Pokud budete mít cestu přes Bogotu a dostanete chuť na dobrou kávu, možná vám pomůže pár doporučení o tom, kde se dá sehnat výběrová káva a za kolik. V zemi, která je vyhlášeným světovým pěstitelem kávy, nás totiž může zarazit, jak malá kultura v samotném pití kávy zde existuje.
Zvykli jste si na dobré espresso nebo americano bez cukru a mléka? Nebo jste milovníci kávových „alternativ“, jako je french press, sifon nebo V60? Dejte si pozor, v Kolumbii většina lidí nebude mít nejmenší tušení, o čem mluvíte.
Tradiční kolumbijské kafe – „tinto“
Ano, Kolumbijci pijí kávu. A co do množství snad ještě více než Češi. Ovšem úplně jinou, slabou a hodně sladkou. Ve většině regionů Kolumbie si můžete objednat v podstatě dva druhy kávy. „Tinto“ nebo „café“. To první je černá káva, někdy už dopředu oslazená, to druhé je káva s mlékem. Respektive spíše mléko s kávou. Takovou kávu dostanete kdekoliv, v baru, kavárně, restauraci, dokonce i z termosek od pouličních prodejců. Někdy je bohužel tato „káva“ udělaná narychlo z rozpustného prášku a to už se opravdu chytnete za hlavu a připadáte si jako v Kocourkově – jeden z nejvyhlášenějších producentů kávy a připravuje instantní kávu?
Panela – tmavá tuhá hmota vyvařená přímo ze šťávy z cukrové třtiny. Sladká až na kost, ale protože je většinou bez chemických úprav, obsahuje na rozdíl od běžného cukru vitamíny a minerály. Kolumbijci připravují tu nejtradičnější ze všech tradičních káv tak, že kus panely dají rozvařit ve vodě, do této sladké vody pak teprve nasypou kávu a nechají pěkně odstát na sporáku, aby se káva usadila. Když se všechna káva nespotřebuje hned, tak se prostě přihřívá a popíjí postupně, klidně i další den, a to celou dobu ve stejné konvici pěkně s lógrem na dně.
A do kaváren!
Tradiční kavárny, v centru Bogoty by to například byly Café Restaurante La Romana nebo Pastelería La Florida (adresa uvedená na konci článku). Také kavárna San Moritz má svou tradici. Byla otevřena již v roce 1937 a nabízí kávu z Greky, přístroje na espresso původem z Itálie a najdete je v kavárnách po celé Kolumbii. Některé starší Greky jsou krásně naleštěné a mají na své špici orla (nebo orlici). Ty modernější už mají poněkud jednodušší design, ale slouží stejně dobře a jsou stejně tak oblíbené.
Výběrová káva v srdci Bogoty
Minulý týden jsem dělala průvodce svému otci po Bogotě. Nemohli jsme vynechat historické centrum a Candelarii plnou koloniálních domečků. V jedné z uliček této pitoreskní části Bogoty jsme objevili kavárnu Café Ibañez a jednoznačně bych ji zařadila na seznam doporučení.
Café Ibañez
Interiér vás přenese zpátky v čase, z plakátů na stěnách se dozvíte něco o slavných lidech Bogoty a Kolumbie a k tomu si můžete přečíst (pokud zvládáte španělštinu) také „Hojas de café“ neboli Kávové listy, mapující historické a současné kavárny v centru města. Z vlastní pražírny Café Ibañez si můžete vybrat nápoje na bázi espressa (espresso, americano, cappuccino, etc.) nebo filtrovanou kávu, a to vše z kolumbijských regionů a s „původem“ (na zvědavé otázky vám barista rád odpoví, odkud káva je, jak byla pěstována a zpracována a jaký má chuťový profil).
