Břetislavova 74/1, 537 01 Chrudim

Muzeum loutkářských kultur, Chrudim

Dnešním článkem pokračujeme v seriálu o Chrudimsku, tentokrát zůstaneme přímo v centru tohoto pěkného města. Již jsme se přesvědčili, že k Chrudimi loutky prostě patří (když jsme v článku o místním Divadle Karla Pippicha zmínili konání tradiční přehlídky Loutkářská Chrudim).

Takové loutkové představení může být příjemným způsobem, jak strávit volný čas, zejména v případě deštivého počasí. Před nepřízní počasí se lze schovat i do muzea. Tentokrát se podíváme do muzea loutek, resp. správně Muzea loutkářských kultur v Chrudimi.

Vstup do Muzea loutkářských kultur v Chrudimi (Mydlářovský dům)
Vstup do Muzea loutkářských kultur v Chrudimi (Mydlářovský dům)

Toto muzeum dokumentuje historii a současnost českého loutkového divadla i loutkářské umění na celém světě… a věřte, že to není jen zábava pro děti.

Ono vlastně právě toto muzeum bylo jedním z prvních důvodů, proč jsem se o Chrudim a návštěvu tohoto města začal zajímat. Spíše než o muzeum samotné ale šlo u prvního vjemu o budovu, v níž muzeum sídlí. Jedná se totiž o nádherný renesanční dům, tzv. Mydlářovský dům. Původně šlo o gotický dům, který byl v letech 1573-1577 přestavěn na renesanční objekt s arkádovým průčelím a zejména věží v podobě minaretu – a to bylo právě to, co mě na tomto domě tak zaujalo, taková silueta budovy nebývá v českých městech k vidění.

Mydlářovský dům, Chrudim
Mydlářovský dům, Chrudim

V roce 1972 zde pak bylo otevřeno Muzeum loutkářských kultur.

Vstup do muzea z Břetislavovy ulice
Vstup do muzea z Břetislavovy ulice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum dnes vlastní cca 50 000 sbírkových předmětů. Je tedy jasné, že vystavený je jen nepatrný zlomek. Expozice vás provedou od historie k modernímu loutkářství. Prohlédnete si rodinná loutková divadla, poměrně rozsáhlé dekorace, loutky kočovných loutkářů, varietní loutky či dřevořezby Josefa Váchala (s jehož tvorbou jsme se mimochodem seznámili při putování Litomyšlí).

Muzeum sídlí v historických prostorách renesančního, původně gotického Mydlářovského domu
Muzeum sídlí v historických prostorách renesančního, původně gotického, Mydlářovského domu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dílna výrobce loutek v chrudimském muzeu
Dílna výrobce loutek v chrudimském muzeu

Nemohou chybět naši oblíbenci, na kterých nejedni z nás vyrůstali – Spejbl a Hurvínek.

České legendy v chrudimském muzeu - Spejbl a Hurvínek
České legendy v chrudimském muzeu – Spejbl a Hurvínek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Významná část expozice je věnovaná také zahraničí. Můžeme si prohlédnout loutky z Číny či Indonésie, nechybí loutky z Barmy, Japonska nebo Vietnamu.

Čínské stínové loutky z počátku 20. století, materiál : kolorovaná preparovaná kůže
Čínské stínové loutky z počátku 20. století, materiál – kolorovaná preparovaná kůže

Průběžně v muzeu probíhají krátkodobé výstavy, programy pro školní třídy, workshopy i představení.

A to by nebylo moderní muzeum, jak jsme na ně dnes už v podstatě zvyklí, kdybyste si nemohli na něco sami sáhnout a něco si vyzkoušet. Na konci prohlídky si tak můžete zahrát s několika loutkovými divadly a vyzkoušet si, jaké to je vést všechny ty malé postavy.

Zkuste si vlastní představení v Muzeu loutkářských kultur
Zkuste si vlastní představení v Muzeu loutkářských kultur.

Před úplným závěrem ještě doplním, že Muzeum loutkářských kultur je součástí projektu „Chrudim – město tří muzeí„. Tento projekt kromě muzea popsaného v dnešním článku sdružuje ještě další dvě chrudimská muzea, a sice Regionální muzeum v Chrudimi a Muzeum barokních soch.

Zde najdete odkaz na oficiální web Muzea loutkářských kultur s otevírací dobou, cenami vstupného a dalšími podstatnými údaji.

[wpgmappity id=“106″]

 

Pokud se vám náš článek líbil, nejlépe nás odměníte jeho lajkováním a sdílením s vašimi přáteli nebo lajknutím naší stránky ŽivotNaCestách.cz na Facebooku. Děkujeme!

Komentáře