Cestovatelka s batohem a mapou v ruce, čekající na vlak.

Jak se odhodlat a vyrazit na cesty

Nemám na to čas, nedostanu dovolenou, nemá mi kdo zalít kytky, neumím se domluvit, nemám na to peníze. Pokud si tohle říkáte, rovnou to zabalte, protože vždy budete jen hledat důvody, proč nikam nevyrazit. Ve skutečnosti je to neuvěřitelně jednoduché, stačí se jen odhodlat. V tomto článku se vás pokusíme přesvědčit, že cestování je nejjednodušší činností, kterou si může dovolit opravdu každý.

Stanovte si své cíle a limity

Řekněme, že jste se právě rozhodli, že se vydáte na cesty, nevíte jak na to, nevíte, kam chcete jet, a nevíte, jaké očekávat náklady. Nejprve je třeba si zvolit, zda se chcete stát cestovatelem dlouhodobým, nebo si to „zatím jen vyzkoušet“ na kratší dobu.

Pamatujte, že míru dobrodružství si volíte jen vy. Můžete zažít opravdové dobrodružství během jednoho týdne na Šumavě, nebo můžete být otráveni ze dvou měsíců v Indii. Je to vše jen o vás a vaší povaze.

Proto si musíte stanovit své cíle. Promyslete si, zda chcete dát výpověď a nadobro zmizet, nebo zda chcete jen pravidelně vyrážet na kratší cesty, můžete klidně šetřit celý rok své dny dovolené na jednorázovou měsíční cestu po Asii, nebo můžete každý měsíc vyrážet na prodloužené víkendy po okolí.

Dvě stopující holky s batohy.

Rozhodnutí je na vás. Zhodnoťte vaše finanční možnosti a v závislosti na vašem charakteru a tužbách jim přizpůsobte plán. Ne každému vyhovují hygienické standardy jižní Asie a ne každý zase musí trávit své volné dny v upraveném přímořském resortu s tunami jídla a programem all inclusive.

Jsou tací, kteří utratí za dva týdny v Chorvatsku to, co dá jiný za dva měsíce na Filipínách. Jeden můj kamarád odjel do Španělska s částkou 74 eur a zůstal tam přes půl roku, jiní jsou ale schopni utratit tisíce za víkend v Praze. Stanovte si, o co vám jde, je to jen na vás, stan pod hvězdami a koupel dvakrát týdně, levné penziony, hostely, hotely, stopování, letadla.

Kombinace záleží na vás. Zvažte faktory, které vás mohou (a nemusí) limitovat. Máte-li děti, nic není ztraceno. Děti totiž každý miluje, mohou vám otevřít bránu k zážitkům, o kterých si osamocený cestovatel může nechat zdát. Divili byste se, kolik lidí s dětmi cestuje, a rozhodně nemusí jít jen o dvoutýdenní pobyty v Thajsku.

Pro začínající cestovatele je nejvhodnější si nejdříve vše vyzkoušet. Zkuste dojet stopem do nejbližšího města za hranicemi, udělejte si víkend v Kodani díky levné letence, vyražte do Albánie ochutnat východ. Poté se rozhodněte, co je pro vás to pravé.

Kde mám vzít čas a peníze?

Jste- li student, vše je mnohem jednodušší, stačí jen vydržet do období prázdnin a nic dalšího nemusíte řešit. Jste-li pracující, tak právě zde se ukáže vaše odhodlání věnovat se právě cestování.

Pamatujte si, že takový iPhone, který stojí 15 tisíc, se rovná jednomu měsíci v jihovýchodní Asii a to si ještě budete užívat hodně nad poměry. Zjednodušeně, budete se muset snažit neutrácet své peníze za marnotratnosti. Jestliže je cestování vaší prioritou, nemusíte s sebou mít drahý laptop a fotky z cest můžete pořídit obyčejným kompaktem a vězte, že pohorky za pět tisíc nejsou nutností ani na trek do Himálaje.Holka, která fotografuje na cestách krásy Kambodži.

Jeden večer ve vašem oblíbeném baru můžete proměnit v 1 – 2 dny na cestách. Náklady lze snížit plánováním, byť cestování může trochu ztratit kouzlo spontánnosti, především v Evropě vám plánování ušetří spousty peněz. Mnoho autobusových i vlakových dopravců nabízí při včasném nákupu jízdenky za zlomky cen, které byste platili na poslední chvíli, stejně tak je dobré studovat problematiku leteckých dopravců, vznik nových linek, konkurenci na trasách.

