Na mapě působí docela nenápadně, když se však malinko přiblížíte k jeho břehům, naskytne se vám pohled na zelení porostlý ostrov, ohraničený rozeklanými útesy na západní straně, o které se tříští mořské vlny, a ukrytý pod závojem mračna na východě. Řeč je o La Palmě – jednom ze sedmi Kanárských ostrovů.
La Palma
Říká se jí také „La isla bonita“, tedy „půvabný ostrov“, a rozprostírá se na 706 km². La Palmu najdete na severozápadě Kanárských ostrovů a díky své ideální poloze se těší mírnému podnebí po celý rok.
La Palma se může pyšnit nejjasnější oblohou v celé Evropě, čímž se stala vyhledávaným místem pro astrofyziky. A od roku 1985 zde stojí observatoř, a to na nejvyšším bodě ostrova – Roque de los Muchachos (2 423 m).
Aby si ostrov udržel čistou a jasnou oblohu, vhodnou k pozorování v noci, platí zde zákon proti světelnému znečištění (tzv. Law of the Sky), který mimo jiné nařizuje upravené pouliční osvětlení se speciálními sodíkovými výbojkami směřujícími k zemi.
Základní ráz ostrova utváří takzvaná kaldera (kotel obrovského kráteru), Caldera de Taburiente. Roque de los Muchachos se nachází na vrcholu jeho rozeklaných stěn, zatímco uvnitř kaldery najdete bujnou zeleň, říčku s vodopády a pestré lesy.
Skalnaté hradby, které obkolopují kalderu, lze kolem dokola obejít. Odsud se vám naskytnou nepřekonatelné výhledy prakticky na celý ostrov i nejbližší Kanárské ostrovy, Tenerife a La Gomeru.
Pokud si po cestě sednete na skalnatý výběžek k odpočinku a pochutnáte si na přibalené svačince, je dost možné, že se k vám slétnou či seběhnou místní obyvatelé ostrova.
… jako třeba havran:
… anebo hejno hladových ještěrek:
Ruta de los Volcanes
Zajímavé a nečekané výhledy se vám naskytnou, pokud se rozhodnete vydat po sopečné krajině – Ruta de los Volcanes. Jestliže vyrážíte z Refugio del Pilar, který obklopují piniové lesy, zaskočí vás možná výstup na první z vulkánů, kterým prakticky vkročíte do pusté měsíční krajiny. Vaše kroky vás pak povedou nahoru a dolů podle toho, jak „přebíháte“ z jednoho vrcholu sopky na druhý.
Až budete dostatečně vysoko, nezapomeňte se ohlédnout, protože by vám mohl ujít některý z takových pohledů:
Mraky, hromadící se na východním pobřeží, naráží na horský hřbet, který ohraničuje hradbu Caldera de Taburiente, a tak se neustále točí ve spirálách jako obrovská vlna, co se tříští o vysoká skaliska, a nabízí podívanou, co vám vezme dech.
A kdybyste měli už přespříliš pichlavého horského sluníčka a chtěli se malinko schladit v mořských vlnách, můžete navštívit pirátskou zátoku nedaleko městečka Tijarafe. Původně sloužila k snadnějšímu zásobování již tak hodně nepřístupného ostrova plného příkrých skalisek. Tato opuštěná osada dnes nabízí útočiště těm, kdo se rádi schovají ve stínu skalní klenby, a její azurová laguna je ideálním místem třeba ke šnorchlování: takovému nahlédnutí do podvodního světa barevných rybiček a jiných živočichů.
Téměř každá zátoka v této oblasti vyzývá k objevování neznámé, tajemné jeskyně, plné prapodivných živočichů, kteří se ale z vás vyděsí mnohem víc než vy z nich.
Ostrov La Palma samozřejmě nabízí také nesčetné množství dobrodružných procházek do hloubi ostrovního pralesa, ve stínu zeleně a obrovských prastarých stromů, z nichž spadají k zemi dlouhatánské lijány pnoucích se rostlin.
Samotní místní obyvatelé se mezi sebou nemohou domluvit, zda je na La Palmě krásnější východ:
… či právě západ slunce:
Tak jako tak, obojí je neobyčejná podívaná, na kterou si stojí za to přivstat, či všeho nechat, najít vhodné místo k pozorování, zapomenout na všechny starosti světa a vychutnat si ten okamžik naplno.
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!