Název Lednicko-valtický areál zná u nás téměř každý. Všichni víme, že jde o jednu z památek UNESCO v České republice a že se nachází na jižní Moravě v okolí města Břeclav. Ještě jako školou povinná jsem si při hodinách zeměpisu pod tímto pojmem představovala zámky v Lednici a ve Valticích, mezi kterými je velký park se vzácnými dřevinami a několika ministavbami jako například minaret či aquadukt. Jaké bylo potom moje překvapení, když jsem zjistila, že Lednicko-valtický areál je mnohem víc než jen park se dvěma zámky!
Je to oblast s rozlohou téměř 300 km2 rozkládající se mezi Pálavou, rakouskými hranicemi a řekou Dyjí. Mezi památky UNESCO se zařadil 7. prosince 1996. Údajně se jedná o nejrozsáhlejší člověkem vytvořenou oblast v Evropě.
Seznam památek v Lednicko-valtickém areálu
Takže co byste měli všechno navštívit, abyste mohli říct, že znáte celý Lednicko-valtický areál? Památky jsem seřadila podle toho, kdy vznikly. Je toho opravdu požehnaně:
- zámek Lednice a přilehlý park, v něm dále najdete:
- skleník
- minaret
- aquadukt
- umělá jeskyně
- zámek Valtice
- obelisk místními zvaný „Facka“ mezi Lednicí a Podivínem
- Janův hrad nebo také Janohrad – romantická zřícenina hradu
- Nový Dvůr – stavba v empírovém slohu
- Rybniční zámeček nad Mlýnským rybníkem
- Pohansko – empírový zámeček
- Dianin chrám – známý také jako Randez-vous
- kolonáda Reistna
- Apollonův chrám nad Mlýnským rybníkem
- Belveder – zámeček pro chov a lov bažantů
- Tři grácie – nad Prostředním rybníkem
- Hraniční zámeček v obci Hlohovec
- Lány – empírový zámeček
- zámek Břeclav
- Lovecký zámeček
- Kaple sv. Huberta
O jednotlivých památkách jsme na našem webu již v minulosti psali a plánujeme přidat články i o ostatních místech, které se v seznamu zatím nečervenají, nebo co to je za barvu ;-) Postupem času se tedy snad budete moci prokliknout přes název na články o všech památkách.
Ubytování a doprava v Lednicko-valtickém areálu
A jak se do Lednicko-valtického areálu dostat? Jako nejvýhodnější varianta se mi jeví ubytování v Břeclavi, odkud jsou všechny památky dobře dostupné a za ubytování zde nezaplatíte tolik jako například v Lednici nebo ve Valticích. Obrovskou výhodou Břeclavi je i to, že je důležitým železničním uzlem a například z Prahy sem jezdí přímý vlak každou hodinu (z Olomouce také každou hodinu a z Brna potom dokonce tři vlaky za hodinu).
Okolí Břeclavi, tudíž i celý Lednicko-valtický areál, je ideální oblast pro vyjížďky na kole, s výjimkou kolonády Reistna totiž vše leží na jedné a téže „placce“, kterou v pohodě projede i méně zkušený cyklista či kolař. Dnes jsou zde již poměrně rozšířené i půjčovny elektrokol a elektrokoloběžek.
Kromě výše zmíněných lákadel může oblast Lednicko-valtického areálu a jeho okolí nabídnout bezkonkurenční nabídku těch nejlepších moravských vinných sklípků. No a kam jinam byste chtěli vyrazit na podzim na burčák než sem, na jižní Moravu? ;-)
A co vy, znáte Lednicko-valtický areál? Která památka se vám líbila nejvíce? Nebo se našlo něco, co vás zklamalo? Dejte nám o tom vědět.
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a nám to udělá radost. Děkujeme!
Všude dobře, doma nejlíp. Proto je potřeba cestovat, aby se člověk měl odkud vracet domů ;-)