). Děkujeme!

Komentáře