Čím více se budete věnovat problematice letenek, tím větší budete mít šanci na nákup opravdu za vynikající ceny. Čas od času se objeví tzv. chybové tarify nebo prostě jen velmi dobrá cenová nabídka. Zdá-li se vám cena za zpáteční letenky do Indie za 6 000 Kč, zpáteční letenku do Izraele za 2 500 Kč, zpáteční letenku na Guadeloupe za 5 800 Kč apod. jako neuvěřitelná, vězte, že tyto ceny lze získat pravidelným sledováním nabídek.

Stejně tak pozemní způsoby dopravy jsou při troše plánování cenově dostupné. Dopravní společnosti nabízí při včasném nákupu promo tarify, stačí jen prozkoumat weby, např. Eurolines, Student Agency, Deutsche Bahn, Polskibus aj. Je třeba hledat a pátrat. I to je součást cestování.

Máte-li v plánu opravdu radikální změnu a nemáte strach ze ztráty ustáleného životního stylu a vlastních jistot, můžete zkusit odjet pracovat do zahraničí, kde lze uspořit v relativně krátké době dostatek peněz i na delší cestu. Britské ostrovy, Skandinávie aj.

Další možností je využití některého programu pro mladé lidi do 30 – 35 let, který umožňuje legálně získat pracovní víza na dobu až jednoho roku. Jedná se o novozélandský program Working Holiday, jihokorejský program Work and Travel, kanadský International Experience Canada, nebo, jen pro studenty, Work and Travel do USA.

Další možnosti dlouhodobějšího cestování nabízí různé dobrovolnické aktivity, např. tzv. WWOOF, obvykle se jedná o neplacenou práci v zemědělství, odměnou je strava, ubytování a možnost poznat kulturu vašeho hostitele.

Bezpečnost na cestách, očkování

Nemáte s kým jet? Jeďte sami. Podobných lidí je na světě spousta a na cestách budete vídat podobné duše, jako jste vy. Svět není tak nebezpečný, jak nám prezentují média. Navíc osamělé cestování je velmi dobrou školou a je mnohem intenzivnější než cestování ve skupině.

Není třeba se bát. Pokud se setkáte s drobnými podfukáři, kteří využijí vaší neznalosti a prodají vám lístek na autobus dráž, budete příště jen opatrnější a při dohadování se o ceně více ostražití.

Ano, nemoci existují, ale není třeba být paranoidní. Za zhruba deset let, co cestuji, byl mojí nejhorší chorobou obyčejný průjem. Pro klid duše si můžete pořídit základní očkování. Je sice drahé, ale jedná se o dlouhodobou investici. Obvykle se doporučuje očkování proti hepatitidě, které přijde přibližně na 3 000 – 5 500 Kč. Dále je vhodná vakcinace proti vzteklině a v případě cestování na indický subkontinent také očkování proti tyfu.

Co bude dál?

Pravděpodobně se stanete člověkem závislým na cestování, budete nervózní, pokud se před vámi nebude rýsovat vidina další cesty. Ale nebojte, jsou mnohem horší závislosti. Díky cestování zjistíte, že vše podstatné, co k životu potřebujete, se vám vejde do batohu.

Díky seznámení se s jinými kulturami a tradicemi vám dojdou mnohé souvislosti a rozšíříte si obzory. Budete odolnější a budete si vážit věcí, které vám doposud přišly zcela běžné, fungující pravidelná doprava, teplá voda, elektřina 24 hodin denně, běžná konverzace dvou neznámých lidí.

Na vše budete pohlížet zcela jinak. Hromadění majetku vám najednou bude připadat směšné a zbytečné, protože zjistíte, že nejvyšší investice je ta, díky které smysluplně strávite čas na místech, kde je vám dobře. A během cest si možná uvědomíte, že pokrok možná nejsou technologie a nákupní centra.

Přejeme vám šťastné a veselé cesty!

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

6 komentářů u „Jak se odhodlat a vyrazit na cesty“

  1. Zajímala by mne Vaše zkušenost s cestováním se zvířaty. Máme tři psy a jen stěží bychom je mohli nechat na měsíc doma a mám strach, že na cestách něco chytnou – přece jen psích nemocí a parazitů je snad ještě víc, než těch lidkých. Děkuji!

  2. Je mi líto Petro, zkušenosti nemám. Obecně je ale cestování mimo Evropu se psy velmi komplikované a pro zvíře stresující.

  3. Rád bych se Vás zeptal jestli není nesmysl jet někam do vzdálenější destinace bez znalosti cizích řečí,umím jen trochu rusky. děkuji Petr

    1. Samozřejmě to není nesmysl, znám dost lidí, kteří neznají jazyk a vždy vše přežili, dokonce mám jednoho hluchého kamaráda, který jezdí po světě sám. Stačí si pomoci rukama a nohama. Jinak třeba právě ruština se může hodně hodit prakticky všude na Kavkaze a ve všech těch „stánech“ ve střední Asii.

Komentáře