Teď k cenám. Kavárna nabízí bezpochyby kvalitu a tu musíte v centru Bogoty také zaplatit. Ceny v červnu 2016 byly od cca 4 000 pesos za espresso až po nějakých 8 000 za speciální přípravy kávy (i více, pokud zvolíte přípravu pro více lidí).
Café Casa Galería
V jedné z nejturističtějších uliček staré Bogoty, ulici jménem Callejón del Embudo, najdete další kavárnu s výbornou kávou a zároveň hotýlek Casa Galería. Interiér je moderní, světlý, s vnitřní zahrádkou a kromě výborné kávy ze Salenta značky Jesus Martín (kraj Quindío) najdete v nabídce i něco málo z vlastní pekárny a třeba i vynikající svařené víno. V kavárně bylo příjemné pracovat, wi-fi fungovala bez problému a personálu nevadilo, že u jedné kávy trávíme hodiny. Za americano jsme platili, tuším, 3 000 pesos a za svařené víno podávané v elegantní skleničce jsem platila 7 000 pesos (červen 2016).
A trochu dále od centra
Díky mému zájmu o výběrovou kávu a svým kontaktům mezi baristy, pražiči a pěstiteli kávy jsem dostala pár tipů na to, kam si v Bogotě určitě zajít. Většinu míst jsem už prošla a vyzkoušela a tady jsou moje doporučení. Snažila jsem se je seřadit pokud možno od kavárny nejblíže k centru po tu nejvzdálenější.
Moje doporučená tour de café by začala v kavárně Varietale v rušné univerzitní části Bogoty. Výborné kafe z vlastní pražírny hned z několika regionů Kolumbie a čerstvě pečené dobroty vám zajistí příjemný oddech při vaší tour Bogotou. Obsluha je skoro blesková a ceny velice rozumné. Na tom je celý podnik postaven, objednáváte si totiž na kase, kde svou objednávku ihned platíte. Najdete si své místečko a s číslem už jen čekáte, až vám personál objednávku přinese. Ti z vás, které příprava kávy zajímá, se můžou koukat baristům pod ruce a na svou objednávku si počkat přímo u připravovacího pultu. Ceník základních nápojů přikládám jako foto. (Detailní recenzi kavárny Varietale i s fotkami jsem napsala pro Kávové Listy.)
Pokračovat by se mohlo v kavárně Amor Perfecto (carrera 7 No. 66-46), kavárně a pražírně pro Kolumbijce už docela známé. Amor Perfecto je totiž jedním z průkopníků pražení výběrové kávy a školení baristů v Kolumbii. V současnosti narazíte na kávu této značky po celé Kolumbii, takže v kavárně na carrera séptima v pražičce německého původu už praží jen pro radost nebo když mají kurzy. Objem prodané kávy se zvýšil natolik, že by tady pražení takového množství nezvládli. Moderní interiér a ubikace láká „kravaťáky“ ze svých kanceláří ať už na pauzu nebo na obchodní jednání. Káva i umění baristů je na špičkové úrovni, ceny jsou trochu vyšší.
Dalším z mých osobně ozkoušených doporučení je Bourbon Coffee Roasters poblíž pedagogické fakulty a zastávky MHD Transmilenia (nevím teď přesně, jak se jmenuje, ale není těžké se zorientovat). Mladý tým v BCR rozjel své podnikání docela nedávno, sami si kávu praží a stejně jako předchozí dvě zmiňovaná místa ji prodávají v balení po 500 g nebo méně.
Prostory jsou menší než ve Varietale nebo Amor Perfecto, a pokud je zrovna chladnější nebo deštivější den a nedá se využít jejich nádherná zahrádka, ty tři až čtyři stoly se rychle naplní. Přístup v BCR byl však nejosobnější, barista nám připravil naši vybranou filtrovanou kávu přímo na stole s celým příběhem – představení kávy, odkud je, jaké tóny v ní můžeme najít, jak ji praží a podobně. Cokoliv si o ní přejete vědět. Dražší než Varietale a levnější než Amor Perfecto. Vřele doporučuju zvědavcům a zvídavcům, protože tady se vám budou věnovat na 100 %, pokud se budete ptát.
