Expedice Norsko 2016 - dobrodružství, na které nezapomeneš

Expedice NORSKO 2016 – hezky pěšky

Nejkrásnější pohled na svět je z podrážek vlastních bot. Lehká parafráze rčení o koňském hřbetu napadne zřejmě každého. Když se řekne Norsko, každého přepadne snový pohled na fjordy zaříznuté hluboko do pevniny, to vše rámované překrásnými horami. Polární záře, ledovce anebo Nordkapp jsou další ze střípků krás, které můžete v této zemi mnoha tváří potkat.

Dobrodružství, na které nezapomeneš!

Tomu, kdo má rád pěší chůzi či putování, se při vyslovení „Norsko“ vybaví Svatoolafská cesta, o které jste si na našich stránkách mohli přečíst v předchozím odkazu již v minulém roce. A protože nám krása severské krajiny a její „divokost“ doslova učarovala, rozhodli jsme se pro vás uspořádat expedici, která vám umožní ochutnat, jaké to bylo být poutníkem ve středověku.

Poutníkem, který se přes nehostinné pohoří Dovrefjell probíjel stále dál na sever do poutního města Trondheim ke katedrále Nidaros, ve které jsou (tedy zřejmě) uloženy ostatky sv. Olafa.

Expedice Norsko 2016 - hezky pěšky, dál a dál na sever
Expedice Norsko 2016 – hezky pěšky, dál a dál na sever

Nevíš, kam v létě vyrazit za dobrodružstvím?

Jestli ještě nevíš, kam letos v létě vyrazit za dobrodružstvím, máš rád přírodu a nebojíš se denně ujít kolem 25 km, pak by to mohla být volba právě pro tebe!

Neboj, velký batoh ti povezeme v autě. Ráno posnídáte a vyrazíte na cestu a večer budeme čekat na předem určeném místě, kam pěšky přes den doputujete. Díky tomu tak budeš moci jít jen nalehko s malým a lehkým batůžkem, aby sis norskou přírodu mohl náležitě užít!

Čti dále a dozvíš se vše, co potřebuješ!

Co nás čeká?

Čeká nás 250 pěších kilometrů mezi městečkem Dovre a cílovou destinací, městem Trondheimem. Celkem strávíme putováním 11 dnů s tím, že výše zmíněnou vzdálenost překonáme během 10 dnů a jeden den si necháme jako rezervní a zdržíme se déle v nádherném pohoří Dovrefjell, abychom více prozkoumali okolní kopce.

Pokud vyjde čas, tak bude individuální prohlídka Osla v sobotu 6. srpna v odpoledních hodinách. Na Trondheim je plánovaný také jeden odpočinkový den.

Expedice Norsko 2016 - dobrodružství, na které nezapomeneš
Expedice Norsko 2016 – dobrodružství, na které nezapomeneš

Kdy se expedice uskuteční?

Vyrážíme v pátek 5. srpna 2016 v odpoledních hodinách z Prahy. Vracet se budeme v neděli 21. srpna. Samotné pěší putování se uskuteční od pondělí 8. 8. do čtvrtka 18. 8. Zbytek času jsou přesuny, poznávání Osla, pohoří Dovrefjell a Trondheimu.

Za kolik a další info

Základní cena za účast na expedici je 12 500 Kč. Expedice se koná pouze v případě, že se přihlásí min. 6 účastníků.

Pronajmeme si dodávku pro 9 lidí, takže počet míst bude omezen kapacitou auta. K dispozici budeme mít celý kufr a ještě dvě „rakve“ na střechu, místa tedy bude dost pro všechny věci.

Co povezeme s sebou

Povezeme s sebou základní vybavení na vaření, jako např. velký dvouplotýnkový vařič, základní nádobí, kafe, čaj a nějaké věci k přípravě jednoduchých snídaní.

Kdo vás bude provázet a starat se o pohodlí?

Celou trasu s vámi půjde P o U t N í K Petr Hirsch, který za posledních 6 let našlapal přes 23 000 km převážně Evropou. Na našem webu jste si o něm mohli již mockrát přečíst – viz odkaz v jeho jméně.

Svatoolafskou cestu absolvoval v létě 2015, kdy šel její celou délku z Osla. Krása norské přírody ho uchvátila natolik, že se rozhodl tuto jedinečnou zkušenost zprostředkovat i dalším poutníkům a turistům, kteří z různých důvodů nemohou nebo nechtějí jít sami.

Druhým parťákem na cestu, jehož hlavní starost bude veškerá logistika, je Kamil Pichler, tedy zakladatel webu Život na cestách. Je to cestovatel tělem i duší. Za těch pár let života již poznal pár koutů světa, miluje nová místa a hlavně se touží dělit o své zkušenosti z cestování a zprostředkovávat vůni dálek i dalším lidem kolem sebe. A naší trojku doplní Bětka, která se postará o dobrou náladu a teplý čaj a kafe na cestě. :-)

Jak spolu budeme komunikovat

Preferujeme více osobní jednání, tak bychom se se zájemci rádi sešli osobně ještě dříve, než vyrazíme, případně aspoň pokecali po telefonu nebo po Skypu, když to někdo z nás nebude zvládat časově apod. Kromě osobního setkání budeme samozřejmě komunikovat i prostřednictvím e-mailů a dalších hi-tech vychytávek dnešní doby…

Jak se přihlásit na expedici

Pokud máš vážný zájem se k nám přidat, přihlaš se prosím na expedici kliknutím na zelené tlačítko pod tímto textem a pošli nám o sobě nějaké stručné info a kontaktní informace a my se ti během pár dnů ozveme zpátky. Čím dřív se nám ozveš, tím větší šanci máš, že s námi pojedeš!

[button font_size=“20″ color=“#00c12e“ text_color=“#ffffff“ icon=“check“ url=“https://www.zivotnacestach.cz/prihlaseni-expedice-norsko-2016″ width=““ target=“_self“]PŘIHLÁSIT SE NA EXPEDICI[/button]

Jak se budeme přesouvat?

Hlavně pěšky. :-)

Ale aby to nebylo tak náročné a cestu jste si mohli řádně vychutnat, bude k dispozici po celou dobu putování doprovodné auto, jak jsme už nastínili na začátku článku. Denní etapy se tedy půjdou tzv. nalehko, pouze s jídlem na daný den, vhodným oblečením a dostatkem vody.

Ovečky, kam se jen podíváš.
Ovečky, kam se jen podíváš.

Základní informace k cestě

Vyrážet budeme v pátek 5. 8. v odpoledních hodinách z Brna. Z Prahy je plánovaný odjezd v 18:00. Pokusíme se dostat na 9. hodinu v sobotu do dánského městečka Hirtshals a odtud 4,5 hodiny trajektem doplujeme do Norska a dojedeme do Osla.

Navštívíme poutnickou kancelář, kde si zájemci budou moci zakoupit credencialy (poutnické pasy) a ubytujeme se v kempu. Kdo si jej bude chtít koupit, tak ať počítá s cca 50 NOK / ks (aktuální kurz NOK / CZK).

V neděli nás čeká přejezd cca 350 km do Dovre, kde budeme v pondělí ráno startovat k pěšímu pochodu. K návratu se vydáme v sobotu 20. 8. v ranních hodinách.

Zpáteční cestu plánujeme Švédskem, přes krásný 7 845 m dlouhý zavěšený most přes Öresund, který spojuje dánské hlavní město Kodaň a švédské přístavní město Malmö. Most byl slavnostně otevřen v roce 2000 a jeho otevření mimo jiné způsobilo, že poprvé od doby ledové připojil Skandinávský poloostrov k pevninské Evropě.

Návrat během neděle, nejprve do Prahy a následně do Brna, kde celou expedici ukončíme…

Credencial - pas poutníka
Credencial – pas poutníka

Kde se bude spát a co se bude jíst?

Severské země jsou rájem pro divokou turistiku. Kempování je při respektování základních pravidel povoleno téměř všude. Nocovat budeme ve vlastních stanech, ti s dobrodružnější povahou mohou zkusit i spaní po širákem.

Ubytování Norsko – ceny

Ceny ubytování v Norsku jsou lehce nad naše české zvyklosti a možnosti, ale i tak bychom rádi každý druhý den využili služeb kempů, kde jsou dostupné kuchyňky a hlavně sprchy. Pro poutníky jsou poskytovány slevy na ubytování, a tak se dá chatka pro 4 osoby pořídit i za 400 NOK, tedy 100 NOK/osoba. Cena za nocování v norském kempu začíná od 100 NOK / osoba.

Předpokládáme nocování na střídačku – na divoko a v kempu. Náklady na osobu by neměly přesáhnout za celou dobu 1 500 NOK.

Ryphusan refugio
Ryphusan refugio – místo, kde strávíme noc v horách.

Jak budeme vařit

Vařit budeme po domluvě společně či ve skupinkách tak, aby chuťové buňky každého poutníka byly řádně uspokojeny. Ceny všeho jsou v Norsku zhruba třikrát vyšší než v Česku, a tak se předpokládá, že uděláme bojovou schůzku před expedicí a domluvíme, které potraviny a v jakém množství nakoupíme společně a co si kdo zajistí individuálně…

Trasa Svatoolafské cesty

V následujícím odkazu se můžete podívat, jak vypadá detailní trasa Svatoolafské cesty. A pokud stále váháte, třeba vás zlomí poutavé čtení Lucie Veselé z deníku z cesty na sever, která absolvovala v roce 2015 cestu z Osla do Trondheimu a každý den poctivě zachytila pomyslnou tužkou na papír.

Detailní rozpis etap bude připraven v průběhu následujících měsíců, ale na 10 dnů nás čeká překonat vzdálenost 250 km. Denní etapy se tak budou pohybovat od 20 do 30 km.

Váháte, máte otázky? Napište nám a zeptejte se na cokoliv. Těšíme se na vás při společném putování po cestě, na které se psala severská historie.

Oficiální stránky Svatoolafské cesty v angličtině.

Upozornění!

Nejsme žádná cestovní agentura ani cestovní kancelář a nejedná se o žádný komerční produkt, zájezd ani nic podobného! Jídlo i nocleh si každý platí individuálně a nejsou zahrnuty v ceně. Spát budeme v kempech a ve volné přírodě. Nemáme žádné skupinové nebo jiné cestovní pojištění, a proto je nutností, abyste si před cestou zařídili cestovní pojištění a byli pojištěni pro případ léčebných výloh v zahraničí.

Podívejte se na fotografie z trasy mezi Dovre a Trondheimem, kterou šli Petr s Lucií v roce 2015:

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

8 komentářů u „Expedice NORSKO 2016 – hezky pěšky“

  1. To je skoda, letos uz to nezvladnu, ale pokud planujete neco podobneho i na pristi rok moc rada se pridam!

  2. Tak dívám se, že zrovna tam jste :) Musí to být parádní! Já plánuji Norsko na začátku září a ještě k tomu přiberu i Švédsko a Finsko s Dánskem. Ať se Vám to tam teda vydaří!

    1. Jo, byli jsme tam a včera jsme se zrovna vrátili. Díky moc za komentář, Marku, vše se nám vydařilo skvěle a myslím, že na tuto akci budeme všichni dlouho vzpomínat. Tak ať se vám výlet taky vydaří a když budete chtít, pošlete nám pár fotek z cestování po těchto krásných zemích. Kamil

Komentáře