Nedávno mě kamarád upozornil na příspěvek na Facebooku, týkající se Nepálu. Článek blogerky popisoval, poměrně pravdivě, některá úskalí pobytu v této zemi. Smog nad Káthmándú, nefungující elektřina, chudoba, kontaminovaná voda. Kamarád věděl, že pro Nepál mám slabost a že komentáře pod článkem sdělující „Chtěli jsme do Nepálu jet, ale po přečtení článku již nechceme.“ mě raní. Napadlo mě tedy sepsat takovou malou obhajobu Nepálu, která snad upraví názor potenciálním zájemcům o návštěvu a nabídne i prostor k zamyšlení.
Nezapomenutelná dobrodružství
Na území velkém jako dvě České republiky je Nepál etnicky a jazykově rozmanitý asi jako Evropa, od dusných džunglí jižních nížin je jen krátký přechod k ledovým královstvím himálajských štítů. Neuvěřitelné množství národů a kmenů, divoké řeky, tiché buddhistické kláštery, horské vesničky i venkov v nížinách, kde se zastavil čas. Treking v horách, rafting na řekách, paragliding v Pokhaře, safari v terajích, to jsou jen základní položky v nabídce nepálského menu pro turisty.
Nepál je krásná, drsná země, pobyt zde pro vás bude intenzivní a budete na něj vzpomínat do konce života.
Nepál není chudá země
Měříte-li bohatství na peníze, je Nepál na konci žebříčku, bohatství této země ale spočívá jinde. S přihlédnutím na to, že teprve v roce 2006 skončila v zemi válka, že zemi pravidelně pustoší přírodní katastrofy, že vláda je neuvěřitelně zkorumpovaná a prakticky není schopna vládnout, že země pravidelně trpí nedostatkem pohonných hmot a elektrické energie, je až s podivem, jaký klid v zemi panuje.
Časté stávky jsou tak jen jakousi připomínkou vládě, že země je plná občanů, o které by bylo dobré se starat. Politická nestabilita je tak silná, že většina Nepálců od vlády už nečeká raději vůbec nic a jsou plně soběstační.
Otevřená srdce, laskavost a úsměv, to je bohatství Nepálu.
Nepálci si vždy poradí se vším, a to velmi rychle a většinou s úsměvem. Můžete být opravdu naštvaní, že zrovna tohle nefunguje tak, jak má, a že zrovna teď nejede autobus, ale to jsou problémy, se kterými se Nepálci potýkají celý život a vy jen jeden měsíc.
Celý orchestr za málo peněz
Nepál nabízí za vaše peníze opravdovou protihodnotu. Vždyť kde jinde na světě se můžete toulat v horách s rozpočtem v průměru 500 Kč na den, který vám zajistí teplou postel, plnou penzi k tomu, navíc v unikátním prostředí nepálských domovů, kde se večer u kamen sejde celá rodina i se sousedy a vy s nimi popíjíte čaj, zatímco pod stolem vás hřejí uhlíky.
Nepál je stále levnou zemí. Opravdu levnou. Největší výdaje obstarají víza a různá povolení na treky a vstupy. Ano, jsou poměrně vysoké a skončí pravděpodobně v jedné ze zkorumpovaných vládních kapes.
Nebudeme-li hovořit o povolení do tzv. restricted areas, kam jsou povolení opravdu hodně drahá, oželíte-li trochu pohodlí a budete-li vyhledávat místní pomalé autobusy místo turistických expresů, spát v jednoduchých hotýlcích a v soukromí a stravovat se jako místní a na treku jíst výživný dal bhat, vaše výdaje budou velmi nízké. Přestože infrastruktura není na bůhví jaké úrovni, téměř všude seženete nějaké ubytování a jídlo.
Nákupy
V Nepálu se skvěle nakupuje. Skvělé oblečení, od teplých vlněných svetrů s krásným designem po kvalitní padělky (možná i originály) outdoorových značek, bižuterie, šály, vybavení domácnosti, zápisníky, knihy, špičkové řemeslné výrobky, khukri nože, koření a další zboží.