Snad ve všem, co děláme, se dá soutěžit. To platí také pro profesionální „připravovače kávy“ neboli baristy. Každoročně se pořádá mezinárodní soutěž baristů, kam jezdí reprezentovat ti nejlepší ze země. V roce 2016 byl reprezentantem Kolumbie na světovém klání v Dublinu barista Mauricio Romero, který pracuje v kavárně Azahar, vybudované moderním stylem z kontejneru na carrera 14 No. 93a. Samozřejmě zde pracují také jiní šikovní baristé, kteří vám připraví vynikajicí kávy z různých regionů Kolumbie z vlastní pražírny. I odsud si můžete zrnkovou či mletou kávu odnést domů.
Catación Pública je moje oblíbená, ale bohužel ta nejvzdálenější pro ty, co mají ubytování spíše ve středu Bogoty. Leží až na severu města, ve čtvrti Usaquén. Vzhledem k tomu, že tato část láká turisty svými uličkami plnými nejrůznějších barů a restaurací, třeba sem také zabloudíte a to si potom Catación Pública nenechte ujít. Opět kavárna a pražírna pyšnící se prací až se 14 různými regiony Kolumbie. Stejně jako předchozí místa nabízí kurzy baristů nebo ochutnávačů kávy a to na špičkové úrovni. Pro ty z vás, co rádi ochutnávají, v Catación Pública máte jedinečnou možnost rozšířit své chuťové obzory a vybrané favority si pak koupit domů pro sebe či své příbuzné a milé. Ceny jsou srovnatelné s Bourbon Coffee Roasters, pokud si pamatuju, opět nižší než Amor Perfecto.
Káva je svět sám pro sebe. A třeba jste narazili na jiné zajímavé kavárny v Bogotě či jinde v Kolumbii. Já mám například seznam ještě těchto, které bych chtěla projít. Třeba jste nějakou z nich navštívili nebo se tam chystáte a budete se chtít podělit o vaši zkušenost. Prý by se člověk neměl vyhnout kavárně Devoción na adrese Carrera 7 No. 72-41 (tuším, že je v prvním patře hotelu Hilton nebo tak něco) a potom mám doporučení na Arte y pasión café v centru na calle 16 No. 7-76. Jako poslední mi na seznam nedávno přibylo Kiri Café na ulici Calle 95 No.14-07. Ať vám chutná!
Café Ibáñez, Calle 12b No. 7-12, Bogotá, Kolumbie
Café Casa Galería, Carrera 2 No. 12b-92, Bogotá, Kolumbie
Café Restaurante La Romana, Calle 13 No. 6a-09, Bogotá, Kolumbie
Pastelería La Florida, Carrera 7 No. 21-46, Bogotá, Kolumbie
San Moritz, Calle 16 No. 7-91, Bogotá, Kolumbie
Arte y Pasión Café, Calle 16 No. 7-76, Bogotá, Kolumbie
Varietale, Calle 41 No. 8-43, Bogotá, Kolumbie
Amor Perfecto, Carrera 4 No. 66-46, Bogotá, Kolumbie
Bourbon Coffee Roasters, Calle 70a No. 13, Bogotá, Kolumbie
Azahar, Carrera 14 No. 93a-48, Bogotá, Kolumbie
Catación Pública, Calle 120a No. 3a-13, Bogotá, Kolumbie
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!
Optimistka, idealistka a příležitostná fotografka. Snažím se přijít na to, jak změnit svět k lepšímu. I když v tuto chvíli jsem se rozhodla soustředit na menší cíle jako třeba objevit, kdo vlastně jsem a co můžu světu nabídnout.
Moje další zážitky a fotky z cest životem najdete na mém blogu, píši také o svém setkávání s kávou na http://www.kavovelisty.cz/