oval plaza jerash

Jerash – jedno z nejzachovalejších antických měst světa

Možná jste stejně jako já o tomto městě doposud neslyšeli. I pro mě to měl být původně jen neznámý doplněk k Petře při čtyřdenní cestě po Jordánsku… prostě najít ještě něco, kam vyrazit, abychom potom nezůstávali jen v Ammánu. Na místě pak následovalo velmi příjemné překvapení. Jerash je totiž jedno z nejzachovalejších starověkých měst na světě vůbec.

Vstupné jsme už měli v ceně Jordanpassu (stejně jako návštěvu Petry), což je určité zjednodušení a úspora času i peněz. Do Jerashe jsme vyrazili z Ammánu mikrobusem z nádraží Trababour, přirovnal bych to ke klasické maršrutce. Jerash je vzdálen 48 km od Ammánu a cesta celkem rychle uteče. Místo se někdy označuje jako Pompeje Středního východu, a to právě kvůli zachovalosti staveb.

Jordan Jerash
Jordánský Jerash

A co vše tedy můžete v Jerashi vidět:

Hadrianova brána

Byla postavena v roce 129 n. l. k uctění návštěvy císaře Hadriána a měla se stát hlavní jižní branou sloužící ke vstupu do města; tyto plány však zůstaly nenaplněny.

Hadrians gate Jerash
Hadrianova brána

Hippodrom

Hippodrom bývalo místo určené ke konání závodů na koních nebo na koňmi tažených vozech. A ten v Jerashi by měl být nejlépe zachovalý na celém světě, a to už je teda něco. Byl 265 metrů dlouhý a 50 metrů široký. Podle popisků na ceduli tak měl být zároveň nejmenším hipodromem v Římské říši. I tak ale nabízel zábavu až pro 17 tisíc diváků, to mi tedy nepřijde zase úplně málo.

Hipodrom Jerash
U nejzachovalejšího antického hipodromu na světě

Oval Plaza

Hlavní náměstí má rozměry 90 na 80 metrů a je lemováno sloupy z 2. století n. l. Střed náměstí zdobily dva menší památníky.

Oval Plaza Jerash
Náměstí Oval Plaza
Oval Plaza sloupy
Sloupy na náměstí Oval Plaza

Cardo

Cardo byla hlavní ulice ve městě Jerash. Měří 800 metrů a spojuje náměstí Oval Plaza se severní bránou. Pochází někdy z období let 120 až 170 našeho letopočtu. Kdysi byla lemována obchůdky.

Cardo
Ulice Cardo
Cardo street
Ulice Cardo (rovněž Colonnaded Street)

Severní divadlo

Bylo postaveno ve dvou etapách: první etapa byla dokončena v letech 164-165 našeho letopočtu, kdy bylo divadlo používáno jako místo pro shromáždění a taky pro předčítání poezie. Pak bylo divadlo rozšířeno ve 3. století a celková kapacita narostla na 1600 diváků, kteří mohli sledovat divadelní představení. Divadlo se přestalo využívat v 5. století a hodně kamenů posloužilo pro stavbu dalších budov.

North theater Jerash
Severní divadlo v Jerashi

Agora a bazilika (Civic Basilica)

Agora bylo volné prostranství pro shromáždění obyvatel města. Bazilika pak byla poměrně rozlehlou veřejnou budovou sloužící k více účelům, zejména k veřejným shromážděním, soudním jednáním a zřejmě tady bylo i něco jako sídlo městského archívu. V době svého rozmachu to v této části města poměrně slušně žilo.

Agora, Basilica, Jerash
Agora a Městská Bazilika

Jižní Divadlo

Bylo postaveno v letech 90-92 našeho letopočtu a pojme více než 3000 diváků. Divadlo má výbornou akustiku a bývá používáno i v současné době. Denně tady uslyšíte i jordánské dudáky, což sice má určité historické kořeny, ale přesto to působí jako trochu laciná turistická atrakce. Vystoupejte až na nejvyšší stupínky divadla a užijte si výhled na celý Jerash!

jizni divadlo jerash
Jižní divadlo

V Jerashi narazíte ještě na mnoho dalších staveb jako jsou třeba Velký Chrám boha Dia anebo Artemidin chrám. Opravdu to stojí za to. Takže v Jordánsku nemyslete jen na Petru, popřemýšlejte i o návštěvě Jerashe – místa, které může mít pro mnoho turistů jiné kouzlo právě v tom, že není tak „profláknuté.“

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře