Indie. Země vůní a pachů, koření, chudoby. Ale také země barev. V jednom z článků jsme si již představili jihoindické město Mysore. Navštívili jsme tamní palác. Nicméně ten není jedinou zajímavostí ve městě. Neméně poutavá je návštěva trhu.
Na trhy se snažím vyrazit v každém místě, kam se na cestách dostanu – ať už jsou to bleší trhy, bazary, květinové trhy, trhy s ovocem, rybami či jiné. Je to pro jejich jedinečnou atmosféru, zajímavou a přepestrou směsici nabízeného zboží a možnost poznat zblízka způsob obživy místních obyvatel.
Trhy v Mysore (Devaraja Market) byly bezpochyby těmi nejbarevnějšími, jaké jsem doposud viděl.
Mysore je známé díky zpracování santalového dřeva a hedvábí. A rovněž výrobou vonných tyčinek; velké množství indické provenience se vyrábí právě v Mysore.
Ovoce, zelenina, kuchyňské nádobí, květiny, koření, káva, kadidla, vonné oleje, již zmíněné vonné tyčinky či vyhlášená místní sladkost Mysore Pak – to je hlavní sortiment trhu. Ten se na stejném místě nachází už přibližně 100 let. Někde jsem četl, že je tady 772 obchůdků a stánků, což není zrovna málo.
Nebuďte pohoršeni, pokud za stánky uvidíte hromádky odpadu ze zeleniny či ovoce. Po skončení trhu prý tyto odřezky slouží jako potrava pro krávy, o něž je – jak známo – v Indii většinou dobře postaráno.
Impozantní jsou stánky s barevným práškem určeným zejména pro dekorace (motivy umění rangoli). Toto jsou přesně ty barevné prášky, které jsou tak oblíbené při indickém svátku barev Holi, o kterém možná již víte z jednoho z našich starších článků.
Plná omamných vůní je květinová část trhu. Hodně květin je nazdobených do podoby girland a připravených tedy k ozdobení domů nebo pro slavnostní příležitosti, jako jsou svatby.
Můžete ochutnat ovoce, jaké jste ještě nezkusili; koupit nějaké koření či suvenýr anebo se jen tak procházet trhem, kochat se pestrými barvami a nasávat vůně a pachy. Zároveň je Devaraja trh výborným místem pro fotografy.
Nicméně i poté, co opustíte trh a budete se potulovat ulicemi města, narazíte v Mysore na zajímavé pouliční stánky a na mnoho pouličních prodejců.
A co vy, vzbudili jsme ve vás tímto článkem o něco větší zájem o návštěvu této neuvěřitelné země, nebo už jste v Indii byli?
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!
Mám rád poznávání cizích zemí na vlastní pěst, překonávání určitých výzev, baví mě nasávat tu atmosféru, když je člověk v cizině a zapojuje do toho všechny smysly. Cestování přináší i určitý nadhled a větší soběstačnost…. O večerech a víkendech pak pro vás píšu články z šesti desítek navštívených zemí, včetně těch prozatím nepostižených masovou turistikou, jako jsou Nikaragua, Laos, Kosovo, Senegal či Gambie. Stejně tak vám s radostí a nadšením představuji krásná místa v naší rodné vlasti.
Motta: „Zážitek nemusí být pěkný, ale silný, aby sis jej pamatoval.“– „Cestování je něco, co si nechcete nechat vzít.“ –„Všude se dá nějak domluvit.“