Nemáte-li potřebné vybavení, nic si předem nekupujte. V Nepálu mají vše a vše levněji. Budu-li mít někdy nějaký domov, vybavím si nákupem v Káthmándú celý byt.
Opomíjený jih
Nepál nejsou jen hory a jih Nepálu není jen národní park Chitwan. Jih Nepálu, který spíše připomíná Indii a je obýván především Madhéši, je turisty opomíjený, to ale může být výhoda. Procházky kolem města Janakpur, které samo o sobě je zajímavou zastávkou mezi Káthmándú a Darjeelingem a v jehož centru stojí překrásný chrám Janaki Mandir, zasvěcený Rámovi a Sitě, nabízejí pohled jakoby do minulých století. Stejně tak Lumbini, rodiště prince Siddharty Gautamy, pozdějšího Buddhy, je výbornou základnou k prozkoumání nepálského venkova.
Doprava
Možná to ode mě bude znít jako ironie a mnoho lidí se mnou nebude souhlasit, ale jakkoli se může zdát nepálský dopravní systém komplikovaný, je tomu přesně naopak. Jediné, co je potřeba zjistit, je místo, odkud jezdí spoje do vaší destinace, a přibližnou dobu, v jakém časovém rozmezí. Pak už stačí jen přijít na nádraží a zakřičet název místa, kam chcete jet, a rázem budete sedět v autobuse.
Podobně funguje i hromadná doprava ve městech. Skutečně se není třeba stresovat, vždy se dostanete, kam potřebujete, jen musíte mít trochu trpělivosti. Dokonce i do těch nejzapadlejších vesniček, kam vede alespoň nějaký náznak silnice, pojede autobus. A určitě to bude zážitek.
Káthmándú
Přes velmi špatné ovzduší a znečistěné řeky je obrovská chyba Káthmándú zavrhnout. Vstaňte brzy ráno a prozkoumejte probouzející se město. Káthmándú má čarovné kouzlo a pod špinavou slupkou se skrývá opravdový klenot. O Káthmándú jsme se více rozepsali v jednom z předchozích článků.
Příroda
V horách je vzduch jako křišťál a s trochou opatrnosti není problém pít vodu bez úpravy. Nedaleko mého guesthousu ve vesnici Pisang se dokonce objevilo stádo modrých ovcí, všude nad hlavami vám bude kroužit spousta ptactva a obrázek níže snad nepotřebuje komentář.
Návrat ke klidu
Zpomalte. Ano, Nepál má opravdu problémy s elektřinou. Zásoby energie zajišťují vodní elektrárny a přísun je regulován. Co si číst u svíčky? Jednou za rok vám to neublíží. Nepospíchejte. Vždyť už na letišti při čekání na víza vám bude jasné, že tady se nikam pospíchat nemůže.
Nikde jinde si nepročistíte hlavu tak jako při dlouhém pochodu vysoko v horách, pěkně pěšky od vesnice k vesnici, od průsmyku k průsmyku. Ještě v roce 2008 nefungoval v Nepálu roaming, můj telefon přes měsíc mlčel. Dnes již seženete WiFi i v Namche Bazaar. Škoda.
Až uvidíte v himálajských podhůřích místní ženy pracovat na svých políčkách, zjistíte, jak dlouhá cesta a kolik práce se skrývá za vaší večeří. Nepál je stále velmi „syrovou“ zemí, na Nepál prostě nikdy nezapomenete.
TIP: Poznejte horské velikány v Nepálu a místní kulturu. Vybrat si můžete z široké nabídky zájezdů s českým průvodcem – Zájezdy Nepál.
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!
Cestoval jsem častěji a stále dál, až jsem jednoho dne odešel z pozice v cestovní kanceláři a zůstal na cestě nadobro. S radostí jsem tento osud přijal a od 6. března 2013 žiji život na cestách.
V listopadu 2017 vyrážím na kole do z Irska do Asie.
1 komentář u „Několik důvodů, proč je Nepál skvělý“