Člověk si často rád nalhává, že je pánem všeho tvorstva a jeho vláda na Zemi nezná hranic. Navštívíte-li ovšem Japonsko, můžete narazit na místa, která vás přinutí zapochybovat o pravdivosti tohoto tvrzení. Některé ze zdejších vesnic a ostrovů již dlouhá léta vzkvétají pod nadvládou čtyřnohých zvířat. Že by se v Japonsku inspirovali alegorickým románem Farma zvířat od George Orwella? Kdo ví, každopádně jednu významnou odchylku oproti románu zde najdeme – lidem je vstup povolen!
Liščí vesnice Zao – tam, kde lišky dávají dobrou noc
Uprostřed divokých lesů v horách prefektury Mijazaki nedaleko města Široši se nachází liščí vesnice Zao, která je domovem šesti druhů lišek, jejichž celková populace přesahuje 100 kusů. Lišky jsou v japonské mytologii považovány za velmi inteligentní posly bohů. Díky své schopnosti proměny žily lišky také často v blízkosti lidí, které rády všemožně škádlily. Ve vesničce Zao si můžete vyzkoušet, jaké to je krmit, hladit či jenom zblízka pozorovat tato huňatá a věčně se usmívající zvířata. Vstupné pro dospělé stojí 1 000 jenů a děti do 12 let mohou liščí vesnici prozkoumávat každý den od 9 do 17 hodin zdarma.
I když nejsou v areálu žádné ploty, které by vás od lišek oddělovaly, nemusíte se bát případných nemocí. Lišky jsou pravidelně kontrolovány kvůli parazitům a krátce po narození očkovány proti všem možným nemocem. O zdraví lišek je zde opravdu dobře postaráno, oproti jedincům žijícím ve volné přírodě se místní populace dožívá až trojnásobného věku.
TIP: Vydejte se na zájezd do Japonska a nechte se okouzlit místní kulturou a památkami. Můžete poznat metropoli Kjóto, Fudži nebo Tokio na zájezdu za japonskými samuraji na 9 dní za 37 490 Kč.
Kočičí ostrov Taširodžima
Nepatříte-li mezi obdivovatele tajemných lišek, možná vás zaujme ostrov Taširodžima, který si podmanila místní populace koček. Těch se dnes na malém ostrůvku, obývaném přibližně stovkou obyvatel, nachází na 150 a mají zde i vlastní chrám (Neko džinža), domy stylizované do podoby koček, a dokonce i místní manga camp je zaměřen na kočičí tvorbu slavných kreslířů japonského komiksu.
Původně se kočky na tomto ostrově, nacházejícím se nedaleko města Išinomaki v prefektuře Mijagi, používaly k ochraně farem bource morušového. Výroba hedvábí na Taširodžimě totiž obstarávala živobytí většiny obyvatelstva ostrova. Později ovšem hedvábné farmy zanikly a lidé se odstěhovali zanechávajíc místní kočičí populaci napospas osudu. Dnes ostrov žije převážně z turistického ruchu, a jelikož je vzdálen pouze hodinu cesty trajektem od pevniny, je vděčným cílem turistů na jejich jednodenních výletech za „kočičím dobrodružstvím“.
Taširodžima ovšem není jediným ostrovem, kde vás bude při procházce ulicemi doprovázet početná skupina koček. Podobného zážitku se vám dostane také na Aošima v prefektuře Ehime, malém ostrůvku se stálou populací 15 obyvatel a 120 koček, či ostrově Manabešima v prefektuře Okajama, kde se počet obyvatel i koček rovná zhruba 300.
Temné tajemství Králičího ostrova Ókunošima
Určitě jste již někdy v životě slyšeli slovní spojení „pokusný králík“. Tento výraz dostává na Ókunošimě zcela nový a nečekaný rozměr. Ostrov, který nalezneme zhruba 3 km od břehů města Takehara v prefektuře Hirošima, byl za 2. světové války tajným výzkumným centrem (dokonce tak tajným, že zmizel ze všech oficiálních dobových map!) a továrnou na bojové plyny. Místní posádka údajně používala králíky k testování těchto otravných látek a na konci války prý vypustila všechny zbývající králíky do volné přírody. Ti zde neměli žádné přirozené nepřítele a postupně se tak rozmnožili až do současného počtu přibližně 1 000 kusů.
Ať už je výše uvedená historka pravdivá nebo ne, dnes je Ókunošima vyhledávanou turistickou atrakcí. Zahraniční návštěvníci na ostrov jezdí především kvůli malým chlupáčkům, Ókunošima ovšem nabízí mnohem pestřejší vyžití. Navštívit můžete například muzeum věnované 2. světové válce, užít si koupání v horkých pramenech onsen či písečných pláží a luxusních hotelů. Kdo by to byl řekl, že ostrov, jemuž vládnou divocí králíci, bude mezi lidmi tak oblíbený?
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a nám to udělá radost. Děkujeme!