Pokud jste o tomto malebném městě na jednom z nejzazších míst v jihozápadní Číně neslyšeli, rozhodně nejste jediní. Dostat se sem můžete z Kunmingu, hlavního města provincie Yunnan, autobusem, ale pro dobrodružnější povahy je možné využít i autostop, který sice v Číně ještě zcela nezdomácněl, ale místní se v tomto ohledu rychle učí.
[wpgmappity id=“103″]
Maximálně po vás budou chtít nějaký bakšiš. Samotné město se na první pohled nemusí jevit ničím zajímavé. Zvlášť pokud jste před tím navštívili některá jiná místa v této malebné provincii, která ze všech provincií v Číně získala největší množství přezdívek, jako například Květinová zahrada, Klenot jihozápadu apod.
I Ruili a jeho okolí dokáže kdekoho okouzlit, hlavně když neuděláte tu chybu jako já a nenavštívíte jej v době oslav čínského nového roku. Nečekejte totiž žádné bouřlivé křepčení v ulicích. I když se nacházíte v autonomním regionu etnika Jingpo, tedy barmského etnika, pořád jste v Číně. Všichni budou doma se svými rodinami a vy se tak můžete kochat nejslavnějším čínským trhem s nefritem, naprosto prázdným a bez jediného člověka.
Ubytování
Pokud si předem nenakoupíte jídlo do zásoby, čeká vás, v nejlepším případě, několikadenní půst. Ale to není ten největší zádrhel, tím se může stát ubytování. Ačkoliv se to nezdá a město v tuto dobu vypadá tak trochu jako město duchů, tak jestli jste si jako já nerezervovali hotel dopředu, budete plakat nad výdělkem.
Všechny hotely jsou beze zbytku obsazené, k dostání jsou snad jen ty nejdražší pokoje v nejluxusnějších hotelích, prostě nic pro mě a můj standardní velmi nízký cestovní rozpočet. Nezbude vám pak nic jiného, než zkusit spát někde venku, to se ale moc nedoporučuje kvůli bezpečnosti.
Nebo můžete zkusit jít přesvědčit majitele některého z horších hostelů určených jen pro čínskou klientelu. A jak jinak se v Číně přesvědčuje než drobným nezúčtovatelným finančním obnosem. Může se pak stát, že se budete cítit jak v opiovém doupěti. Ale výhodou je možnost získat soukromý pokoj s vlastním sociálním zařízením jen za 30 yuanů (cca 100 Kč).
Jídlo
Jako většina míst v Číně i Ruili oplývá vynikající místní kuchyní, která je báječným spojením čínských a barmských tradic. Můžete zde najít na jedné straně grilovaný banán v chilli těstíčku, tak na druhé straně třeba i vynikající želví polévku. Do Barmy vás tudy jen tak nepustí, ale můžete se potkat se zahraničními dobrodruhy, kteří například soutěží v tom, kdo se k barmským hranicím dostane blíž. Několik set metrů je ještě bezpečná vzdálenost. Periferie města je velmi svérázná. Místní slumy jsou turistickou destinací jen pro ty nejotrlejší, ale na trzích se dá sehnat všechno od korálků až po opium nebo třeba betel.
Až vás začnou nudit místní adrenalinové zážitky, můžete navštívit nedalekou starobylou Velkou zlatou pagodu anebo moderní dětský buddhistický klášter, postavený z lešenářských trubek na kopci hned nad protestantským svatostánkem, který, řekněme si upřímně, na tomto místě přímo bije do očí. Na cestu zpět do civilizace bych doporučil noční autobus do Kunmingu, alespoň budete mít spoustu času pořádně vstřebat všechny zážitky.
Jen v některých případech váš spoj přepadne místní armádní jednotka, ale nebojte se, nehledají vás, hledají pašeráky drog. Záleží už jen na vás, ja se vyrovnáte i s tímto posledním zážitkem. Snad by mohlo pomoci větší množství slabého čínského piva při klidném posezení v jednom z kunmingských parků.
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!