Celkem 235 dnů a 5 707 km mě dělilo od Dvora Králové nad Labem a Severního polárního kruhu. Na cestě jsem proššel 8 států a k návšštěvnímu centru jsem doputoval 9. září 2015 v 18 hodin. Jedná se o nejsevernějšší bod mého Evropského putování. Odtud budu dále postupovat na jih na Stockholm a dalšší Evropská místa.

Poutník Petr Hirsch úspěšně dorazil k polárnímu kruhu. Pěšky!

Královédvorský rodák Petr Hirsch, který 1. června 2014 vyrazil na etapovitou pěší pouť kolem světa, dosáhl nejsevernějšího bodu svého evropského putování.

9. září 2015 v 18 hodin došel k návštěvnímu centru severního polárního kruhu v Norsku, které se nachází v těsné blízkosti národního parku Saltfjellet na N 66°33′ zeměpisné šířky, blízko národní silnice E6.

Petrův video pozdrav pro čtenáře webu ŽivotNaCestách.cz

Jak to všechno začalo

V roce 2014 vyrazil ze Dvora Králové nad Labem a prošel 6 evropskými státy, kde navštívil tato hlavní města: Prahu, Lucemburk, Brusel, Amsterdam, Berlín a cestu po necelých 6 měsících a cca 3 500 km přerušil v dánské Kodani. Při putování Českou republikou se uskutečnilo několik setkání, na kterých Petr pohovořil o svých pohnutkách k podnikání podobné cesty a seznámil přítomné s tím, jaké to je ujít 16 000 km pěšky.

Santiago de Compostela a sázení stromů míru

Tyto kilometry Petr našlapal v letech 2010 až 2012, kdy šel z domova do Santiaga de Compostela, Říma a Jeruzaléma. Při těchto setkáních bylo zasazeno celkem 8 stromů míru, které mají tento projekt připomínat a nabízejí symbolickou paralelu budoucího závazku. Pokud nebudeme o tyto stromy pečovat, uhynou, a stejně tak je zapotřebí se starat o mír. Pokud si ho tedy chceme do budoucnosti uchovat.

Německo, Belgie, Lucembursko

Na cestě se mu dostalo velmi vřelého přijetí od krajanů žijících v Německu, Belgii i Lucembursku. Ale též od lidí naprosto neznámých, kteří, když vyslechli jeho příběh, se rozhodli ho podpořit a nabídli mu možnost spočinout na noc či více. Ostatní noci Petr tráví pod širákem a různými představitelnými i méně představitelnými přístřešky. Starými stodolami počínaje a autobusovými zastávkami konče.

Takhle bychom ale daleko nedošli. :-)
Takhle bychom ale daleko nedošli. :-)

Na své cestě navštívil město Schengen, kde byla uzavřená první dohoda o otevření hranic mezi evropskými státy. Nebo též uctil památku učitele Jana Ámose Komenského v Naardenu. Na světový den míru 21. 9. 2014 doputoval do Amsterdamu, kde se zúčastnil koncertu MasterPeace, který byl organizován stejnojmennou organizací, jejíž posláním je „bojovat“ proti násilí a válkám skrze kreativitu, hudbu, tanec a umění obecně.

Poutník není stále vesel a dobré mysli. Jsou chvíle, kdy to na něj padne a přijde únava nebo rozjímání o všemožných problémech světa.
Poutník není stále vesel a dobré mysli. Jsou chvíle, kdy to na něj padne a přijde únava nebo rozjímání o všemožných problémech světa.

Zimní přestávka ve znamení přednášek

Zimní přestávku trávil v České republice, kde především přednášel a dělil se o své zážitky a zkušenosti z putování. Na Velikonoce 2015 uspořádal společné putování s dalšími 20 poutníky z celé ČR po jihočeské svatojakubské cestě z Křtin do Mikulova.

A znovu pěšky do světa!

Předtím, než 3. června 2015 opět vyrazil z Kodaně na další cestu, se zastavil v Bruselu a díky krajanskému spolku Beseda a Krajskému zastoupení Jihočeského a Královéhradeckého kraje v Bruselu se podařilo uspořádat krásné setkání s krajany, kde Petr při přednášce a cca 1 000 fotografiích vzal návštěvníky na pouť do Santiaga de Compostela, Říma a Jeruzaléma. Z Kodaně ho jeho kroky vedly do Osla, kde se uskutečnilo neformální setkání s krajany žijícími v okolí. V útulné hospůdce Asylet byl přivítán a pohoštěn stylově slovansky – chlebem a solí.

Což takhle dát si… severní polární kruh?

Z Kodaně se již vydal ve stopách svatého Olafa do Trondheimu ke katedrále Nidaros, kde jsou uloženy jeho ostatky. Cestu dlouhou 650 km urazil za necelých 30 dnů a na část se k němu připojila přítelkyně, která ho doprovodila též v roce 2014 při putování Německem.

