Pár jednoduchých tipů, jak na levné letenky

Možná máte stejně jako já pocit, že poslední dobou snad každý cestuje po celém světě za neskutečně nízké ceny. Do New Yorku za pět tisíc, do Thajska za osm. Na nákupy do Londýna za pětistovku je už skoro klasika. Komu by se to nelíbilo? Jenže jak jen to všichni s těmi letenkami dělají?

Zkusím vám to prozradit, a to pěkně uceleně a najednou. Protože budu mít radost, když váš bankovní účet zůstane díky mým radám ušetřen přemrštěných výdajů a peněženka zapláče mnohem méně než obvykle – to zní jako fajn plán, no ne? Takže teď už si jen sbalit kufry, levné letenky máte na dosah konečně i vy!

Obecně platí, že pokud toužíte po levné letence, měli byste si dát pozor, kdy ji kupujete, respektive s jak velkým předstihem. U kratších cest po Evropě jsou nejvhodnější dobou na nákup letenky dva až tři měsíce před odletem, u dálkových letů je to šest měsíců. Právě v tu dobu máte víc než slušnou šanci koupit letenku za její nejlepší cenu – koupě mimo toto období ji může navýšit i několikanásobně.

Jistě jste slyšeli, nebo máte dokonce vlastní zkušenost s vyhledáváním chybových tarifů a promoakcí, o tzv. error fare a discount fare. Chybové tarify jsou infarktovou záležitostí, při koupi chybové letenky jde často vyloženě o sekundy. O co zde vlastně jde? K vytvoření chyby dochází obvykle ve chvíli, kdy aerolinka špatně vyplní základní údaje, ať už jde o palivový příplatek nebo měnu, což cenu letenky většinou srazí o tisíce korun.

Zní to skoro dokonale, ale i chybové tarify mají své mínusy – dopravce může rezervované letenky kdykoliv zrušit a ani úspěšně koupené letenky nejsou stoprocentní vstupenkou na palubu letadla. Nebo se vám stane to, co nám loni, že v případě komplikací vám nikdo nebude ochotný letenku přebookovat a vy si budete muset koupit novou. Zachycení nějaké výraznější chyby je navíc čím dál vzácnější, není proto radno se na chybové tarify spoléhat jako na stoprocentní zdroj levných palubních lístků. Pro některé je největší nevýhodou navíc to, že si předem nemohou určit místo svojí dovolené – protože zkrátka nemůžete předpokládat, kam se nějaká ta chybička zrovna vloudí ;-)

A co je promoakce? Jde o oficiální slevovou akci, při níž dopravce uvolní určitý počet letenek, které potom prodává za zlomek původní ceny – stačí si přihlásit odběr newsletterů, díky nimž vám akce neuniknou. Na rozdíl od chybových tarifů máte namísto impulzivní koupě i prostor na rozmyšlenou, počet levných letenek je ale značně omezený, proto není čas příliš otálet.

Trochu to vypadá, že člověku nezbývá nic jiného než vysedávat od rána do večera u vyhledávačů a postupně se proklikat k nejnižším cenám. Naštěstí je zde ale ještě jedna možnost, jak můžete ušetřit svůj drahocenný čas, a to použít nový kalendář nejlevnějších letenek od Letušky. Funguje jednoduše – nabídne vám cenový výhled na půl roku dopředu, přičemž nejlevnější ceny v jednotlivých dnech speciálně zvýrazní. Nastavit si můžete jak vyhledávání cesty až na 28 dní v celku, tak i požadované časy odletů a příletů. A to všechno na jedné stránce. No nekup to, když je to tak laciné ;-)

Kalendář zobrazuje i ceny letů z letišť v okolí, obvykle z Mnichova, Berlína a Vídně. Protože právě odlety z jiného města můžou s cenou letenky často pohnout směrem dolů. Vždy však zvažte, zda se vám snížená cena nakonec vyplatí – letenka za pár tisíc z Osla do New Yorku s návratem do Říma sice na první pohled vypadá skvěle, ale na ten druhý už to tak být nemusí.

Takže ačkoli se vám hledání nejlevnějších letenek ještě před chvílí mohlo zdát jako složitá věda, znáte-li aspoň těchto pár osvědčených triků, nic vás nezastaví.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a nám to udělá radost. Děkujeme!

1 komentář u „Pár jednoduchých tipů, jak na levné letenky“

Komentáře