Když si zadáte do vyhledávače Liverpool, vyskočí vám nejdříve přehled nejbližších zápasů FC Liverpool v Premier League, k tomu oficiální webová stránka tohoto slavného fotbalového klubu anebo jeho twitterový účet. Mezitím vším je jen jeden odkaz na heslo Liverpool – město a metropolitní distrikt na Wikipedii. Ano, pro mnohé je Liverpool hlavně onen fotbalový klub založený už v roce 1892. Jenže omezit svoji návštěvu v Liverpoolu jen na návštěvu fotbalového utkání by byla velká škoda.
Hudební velikáni
Když se řekne Liverpool, tak by vám měla naskočit přinejmenším alespoň ještě jedna asociace, a to z oblasti hudby… Slavných anglických fotbalových klubů je totiž hodně, kdežto Beatles byli jen jedni. V Liverpoolu můžete navštívit dvě Beatles muzea, toulat se ulicí Mathew Street se slavným klubem The Cavern, kde to všechno začalo, nebo se vyfotit se sochou slavné liverpoolské čtyřky. Odkaz Beatles tu potkáte na každém kroku. A celkově je tamní hudební scéna dost zajímavá. Pocházejí odsud další kapely jako Frankie Goes To Hollywood, OMD nebo Apollo 440.
Liverpool – anglická klasika, ale i hodně nečekaných zajímavostí
Beatles jsou tedy další liverpoolskou ikonou. Ale ani touto slavnou kapelou to nekončí. Liverpool totiž pro nás bylo velké překvapení. S trochou nadsázky se dá říct, že tu najdete vše typicky anglické: doubledeckery, červené poštovní schránky a telefonní budky, cihlové budovy, puby, fish and chips, fotbal, typické taxíky, Beatles, katedrálu (resp. dvě – obě jsou přitom z minulého století). K tomu nádherně zrekonstruovaný prostor bývalých doků a odborně parádně využité další staré industriální objekty, mnoho muzeí, čínskou čtvrť a další zajímavá místa.
V Liverpoolu se ubytováváme na 3 noci. Máme za sebou 2 nádherné dny v národním parku Peak District a atmosféru anglického venkova a přírody tak měníme za prostředí půlmilionového města.
Není problém sehnat rozumné ubytování přímo v areálu doků. Je to kouzelné místo, navíc je tu hned vedle muzeum The Beatles Story nebo Tate Gallery.
Pozdní odpoledne vyrážíme podél televizní věže a kostela sv. Lukáše (v mapě hledejte The bombed out church; tento kostel z roku 1832 je smutnou památkou na bombardování v roce 1941) k oběma liverpoolským katedrálám. Obě jsou z 20. století, přitom každá je jiná. Věž té tradičnější (náležející k anglikánské církvi) je viditelná již zdaleka. O kilometr dál na stejné ulici pak leží moderní metropolitní katedrála. Mozaiky v zapadajícím slunci hrají všemi barvami. Budova katedrály se odráží v prosklené stěně protilehlé moderní budovy. Jsou to kouzelné okamžiky.
Procházíme areálem liverpoolské univerzity a tady nás překvapuje vkusně a chytlavě zrekonstruovaná industriální architektura. Den končíme v jídelně Wetherspoon. Desítky hostů si objednávají levné burgery, fish and chips nebo některé ze dvou desítek piv.
The Beatles Story a Albertovy doky
Blízké muzeum The Beatles Story je naší první volbou na další dopoledne. První kytara George Harrisona, podepsané desky, brýle Johna Lennona a další zajímavé artefakty. Ale také repliky klubu Cavern nebo studia Abbey Road. To vše v poutavé podobě dává dohromady příběh slavné liverpoolské čtyřky.
Nemůžeme se nabažit atmosféry Royal Albert Dock, takže navazují další krátké toulky tady a doplnění energie v některém ze stylových foodtrucků.
A je tu opět George, Paul, Ringo, John – nemůže chybět obligátní focení u jejich sousoší na nábřeží. Zajímavá je ale i trojice budov za sousoším, věnujte jim taky svoji pozornost. Jde o tzv. Tři Grácie. Že Liverpool umí opravdu překvapit, dokazují sochy Lambanana. Tento výtvor moderního umění v sobě spojuje banán a jehně, no to jen tak někoho nenapadne…
Liverpoolská čínská čtvrť je prý nejstarší v Evropě. Nečekejte nic extra, žádné desítky ulic (navíc význam a ruch v této čtvrti postupně upadá), ale pokud budete mít tu možnost, tak si sem krátkou odbočku udělejte. My si tudy protáhli cestu do centra, kde jsme chtěli nasát večerní atmosféru v okolí klubu Cavern. Téměř v každém pubu zní hudba, často živá… Něco působí přirozeně, něco zase zní komerčně, snažíme se představit si, jak to tady mohlo vypadat před pěti, šesti desítkami let. Možnosti občerstvit se tady nevyužíváme, protože máme vyhlédnuto jedno místo blíž našeho ubytování: Love Lane… pro nás další příjemné překvapení. Liverpoolský pivovar v industriální budově.
Poslední liverpoolské dopoledne
Co tak stihnout dopoledne před odletem? Rychlou návštěvu Liverpool City Museum – vstup je zdarma, budova vypadá zajímavě a z náhledů z webu to vypadá na pár zajímavých exponátů. Nakonec se plánovaná půlhodinová návštěva protáhne na čtyřnásobek času.
Ještě to všechno, co Liverpool nabízí, shlédnout z Liverpool Eye a pak už přesun na letiště. Teď připravuje Liverpool jedno nepříjemné překvapení. Kvůli stávce veřejné hromady nejezdí žádné busy na letiště. I když… opravdu nepříjemné? Poprvé jedeme klasickým anglickým taxíkem (cab), cena není závratná a řidič je zábavný. Takže nakonec „no problem“.
A poslední liverpoolské překvapení? Replika beatlesácké žluté ponorky (Yellow submarine) před letištěm.
Co dodat závěrem? Nechte se i vy Liverpoolem překvapit.
Fotogalerie z Liverpoolu aneb co se do článku nevešlo
Líbil se vám tento článek? Odměňte, prosím, autora za jeho práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a nás to potěší. A nebo nám kupte aspoň kafe ;-). Děkujeme!
Mám rád poznávání cizích zemí na vlastní pěst, překonávání určitých výzev, baví mě nasávat tu atmosféru, když je člověk v cizině a zapojuje do toho všechny smysly. Cestování přináší i určitý nadhled a větší soběstačnost…. O večerech a víkendech pak pro vás píšu články z šesti desítek navštívených zemí, včetně těch prozatím nepostižených masovou turistikou, jako jsou Nikaragua, Laos, Kosovo, Senegal či Gambie. Stejně tak vám s radostí a nadšením představuji krásná místa v naší rodné vlasti.
Motta: „Zážitek nemusí být pěkný, ale silný, aby sis jej pamatoval.“– „Cestování je něco, co si nechcete nechat vzít.“ –„Všude se dá nějak domluvit.“