Jak jsem už psal v dřívějších článcích, v belgickém Gentu je toho hodně k vidění. V tomto článku si představíme katedrálu svatého Bavona (Sint-Baafskathedraal). Ta společně s Belfortem a kostelem svatého Mikuláše tvoří poznávací znamení Gentu, tři věže.
Katedrála svatého Bavona – historie
Svatý Bavo je patronem města Gent. Narodil se na přelomu 6. a 7. století poblíž belgického města Liége. V mládí vedl nevázaný život, údajně byl krutý ke svému služebnictvu. Po smrti své mladé manželky však začal žít jako poustevník, předtím rozdal svůj majetek chudým a hlásal slovo Boží. Proč se stal svatým? Údajně se jeho mrtvého těla dotkla žena posedlá ďáblem, ta se poté uzdravila. Svatý Bavo je uctíván jako patron sokolníků a jako ochránce před černým kašlem.
Samotná katedrála byla postavena na místě kaple svatého Jana Křtitele. Původní kostel byl ze dřeva a vysvěcen byl v roce 942. Časem byl kostel rozšiřován v gotickém slohu, takže jednotlivé části stavby nesou stopy šeldské gotiky, brabantské gotiky a interiér obsahuje i barokní výzdobu. Na katedrálu byl vysvěcen roku 1559, kdy bylo v Gentu zřízeno biskupství.
Co lze v katedrále vidět?
Hned při vstupu otočte hlavu vzhůru ke klenbě, zjistíte, že nad vaší hlavou visí obrovský meč, jeho délku těžko odhadnout, ale minimálně 5 metrů mít bude.
Výzdoba katedrály je velmi bohatá, návštěva rozhodně není na pět minut a při prohlídce se vyplatí zpomalit. Největším tahákem je rozhodně deskový oltář Huberta a Jana van Eyckových. Díla Jana van Eycka jsou k vidění mimo jiné i v Louvru nebo v National Gallery v Londýně. Tento oltář se považuje za nejvýznamnější dílo časného holandského malířství.
Krom tohoto oltáře se v katedrále svatého Bavona nachází dalších 21 oltářů, varhany, na které občas hraje místní varhaník. Při troše štěstí tak nasajete i zvukový vjem z tohoto nádherného místa.
Katedrála svatého Bavona je tedy dalším dílkem do skládačky pamětihodností belgického Gentu, který na svých cestách nesmíte minout.
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!
Někdo cestuje, protože jeho cesta má určitý cíl, pevný bod na jejím konci. Skutečností ale je, že samotná cesta cílem je. Totéž platí pro žití. Žijme, abychom žili. Nepřežívejme. Na to je život moc vzácným darem.
1 komentář u „Katedrála svatého Bavona, Gent, Belgie“