Norbulingka – srdce tibetské kultury

Členové týmu organizace MOST, která od roku 2004 podporuje vzdělanost a zlepšuje životní podmínky Tibeťanů žijících v indickém exilu, se stejně jako každý rok vypravili do severní Indie. Netráví zde dovolenou, jedná se o dvouměsíční pracovní cestu, při které navštěvují projekty na podporu tibetských dětí, mnichů a mnišek, tibetských seniorů a nomádů.

Jsme osmý den v horké Indii, na dharamsalské ulice dopadají sluneční paprsky a my se vydáváme na prohlídku tibetského dědictví, místa, kde zůstává uchováno tajemství tradičního tibetského řemesla – Institutu Norbulingka.

Norbulingka

Norbulingka se nachází v okrajové části Dharamsaly a z centra se sem autem dostanete za deset minut, nám to z vrcholu Mcleod Ganj trvá minut dvacet pět. Jak se dozvídáme od našeho průvodce, Institut Norbulingka byl založen roku 1990 a dostal své jméno podle letního dalajlamova sídla ve Lhase, které bylo centrem umění a bylo známé pro své krásné zahrady. Institut je postaven v tradičním tibetském stylu a zdobí ho krásné zahrady, jezírka a potůčky a poskytuje neuvěřitelný klid. A to v rozpálené, suché a rušné Dharamsale umíme ocenit.

Norbulingka
Norbulingka

Oáza klidu

Pocit blaha zažíváme hned při průchodu branou. Připadáme si, jako bychom se ocitli na jiném místě planety. Ta změna je zjevná. Hluk, slunce a prach vystřídá ticho, stín pod stromy a voda. Jaké příjemné zjištění. Jsme vtaženi do bohatství tibetského umění a kultury. Navštěvujeme chrám v areálu, kde obdivujeme 14 stop vysokou sochu Buddhy a fresky vytvořené zdejšími umělci. Přesouváme se do muzea ručně vyřezávaných figurek, které v ručně malovaných kostýmech a v několika diorámách přibližují historii a kulturu různých částí Tibetu.

Norbulingka
Norbulingka

Udržitelná komunita

Institut Norbulingka je založen na principu udržitelnosti. Pracuje, studuje a žije zde kolem 400 lidí. Zaměstnancům poskytuje Institut školení v několika oblastech, např. administrativě, výrobě, marketingu nebo práci s počítačem. Navíc mají jistou práci v Institutu.

Tradiční dílny

Hlavním smyslem Norbulingky je zachovat tradiční řemesla a udržet tibetskou kulturu. To se děje prostřednictvím uměleckých dílen – řezbářských, krejčovských, kovoryteckých nebo malířských. Jsou tu dílny na malování a aplikaci thanek – maleb s náboženskou tématikou, výrobu soch, dřevořezbu a následné malování dřeva, krejčovství a tkaní.

Vcházíme do jednotlivých místností a jsme přímo vtaženi do bohatství tibetského umění a kultury. A to nás baví. Máme možnost obdivovat umělce při práci přímo v jejich dílnách. A každá dílna je rozdílná a přitom stejná svým přístupem k práci. Všude vládne soustředěná atmosféra doprovázená milimetrově přesnou prací, kterou místy doprovází zpěv samotných umělců. Jsme součástí tvůrčího procesu aspoň takhle.Norbulingka

Osobně si užíváme řezbářskou dílnu, kde přímo před našimi zraky vznikají umělecké sochy, jsme svědky malování jednoho z tradičních motivů Norbulingky – tibetské ženy nebo šití tašek. V areálu se nachází obchod, kde koupí hotových výrobků podpoříte Institut. Samozřejmě se tam jdeme podívat a nakupujeme dárky pro blízké doma.

Workshopy

Líbí se vám jejich práce a chcete Institut podpořit? Rádi byste si vytvořili také svoje vlastní dílo? V Institutu si můžete zaplatit workshop a konečný výrobek si odnést domů jako suvenýr. Dozvíte se o historii výroby, představí vám všechny nástroje a techniky. Na výběr je několik workshopů, můžete se přihlásit na malování thangk, řezbářství a malování na dřevo. Škoda, že nemáme více času, řezbářství bychom si rádi zkusili.Norbulingka

Náš čas v Norbulingce se naplnil a my opět musíme do dharamsalského ruchu. Nevadí, čas tady jsme si moc užili.

___________________________________

Organizace MOST podporuje od roku 2004 vzdělávání a zlepšování životních podmínek tibetských dětí, buddhistických mnichů a mnišek, nomádů, tibetských uprchlíků i starých lidí. Pro českou veřejnost pořádáme každoroční Festival ProTibet. Pro více informací navštivte www.protibet.cz.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře