Huayna Picchu (v překladu „mladá hora“), někdy psáno také jako Wayna Picchu, je podle názvu sice pro spoustu lidí méně známá hora, ale každý, komu něco alespoň trošku říká pojem Machu Picchu, ji zná velmi dobře. Jen o tom dost možná ještě ani neví. Ovšem ten, kdo na Machu Picchu byl, ten ví jistě velice dobře, o čem mluvím.
Huayna Picchu a kde ji najdete
Huayna Picchu se totiž jako hlavní dominanta majestátně tyčí nad bájným městem Inků – Machu Picchu. Na většině fotek, které můžete z Machu Picchu vidět, je hora Huayna Picchu vidět na pravé straně jakožto ten vyšší vrchol – viz hora vpravo na titulní fotce ke článku. Kouzlo Huayna Picchu spočívá v tom, že i když se na Machu Picchu vydáte autobusem, na Huayna Picchu si to buď vyšlápnete hezky po svých anebo se na ni prostě nepodíváte.
Druhou variantu bych ale rozhodně nedoporučoval, protože výhled na Machu Picchu, který se vám naskytne z vrcholu Huayna Picchu, která sahá až do výšky 2 720 metrů nad mořem, je opravdu něco nádherného a neopakovatelného! Díky své nadmořské výšce je vrchol této hory ještě cca 360 m nad městem Machu Picchu a to už za to vážně stojí! I když vám bude s největší pravděpodobností ráno nějakou dobu pršet, pohled na bájné město Inků a stoupající páru z údolí, kterým protéká nádherná hnědá řeka Urubamba, se vám za případnou nepřízeň počasí jistě odvděčí i tak.
Možná úskalí výstupu na Huayna Picchu
To, že se rozhodnete na Huayna Picchu vydat, ale ještě nemusí nutně znamenat, že máte vyhráno. Jak jsem naznačoval již v předchozím odstavci, věcí, které vám můžou tento výstup překazit, je hned několik. Rozhodně se jimi ale nenechte odradit! Pár rad a informací by se ale určitě hodit mohlo.
V první řadě bych doporučoval nelenit (a zelenit!) a ráno si přivstat opravdu brzy! My jsme si přivstali tak, abychom seděli v autobuse, který vyjížděl z Aquas Calientes směrem na Machu Picchu už v 5:30 ráno. Důvodů je hned několik.
Jedním z nich je fakt, že pokud se chcete podívat nahoru na horu Huayna Picchu, musíte se při vstupu na Machu Picchu zapsat a zaregistrovat do knihy zájemců o tento výstup a být maximálně 400. zájemce, jinak vás nahoru nepustí. Denně se nahoru totiž z bezpečnostních důvodů pouští jen 400 turistů a hotovo. 401. turista má smůlu a na shledanou, těšilo nás, přijďte zas. První omezení je tedy max. 400 lidí denně.
Druhé omezení je, že poslední turisty pustí nahoru nejpozději v 11 hodin dopoledne, aby se stihli včas vrátit dolů. Většina lidí nám doporučovala vyrazit tak v 10 hodin, ale jelikož se tam v tu dobu hrnulo poměrně hodně lidí, takticky jsme náš výšlap odložili na 10:40 a bez problémů nás nahoru pustili.
[stextbox id=’alert‘]
Aktuální informace o vstupném
(doplněno 10. 10. 2017)
Oficiální informace přímo od pracovníků na vstupu, které jsme zjistili osobně vloni (2016) při naší návštěvě. Vstup na Huyana Picchu je potřeba rezervovat minimálně 2 měsíce před příjezdem.
Lístky se dají zakoupit online na následujícím odkazu na oficiální stránky Machu Picchu, ale jdou z nějakého důvodu zaplatit pouze kartou VISA. Obecně je v Peru dost často problém s platbami nebo výběry hotovosti s jinými kartami než VISA (např. Master Card).
Na Huayana Picchu pouštějí návštěvníky pouze 2x za den, pokaždé skupinu 200 lidí. Prvních 200 lidí pustí v době mezi 7. – 8. hodinou a dalších 200 lidí pak mezi 10. – 11. hodinou.
[/stextbox]
Nezapomeňte ale na to, že budete potřebovat váš pas, abyste se mohli zaregistrovat do knihy návštěvníků, která je povinná a bez které vás tam nepustí. Je to kvůli vaší bezpečnosti, protože výšlap nahoru je poměrně náročný.
Počítejte s tím, že může po celou dobu pršet, je dobré mít něco nepromokavého a dobré pevné boty, protože výstup je místy dost strmý a po kluzkých kamenech, skále a schodech vytesaných do skály, kde se musíte škrábat nahoru díky ocelovým lanům atd. Není to žádná ferrata a zvládne to určitě každý, ale je dobré počítat s tím, že vás nečeká úplně procházka zámeckým parkem v Lednici apod.
To, že se budete moct konečně usídlit nahoře, ještě neznamená, že kvůli mlze něco uvidíte. :-)) Nebojte, pokud budete dostatečně trpěliví, jistě se vám Machu Picchu aspoň na chvilku z mlhy vyhoupne a odmění vás za váš výstup nahoru úžasným pohledem, na který se vyplatí mít foťák v pohotovosti. Jen doplním, že se vyplatí mít nějaký univerzální objektiv, abyste tady v tom dešti a vlhku nemuseli pořád dokola měnit objektivy a nenavlhnul vám zbytečně foťák, pokud fotíte zrcadlovkou.
Pokud vás toto téma zajímá nějak víc, tak detailnější informace a zážitky z původní cesty na Machu Picchu i Hyuana Picchu najdete také na mém blogu Kejml (nejen) na cestách.
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!
Cestuji, abych fotil. Fotím, abych cestoval. A pak se o to s vámi všemi moc rád podělím tím, že doporučím ta opravdu krásná místa, která stála za to navštívit, vidět, zažít, vyfotit, ochutnat, spatřit nebo si k nim třeba přivonět.
1 komentář u „Huayna Picchu – často opomíjená dominanta Machu Picchu, Peru“