ŽivotNaCestách.cz – Jak ušetřit peníze na cestování

Jak ušetřit peníze na cestování

Kdo z našich čtenářů by nesnil o neomezeném cestování po celém světě, kdo by se nechtěl každý měsíc, nebo ještě lépe každý víkend, sbalit a „vypadnout“ načerpat energii do jednoho z mnoha rájů světa?

Bohužel pro většinu lidí je taková myšlenka téměř nereálná. Když pomineme všechny možné osobní důvody, které mohou být u každého z nás jiné – někdo má rodinu, která se bez něj neobejde, jiný se stará doma o zvířectvo, další se nemůže utrhnout z práce – zůstává nám stále problém nedostatku peněz.

Všichni víme, že peníze se musí vydělat, a proto chodíme na brigády či do práce. Přijde výplata a pravidelně se stane, že peníze zmizí rychleji než David Copperfield. Často jsme plní předsevzetí, kolik našetříme, ale ve výsledku se všechny dukáty rozkutálí a každý měsíc začínáme od nuly. Sepsali jsme pravidla, která vám pomohou pracovat s penězi a utrácením tak, abyste se stabilně blížili ke svým cílům.

DÁRKY

Kromě výplaty proudí k mladým lidem finanční injekce jako narozeninové či vánoční dárky. Vysvětlete svým blízkým, že cestování je pro vás nyní priorita a domluvte se na příspěvku přímo na cestu či společné koupení něčeho do výbavy (krosna, foťák, paměťovka, letenka, funkční prádlo, …). Darování peněz nemusí být jen suchým předáním obálky. Rodiče i babičky mohou pojmout finanční dar kreativně a tím změnit atmosféru „chci peníze/dáváme ti peníze“.

V tomto momentě držíte určitou sumu peněz – co dál?

DVĚ PLATEBNÍ KARTY

Zacházejte se dvěma bankovními účty. U menších bank bez poboček či bankomatů je vedení účtu zdarma a vy získáváte mnoho výhod. Určete jednu kartu jako důležitou – na placení pravidelných výdajů (nájmu, telefonu, potravin, …). Sem zajistěte přísun financí, které jsou „nedotknutelné“ na jiné záležitosti. Druhá karta vám může sloužit více na utrácení během normálního zábavného života mladého člověka. Dojdou-li na ní peníze, máte pojištěno, že měsíc přežijete díky kartě první, pouze vás čeká více omezování se.

ÚČETNICTVÍ

Veďte si účetnictví, i kdyby jen pár měsíců. Výdaje si zapisujte do deníčku či využijte některou z aplikací do telefonu. Šetření peněz je především o prioritách a podřízení výdajů hierarchii našich zájmů. Vedení osobního účetnictví je nejlepší diagnostikou na zjištění, za co doopravdy nejvíc utrácíme.

  • Po měsíčním vyúčtování jednotlivých kategorií (potraviny, drogerie, zábava, sport, …) určete hranice, přes které nebudete překračovat. V tomto momentě se hodí využít často doporučované pravidlo – více používat hotovost místo platební karty. Vyrážíte-li do města za přáteli, vezměte si do peněženky obnos, který chcete/smíte utratit. I nákupy potravin lépe ohraničíte předpokladem „potřebuji nakoupit na několik dní za 200 Kč“ místo „co všechno potřebuji nakoupit…“. V obchodě zaručeně začnete potřebovat mnohem víc, než jste plánovali.

VÍNKO DOMA

Velké části z nás vyjde jako nejvyšší položka výdajů za měsíc posezení v kavárně, vinárně, v hospodě, na obědě, svačinky tam a onde apod. Pokuste se přesunout dýchánky k někomu domů a neutrácejte za bagety ve školním bufetu. Ušetříte měsíčně stovky až tisíce korun.

BRIGÁDA S BENEFITY

Milujete atmosféru kavárny, čajovny či baru? Nevzdávejte se vašich oblíbených míst, ale pokuste se v nich získat brigádu. Díky práci v kavárně si zajistíte kafíčko zadarmo a kontakty na kolegy, kteří vás pravděpodobně pozvou i mimo pracovní dobu. Milovnice módy by měly například zvážit brigádu v butiku, sportovci v posilovně apod.

OBÁLKY

Hotovost a dary můžete uchovávat doma na bezpečném místě v různých obálkách. Veďte si obálku s jasným názvem „Léto, USA, Cesta kolem světa, …“ a pište si na ni data přidání další částky. Pozor! V realitě se nám všem stávají situace vyžadující nečekané výdaje. Na obálku si klidně napište „10. 12. 2016 mínus 2 000 Kč – oprava dřezu“. Mějte pod kontrolou, za co jste se peněz vzdali. Nejhorší možností je „potajmu“ ubírat stovečku za stovečkou – velice brzy zůstane obálka prázdná.

RŮZNÁ MÍSTA

Dobrým krokem je uchovávat obálky nejenom u sebe doma, ale například u rodičů. Po čase na kasičku u rodičů zapomenete a nebudete s jejím obsahem počítat na koupi něčeho jiného.

KASIČKY A JINÉ

Klasická kasička je vždy dobrým nápadem, dobře funguje například jedna na kovové mince, které si občas můžete vypůjčit na rohlíky či jedno pivko. Druhá kasička musí být ovšem opravdu nedobytná a určená pouze na papírové bankovky. Obecně se dá říct: Z pravidelných příjmů se snažte odkládat menší částky každý měsíc, z jednorázových darů odložte co nejvíce. Na opravdu velké částky se hodí spořicí účty a ideálně takové, k nimž nemáte jednoduchý přístup, tudíž nemůžete zbrklé rozhodnutí udělat jedním pípnutím karty, ale opravdu si rozumnost výdaje promyslíte.

Toužíte vyjet na léto do zahraničí? Společnost Smaller Earth zajišťuje pro mladé lidi pracovní pobyty v USA a je oblíbená pro svoji „student-friendly“ filozofii díky nízkým vstupním nákladům.

Zaplaťte více než polovinu poplatků až z peněz vydělaných během léta a ušetřete si dlouhé měsíce šetření a odříkání. Veškeré informace jsme pro vás připravili na našem webu včetně tipů na cesty a zkušeností minulých účastníků programu. Vyberte si z programů Camp Leaders či Resort Leaders, které pro vás zajišťuje tým cestovatelů a splňte si své sny.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře