Pondělí, 6:20 ráno. Zvoní budík. To už je zase pondělí?! Víkendy už pořádně ani nevnímám, jak rychle to vždycky uteče. A jde se zase do práce a celý den prosedím v kanceláři. Kdybych se tak mohl sbalit a aspoň na chvilku vypadnout z toho blázince a pracovního stereotypu někam pryč, daleko od lidí. Klidně třeba do džungle!
Máte stejné pocity a potřebujete na chvilku vypnout a dobít si baterky? Přidejte se k nám na expedici Peru 2016 a zažijte na vlastní kůži místa a věci, o kterých jste doteď jen četli v časopisech anebo na našem webu.
Co navštívíme a zažijeme
Na letošní rok plánujeme hned několik zajímavých akcí, ale mezi ty nejzajímavější bude bezesporu patřit expedice Peru 2016, kde se podíváme na Machu Picchu a další významné incké památky, budeme se plavit po řekách v Amazonii, podíváme se za indiány do džungle, přespíme asi 30 minut od indiánské vesnice v hamakách s moskitiérou a zájemci se budou mít možnost zúčastnit také šamanského rituálu.
Seznámíme se s džunglí a její flórou i faunou. V džungli budeme pozorovat a fotit tukany, amazoňany, aurory, ary macao, kondory krocanovité, kolibříky, 7 různých druhů opic, aguti, kajmany, lenochody, spoustu žab a desítky motýlů, včetně největšího z nich – motýla modrého. Pokud budeme mít smůlu, možná potkáme i jaguára. :-)
Kdo se bude chtít džungli raději vyhnout, pro toho máme náhradní program s jedním z průvodců, takže není třeba se vlka bát. Čeká nás samozřejmě spousta dalších úžasných věcí a nádherných míst, které v tomto článku ještě popíšeme, ale až níže.
Teď se raději pojďme podívat na termíny expedice Peru 2016.
Termíny pro rok 2016 a 2017
Po zkušenostech z letošního roku jsme se rozhodli, že naše služby ještě vylepšíme a vydáme trošku jinou cestou a nebudeme určovat žádné pevně dané termíny, protože každému z nás se většinou hodí vyrazit o pár dnů jindy.
Po kliknutí na zelené tlačítko pod tímto textem nám prosím napište, kdy je pro vás do Peru nejlepší vyrazit a kolik vás bude. Pokud cestujete sám/sama, pokusíme se Vám vyjít maximálně vstříc a najít další zájemce o tuto cestu a sladit termíny tak, aby se expedice uskutečnila.
Skupinám od 4 lidí nahoru dokážeme zařídit zcela individuální program s česky a španělsky hovořícím průvodcem se skvělou místní znalostí a letitými zkušenostmi v Peru.
V případě zájmu vám můžeme zorganizovat také zcela privátní tour pro novomanžele, manželské páry, partu kamarádů nebo třeba firemní výlety jakožto skvělý teambuilding.
Cena a podmínky expedice
Délka expedice: 18 dní
(možnost prodloužit o další individuální programové balíčky)
Počet účastníků: 4 – 14 + česky mluvící průvodce
Základní cena za účast na expedici: 14 000 Kč
Náročnost: střední (outdoor a lehčí treky), případně lehká – treky lze vynechat a mít náhradní program s druhým průvodcem
Expedice se koná při minimálním počtu 4 účastníků. Pokud nedojde k naplnění tohoto počtu, veškeré zálohy a platby vám budou samozřejmě vráceny v plné výši. Více informací se dočtete v našich smluvních podmínkách.
Další výdaje:
Letenky: cca 18 000 Kč
Letenky nejsou zahrnuty v ceně expedice a každý z účastníků si je zajišťuje sám. V případě zájmu vám samozřejmě rádi pomůžeme, případně vám dáme kontakt na našeho letenkáře, který vám letenky zajistí.
Cestovní pojištění: cca 500 – 900 Kč
Cestovní pojištění si je každý z účastníků povinen zajistit a uhradit sám. Díky následujícímu odkazu, můžete mít skvělé pojištění od Axa Assistance s 50% slevou. Toto pojištění můžeme rozhodně jen doporučit a uzavřete jej během chvilky online!
Cena za ubytování, privátní dopravu a snídaně: 26 000 Kč
Tato cena obsahuje ubytování v čistých rodinných hostelech, privátní dopravu vozy Mercedes Sprinter nebo Hyundai H1, 1x večeři v džungli a 1x večeři v Arequipě v podobě místní speciality, 12x snídani a expediční tričko.
Místní letenky, vlak na MP, vstupenky: cca 21 000 Kč
Tato cena zahrnuje: Vstupenky (200 USD), vlak na Machu Picchu a zpět (120 USD), letenka Lima – Arequipa (130 USD), letenka Lima – Iquitos – Lima (189 USD), letenka Cusco – Lima (150 USD).
Autobus na Machu Picchu: 12 USD / jedna jízda. (není zahrnuto v ceně).
Kdo si to bude chtít vyšlápnout po svých, tak může a má to za nula. :-)
Všechny tyto služby nám poskytuje a zajišťuje naše partnerská cestovní kancelář v Peru.
Díky tomu budeme spolu po Peru cestovat jen v naší privátní skupině a nebudeme „přihozeni“ k nějakému zájezdu 50 – 100 lidí od různých velkých cestovek apod.
Celkové výdaje:
Celkové výdaje za zpáteční letenku z ČR do Peru, pojištění, místní dopravu soukromým vanem, přelety v rámci Peru, autobusy, vlaky, vstupenky, ubytování a snídaně, vyjma obědů, večeří a pití, by neměly přesáhnout 80 000 Kč. Jídlo a pití je ale v Peru poměrně levné, a tak rozpočet nijak závratně nenavýší.
Změny v turistickém ruchu v Peru od roku 2016:
Od nového roku bude v Peru platit přísná vyhláška, která zakazuje poskytovat průvodcovské služby bez místního akreditovaného průvodce nebo účasti místní cestovní kanceláře, a její porušení bude velmi přísně trestáno pokutami ve výši až 200 000 Kč a nelegální průvodce může být zadržen v cele předběžného zadržení až do doby, než tuto pokutu zaplatí.
Nechceme riskovat potíže, které bychom vám mohli způsobit tím, že s vámi pojedeme tzv. na vlastní triko a cizinecká policie nás zadrží a vy se ocitnete v cizí zemi sami a bez průvodce, a proto jsme se rozhodli, že budeme spolupracovat s tamní cestovní kanceláří.
Jednak nebudeme zbytečně riskovat, ale především nebudeme ztrácet čas a nervy vyřizováním letenek, rezervací jízdenek, sháněním míst v autobusech a hledáním levného a použitelného hostelu apod. a budeme mít o to víc času si naši cestu a navštívená místa pořádně užít.
Co si budeme nalhávat – někdy je to o nervy, když už jste pozdě večer za tmy ve 3. nebo 4. zablešeném hostelu, který není zrovna nejlevnější, kde navíc není dost místa pro všechny a celou tu dobu taháte na zádech těžký batoh a spoustu dalších krámů a zoufale hledáte, kde už konečně složit hlavu. V jednom nebo dvou lidech to nevadí, ale ve větší skupině už to může být opravdu nepříjemné.
Co dalšího nás v Peru ještě čeká
Navštívíme 1000letý strom, poobědváme uvnitř džungle v kempu Amazonas Peru Lodge, kde najdete nádherné pohodlí, jelikož jsou zde zavěšené hamaky. Seznámíme se s místními stromy jako např. topa – balsa, sangre de grado – na čištění krve, oje, cedro, pan de arbol, insira – kůra z tohoto stromu vám pomůže od bolesti zubů, guanabana – plody a listy jsou na prevenci proti rakovině, setico, yanabara a další.
Poznáte i léčivé keře uňa de gato, sacha ajo, arco sancha, palmy pijuayo, wasay, pona, yarina, bonbonaje a další. Také vám předvedeme, jak přežít v džungli.
Budeme chytat ryby – piraně, badres, tucunare, payche a další. Večer si uděláme táborák a zájemci si mohou dát pravý šamanský rituál a pak přespíme v indiánských tambech v sítích hamaca s moskytiérou.
Na řece Nanay, která se vlévá do řeky Amazonas, budeme na soutoku těchto řek pozorovat růžové delfíny. Zastavíme se projít a nakoupit místní čerstvé ovoce a zeleninu na tržnici, budeme mít možnost ochutnat pečené kajmany a housenky suri a jiné dobroty.
Navštívíme město Arequipa, kde budeme ubytovaní, vyrazíme na 2 – 3 hodiny na trek do horské vesničky Chiguata, kde si zkusíme, co s námi udělá vyšší nadmořská výška, v okolí navštívíme cca 50metrový vodopád a uvidíme nádhernou sopku Misti (5 825 m n. m.) a vyhaslou sopku Pichu Pichu (5 625 m n. m.).
Individuálně si budeme moci dát rafting na horním toku ria Chili stupeň II – V. (cena 40 USD). Kdo nebude chtít rafting, tak může vyrazit na prohlídku starého města Arequipa – Plaza de Armas, Puente Boloňesi, Los Claustros, tržnice San Camilo – tuto tržnici postavil pan Eiffel. Zájemci si mohou sami prohlédnout klášter Santa Catalina (vstup 40 soles).
Na další cestě navštívíme místní výrobnu sýrů a jogurtů, které budeme moci ochutnat, a budeme pokračovat do údolí Majes na Toro Muerto, kde strávíme cca 2 hodiny a uvidíme petroglyfy znázorňující zvířata, lidi, předměty a ufony (o tomto místě píše Deniken).
Vyjedeme terénním autem do výšky 5 000 m n. m. a vyběhneme si maximálně do výšky 5 350 m n. m. a vrátíme se k autu. Kdo bude mít zájem o sjezd na kole z výšky 5 000 m n. m. do Arequipy, což je 59 km, si připlatí 30 USD a může vyrazit.
Budeme pozorovat plameňáky, ochutnáme místní pálenku pisco a víno, u solného jezera budeme pozorovat sopku, ze které jde dým, budeme pozorovat lachtany, tučňáky, kormorány, kondory, pelikány a další ptáky. Navštívíme místo, kde se připravuje výstavba 5milionového města v poušti a budeme mít možnost si zde v nově vznikajícím parku zasadit svůj vlastní strom.
Navštívíme krásné historické město Cuzco, vyrazíme do druhého nejhlubšího kaňonu světa Colca, kde budeme pozorovat kondory andské, kteří mají rozpětí křídel až 4 metry! Vyrazíme na cca 3hodinový trek do nitra kaňonu k řece Colca, vykoupeme se v bazénu v termálních pramenech v horském městečku.
Z města Puno vyrazíme také na jezero Titicaca a navštívíme plovoucí ostrovy Los Uros. Vrátíme se do Cuzca, kde uvidíme čtvrť San Blas, navštívíme vojenskou pevnost Sacsayhuaman, jejíž výslovnost místní lidé a průvodci zjednodušují přirovnáním k výslovnosti anglického „sexy woman“, čarodějnické rituáliště Quenco a inckou cestou se vrátíme zpět do centra. Odpoledne navštívíme čarodějnický trh a Avenida del Sol.
V okolí Cuzca se zastavíme v bývalém kráteru sopky Moray, kde měli Inkové svůj zemědělský výzkumný ústav, budeme pokračovat k 3 500 solným jezírkům Maras, kde se dodnes těží růžová sůl, dojedeme do Ollantaytamba, kde navštívíme vojenskou pevnost a večerním vlakem pojedeme do puebla Machu Picchu.
Autobusem anebo v případě zájmu pěšky vystoupáme do ztraceného města Inků – Machu Picchu. Zájemci si budou moci za příplatek vystoupit také na hlavní dominantu Machu Picchu – horu Huayna Picchu. Dolů do Aquas Calientes půjdeme horskou džunglí.
Přeletíme do Limy, kde navštívíme centrum a budeme si moci nakoupit dárky na místních tržnicích ještě před tím, než odletíme zpátky domů, do bláznivé a uspěchané Evropy.
Tak co, vyrazíte s námi přičichnout k vůním dálek, zažít trošku nějaké to dobrodružství a na vlastní kůži zažít tuhle úžasnou zemi?
Detailní popis všech navštívených míst a program vám zašleme po nezávazném přihlášení na expedici.
Cestuji, abych fotil. Fotím, abych cestoval. A pak se o to s vámi všemi moc rád podělím tím, že doporučím ta opravdu krásná místa, která stála za to navštívit, vidět, zažít, vyfotit, ochutnat, spatřit nebo si k nim třeba přivonět.
Ráda bych se zeptala jak je to v listopadu s počasím v PERU. Neprší moc?
Dobrý den, počasí v Peru je pro nás evropany docela složité pochopit, ale obecně platí, že neexistuje ideální nebo nejlepší období pro návštěvu Peru, jelikož přes Peru prochází několik navzájem totálně odlišných klimatických pásem.
V pobřežním pásu je krásně a když se vytvoří oblačnost, zvedne se nad hory, které lemují pobřeží, tam se to vyprší a dál v údolích pod horami už je zase sucho, někde by člověk řekl až prašno. To mluvím např. o Limě, o které se říká, že je nejsušší hlavní město světa. Místní taxikáři a auta zde dnes už nemají většinou ani stěrače, protože je nikdy k ničemu nepotřebovali. :-)
V Amazonii je samozřejmě počasí zase úplně jiné, ale ani tam už neplatí takové to pravidlo, že “teď je období dešťů a nejezděte sem”. Ani sami indiáni se v tom už nevyznají a nevědí, kdy zaprší a kdy ne, obecně ale platí stejně jako u nás, že se počasí mění a více se otepluje, ubývá srážek atd.
Do Peru se dá jezdit celoročně a bude tam hezky vždycky – někde více, někde méně, ale bude to záviset na tom, kde se bude člověk pohybovat.
Tady se můžete mrknout na další informace, průměrné teploty atd.: http://www.peru-info.cz/zeme_info.php?idZeme=185&klic=1132
Peru je fakt skvelé, môžem len odporúčať! Odoprúčam tiež navštíviť aj Bolíviu, nakuknite aj sem pre inšpiŕaciu: http://www.dobrodruh.sk/videa/turisticke-magnety-peru-bolivie
Jo, to můžu potvrdit! V Bolívii a Chile jsem byl taky a rozhodně i tyto země stojí za návštěvu, to je bez debat!
Byl jsem s kamarády v Peru minulý rok v létě a nejlepší výlet co jsem zažil. Tamní „šamani“ nám nabídli nějaké listy, které se mají žvýkat, a jsou po nich docela velký halucinace, tak pozor pokud tomu neholdujete ;)
Hehe a co to bylo za listy, jestli se můžu zeptat? Na nic takového jsem tam nenarazil… teda kromě koky, která ale žádné takové účinky nemá :-) Vím, že se ještě dává kaktus, ale to zase nejsou listy a nebo ayahuasca, ale ta se zase dává ve formě nápoje…
to musí byť super zážitok … v mojom pláne mám južnú ameriku naplánovanú tak najskor o dva roky :)