Opičí obyvatelé parku Niokolo Koba

Nejen za hrochy do senegalského národního parku Niokolo Koba

Není tak známý jako národní parky v Keni či Tanzánii a není tady ani tak pestrá nabídka zvířat, ale pokud vyrazíte na „expedici“ po Senegalu, musíte se do národního parku Niokolo Koba zajet podívat. Důvodů je více, například menší počet turistů. My jsme tu byli v lednu roku 2015 a byli jsme tu v podstatě sami.

Jeden z důvodů, proč do parku určitě vyrazit – hroši.
Jeden z dalších důvodů, proč do parku určitě vyrazit – hroši.
Vjezd do národního parku Niokolo Koba
Vjezd do národního parku Niokolo Koba

Niokolo Koba je přírodní rezervace zapsaná v seznamu Světového dědictví UNESCO a najdete ji na jihovýchodě Senegalu.

Složitější zařizování safari Niokolo Koba

Jsme v Africe a, jak už bylo uvedeno výše, není tento národní park tak známý, a proto taky není úplně jednoduché naplánovat si tady trip. Navíc je úředním jazykem v Senegalu francouzština a lidé, kteří mají něco do činění s parkem, anglicky většinou neumí. Je tedy potřeba obrnit se trochu trpělivostí. Mysleli jsme si, že si nějakou výpravu po parku domluvíme v kanceláři Niokolo Koba NP Office v městě Tambacounda, tady jsme ale měli pocit, že sem vůbec žádní turisté nezavítají, jak je rok dlouhý; od úředníků v kanceláři jsme moc informací nezískali. Přesunuli jsme se tedy k vesnici Dar Salam, rovnou ke vstupní bráně parku.

Asi po hodině složitého domlouvání jsme se dobrali výsledku a měli jsme plus mínus domluvené dva dny v parku. Už byl podvečer, tak jsme rovnou zůstali na místě, protože se tu dá přespat v jednoduchých chatkách (jako koupelna funguje kyblík s vodou a na záchod se chodí ven, na suchý turecký).

Chatky při vstupu do parku Niokolo Koba
Chatky při vstupu do parku

Funguje tady i něco jako velmi prostá restaurace. Pokud jste ale utahaní po celém dni, tak jednoduché jídlo v podobě kuřecího masa s rýží a cibulí a místní pivo Gazela vám dodá dostatek energie.

Prostá restaurace, ale když je hlad a žízeň, tak postačí .
Prostá restaurace, ale když je hlad a žízeň, tak postačí.

Do parku musíte s průvodcem. My jsme měli k dispozici postaršího dědu, který neuměl anglicky, takže spíše jsme si nechali jen ukazovat zvířata a zajímavá místa, než abychom si nějak popovídali. Ale zábavy bylo i tak dost. K tomu jsme ještě potřebovali auto s řidičem, protože potřebujete 4×4 vozidlo.

S guidem na obhlídce termitišť.
S guidem na obhlídce termitišť

Nejlepším obdobím pro pozorování zvířat je prý březen a duben. Je ale potřeba počítat s tím, že teploty v tyto měsíce často přesahují čtyřicítku.

Zvířecí obyvatelé parku Niokolo Koba

Park je poměrně velký. Za ty dva dny, co jsme tu strávili, jsme z něj viděli jen malou část. Teď to hlavní – co tu můžete spatřit: hrochy, paviány, šimpanze, krokodýly, divoká prasata či různé druhy antilop.

V parku narazíte velmi jednoduše na opice. Pohybují se i v blízkosti obydlí.
V parku narazíte velmi jednoduše na opice. Pohybují se i v blízkosti obydlí.
A když si nepohlídáte oběd, tak ho za vás dojí.
A když si nepohlídáte oběd, tak ho za vás dojí.

V parku žijí i lvi a sloni, ale na ty je těžší narazit. My jsme je neviděli. Třeba budete mít více štěstí.

Z českého pohledu je zajímavým druhem antilopa Derbyho. Na záchraně tohoto sudokopytníka se totiž podílejí už dvacet let i čeští vědci.

Na záchraně tohoto majestátního zvířete mají podíl i čeští přírodovědci.
Na záchraně tohoto majestátního zvířete mají podíl i čeští přírodovědci.

V rámci vyjížďky na safari je od cca 11. do 15. hodiny pauza; panují největší vedra, takže i zvířata mají v rámci možností relax. Na tuto dobu jsme měli na výletě naplánovaný oběd. Obvyklým jídlem je kuře s rýží nebo se špagetami a k tomu omáčka s cibulí.

Stádo prasat savanových
Stádo prasat savanových

Ubytování

V parku jsou tři hlavní možnosti ubytování – Hotel Simenti a kempy Campement du Lion a Wassadou. Hotel je postarší budova s jednoduchým ubytováním. Nás více zaujal Campement du Lion, kde se spí v chatkách. Navíc asi 50 metrů od řeky Gambia. V noci slyšíte zvuky divočiny a není problém jít se večer před setměním podívat k řece na hrochy.

V kempu Campement du lion. Tady jsme si dali i oběd v rámci polední pauzy.
V kempu Campement du Lion: Tady jsme si dali i oběd v rámci polední pauzy.
Jednoduché ubytování v kempu Campement du lion
Jednoduché ubytování v kempu Campement du Lion

Park má svoje strážce, kteří chodí ozbrojeni. Je to hlavně kvůli pytlákům. Dva z nich měli zázemí právě v našem kempu.

Strážce parku při přípravě silného třínálevového čaje atája
Strážce parku při přípravě silného třínálevového čaje atája

Když spíte v kempu, jste opravdu pár desítek metrů od řeky. Večer jsme se tedy šli podívat na hrochy. Hlavně nám to pořád nabízel jeden ze strážců, očekával zároveň asi hlavně drobný přivýdělek.

Setkání s hrochem. Je to možná překvapivé, ale tento tvor je označován za nejnebezpečnější zvíře Afriky.
Setkání s hrochem: Je to možná překvapivé, ale tento tvor je označován za nejnebezpečnější zvíře Afriky.

Druhý den jsme vyrazili na další část safari.

Nejprve jsme si ale dali v kempu snídani.
Nejprve jsme si ale dali v kempu snídani.

Ráno jsme opět mrkli k řece na hrochy a pak pozorovali několik stád antilop. Současně jsme si domluvili výlet lodí, což je bezpochyby zajímavé zpestření návštěvy parku.

Plavba po řece Gambie
Plavba po řece Gambie
Krokodýl nilský
Krokodýl nilský

Pak už následoval přesun k výstupní bráně z parku, něco menšího jsme pojedli, domluvili si transport do nejbližšího městečka a doplatili nedoplatek za safari. Ten nedoplatek byl 175 EUR, ale už si nevzpomenu, co přesně jsme dopláceli. :-) Přesto menší dovětek na závěr: Ubytování, strava, guide a další výdaje nejsou (na to, že je to Afrika) úplně levnou záležitostí; počítejte spíše s cenami jako u nás.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře