Na cestě do Norska jsme se rozhodli zpříjemnit si cestu pár zastávkami v Dánsku. Místa byla náhodně vybraná a jejich kvalita potvrzuje, že při cestování není vždycky potřeba mít hlavu zabořenou do průvodce.
Nemusíte být milovníci stavařiny, historie ani zbraní, aby vás zaujal největší stavební projekt v historii Dánska, na který jsme narazili těsně před příjezdem na trajekt v Hirsthals. Když se z městečka Løkken na východním pobřeží vydáte k moři, zaujme vás nejprve několik stovek bílých plážových chatek. Zde tráví Dánové letní dny chráněni proti všudypřítomnému větru. Tak trochu jiná chatařská kolonie.
Bunkry kam se podíváš
O kousek dál na sever narazíte na část Hitlerova projektu, který vznikl za druhé světové války jako součást Atlantického valu. Šlo o stavbu 7500 bunkrů, které, na rozdíl od již zlikvidovaných desetitisíců min, Dánům navždy připomínají okupaci Německem. V Løkkenu je scéna o to poutavější, že bunkry, původně zahrabané do písečného pobřeží, jsou vyvalené na pláži. Některé doslova visí napůl odhalené z písečného svahu lemujícího pobřeží. Svrchu jsou ještě zarostlé trávou. Celá scéna ukazuje sílu moře a větru, které si s tunami betonu dokázaly pohrát. Bunkry se tu válí jako hračky zapomenuté dětmi. Každý je trochu jiný podle toho, jakému účelu sloužil.
O něco severněji v městečku Hirsthals stojí za to zajet k majáku na okraji města. Kolem něho se pod každým hrbolkem zarostlým trávou ukrývá víc než padesátka bunkrů namačkaných jeden na druhém. Hitler se tu musel opravdu bát. Bunkry s dalšími zastávkami nad zemí tvoří muzeum s 3,5 km dlouhou stezkou. I maják je otevřený a výhled shora na drsné pobřeží kazí jen sousední hotelový komplex. Díky silnému neutuchajícímu větru nakonec rádi zapadnete do místní kavárničky. Na parkovišti u majáku není problém přespat. Pokud čekáte na trajekt, vyhnete se tak kempu nacpanému obytkami o kousek blíže k přístavu.
Jižněji jsme kempovali u města Hoptrup na západním pobřeží. Okolí jezera Slivsø je v květnu takřka bez lidí. Užijete si nádhernou přírodu jen za zpěvu ptáků, šplouchání ryb a šustění rákosu. Pro ty, kdo preferují volné kempování, jsou tu asi tři malá parkoviště bez zákazu, s blízkým piknikovým sezením a na mapce byl dokonce primitivní přístřešek pro nocování. Na vlastní oči jsme ho neviděli, ale věřím, že to bude alespoň trojhvězda.
Zastávky v Dánsku byly součástí našeho útěku z kanceláře, jehož další průběh můžete sledovat na vemtoven.cz.
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!
Vždy som si myslel ,že atlantický val bol okrem normandie a caen len symbolický ,ale aj v dánsku sú pekné bunkre :)