Celkem 235 dnů a 5 707 km mě dělilo od Dvora Králové nad Labem a Severního polárního kruhu. Na cestě jsem proššel 8 států a k návšštěvnímu centru jsem doputoval 9. září 2015 v 18 hodin. Jedná se o nejsevernějšší bod mého Evropského putování. Odtud budu dále postupovat na jih na Stockholm a dalšší Evropská místa.
Celkem 235 dnů a 5 707 km mě dělilo od Dvora Králové nad Labem u severního polárního kruhu. Na cestě jsem proššel 8 států a k návšštěvnímu centru jsem doputoval 9. září 2015 v 18 hodin. Jedná se o nejsevernějšší bod mého evropského putování. Odtud budu dále postupovat na jih na Stockholm a dalšší evropská místa.

Oproti původnímu plánu se Petr z Trondheimu vydal ještě dál na sever právě do míst, kudy prochází severní polární kruh. Od počátku své cesty urazil pěšky vzdálenost přes 5 707 km a na to potřeboval 235 dnů chůze. Využil dvě větší přeplavby trajekty, a to mezi Německem a Dánskem v roce 2014 a letos z Dánska do Švédska.

Polární záře je podívaná na kterou se jen tak nezapomíná.
Polární záře je podívaná, na kterou se jen tak nezapomíná.

V zahraničí se stromy nesázejí, Petr ale dál bojuje za mír!

Jelikož se mu nepodařilo najít v zahraničí partnery pro realizování myšlenky sázení stromů míru, rozhodl se pro letošní rok připravit jinou aktivitu. Veřejně prospěšná společnost Lemniskáta mu připravila 50 ručně vyrobených přání a Petr, jak potkává v průběhu putování různé lidi na cestě, je prosí, zda by do těchto přání nějakým způsobem vyjádřili, co cítí, co si představují pod slovem „mír“. A tato přání následně zasílá lidem do ČR, kteří o ně na jeho webových stránkách projevili zájem.

Lemniskáta - mírové přání - www.lemniskata.cz
Lemniskáta – mírové přání – www.lemniskata.cz

Mírová přání zaslaná z polárního kruhu

Z poštovny na severním polárním kruhu odeslal prvních 9 mírových přání, která za první 3 měsíce na cestě posbíral. Každé je osobité, každé jedinečné a má za sebou osobní příběh. Petr plánuje po návratu z těchto přání míru uspořádat výstavu.

Další cesta

13. září 2015 se Petr vydal ze severu na další část cesty ve směru na Stockholm. Dále bude pokračovat přes Helsinky, Petrohrad, Tallinn, Rigu, Vilnius, Varšavu a Bratislavu až do Vídně. Tam by chtěl dorazit někdy v průběhu července 2016. S tím, že si udělá „vánoční“ prázdniny a odskočí si na chvíli domů za rodinou. V jednání jsou aktivity v Polsku a Slovensku, kde by se mělo uskutečnit několik setkání, přednášek a besed na téma putování. Druhá etapa by měla být ukončena ve Vídni ve spolupráci s Českým centrem uspořádáním přednášky pro krajany a možná výstavy.

Celta je mým záchranným přístřešškem v případě nepřízně počasí a nemožžnosti využžít jiného přístřešší.
Celta je mým záchranným přístřešškem v případě nepřízně počasí a nemožžnosti využžít jiného přístřešší.

Jak a proč Petr vlastně putuje?

Petr putuje povětšinou sám, bez podpory. Vše potřebné si nese na zádech v batohu o váze kolem 20 kg. Snaží se vyjít s rozpočtem do 10 euro na den. O svých zážitcích informuje na facebookové stránce http://faceboook.com/uPoutnika a též provozuje stránku www.pout.eu.

Nosnou myšlenkou celého projektu je putování pro mír. Chůze je cesta ke klidné a vyrovnané mysli. Petr též spolupracuje a podporuje různé neziskové organizace. V roce 2015 se zaměřil na podporu Domova svatého Josefa, jež se specializuje na podporu lidí s roztroušenou sklerózou, a druhou organizací je v.p.s. Lemniskáta Praha, která zaměstnává v papírenské výrobě lidi s duševními poruchami. Petr též aktivně spolupracuje se spolkem Galacie, který ho v jeho aktivitách podporuje.

My Petrovi jménem celé redakce webu ŽivotNaCestách.cz a našich čtenářů přejeme spoustu dalších šťastných kroků bez zbytečných komplikací a puchýřů, plných krásné přírody, příznivého počasí, skvělých, srdečných a pohostinných lidí a samozřejmě také hodně zdraví a štěstí. Díky Petře a opatruj se!

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

1 komentář u „Poutník Petr Hirsch úspěšně dorazil k polárnímu kruhu. Pěšky!“

Komentáře