Pokud máte toulavou náladu (a hodně toulavé děti), doporučuji vyrazit za alespoň trochu dobré viditelnosti na bývalou skalní pevnost Drábské světničky. Ta se vypínala na okraji plošiny skalního masivu u čedičového vrchu Mužský nedaleko Mnichova Hradiště. Drábské světničky patří mezi nejvyhledávanější místa Českého ráje, a to především kvůli dalekému výhledu do okolní krajiny.
Na sedmi pískovcových blocích tyčících se 86 –141 metrů nad údolím byl vybudován skalní hrad, který do bitvy u Lipan obývali husité. Přestože od konce 15. století stavba chátrala, dochovaly se zbytky osmnácti světniček, které byly zcela nebo částečně vytesány do pískovce a sloužily především jako zásobárny. Skvělá poloha a mistrovské využití skalních útvarů, tvořících podstatnou část opevnění, zaručovala Drábským světničkám dlouhá léta nedobytnost.
V současné době je tato bývalá pevnost jedním z nejnavštěvovanějších míst kraje, protože nabízí úchvatné výhledy do nádherné krajiny CHKO Český ráj. Pohyb mezi jednotlivými bloky je zabezpečen schodišti se zábradlím, nicméně na malé lezce je třeba neustále dohlížet…
Tip na výlet
Opustíte-li rychlostní silnici R10 na výjezdu na 63. km, doporučuji nechat auto v Olšině – Kurovodicích a vyrazit po značce do divokého lesa. Trasa není příliš vhodná pro kočárky.
První zajímavostí, na kterou narazíte, je Studený průchod, což je 125 metrů dlouhá soutěska, i v létě ledová, ve které můžete v červenci narazit i na zbytky sněhu. Zajímavostí je, že pokud byste uměli cestovat v čase a roku 1866 pohlédli na vrchol soutěsky, viděli byste zde umístěny rakouské dělostřelecké baterie, které zde byly během Rakousko-pruské války.
Dále po červené značce dorazíte na samotné Drábské světničky, kde je možné se pořádně protáhnout ve skalách a občerstvit. Červená pokračuje na zříceninu Klamorna se zajímavou zříceninou studny. Projdete se rozsáhlou skalní plošinou zvanou Hrada, kde se zachovaly zbytky přirozených listnatých lesů s převahou dubů. Na skalních hranách a vrcholech skalních věží, prakticky bez půdní vrstvy, naleznete takzvané reliktní bory.
Další trasa záleží na schopnostech a silách výpravy. Rozhodně doporučuji navštívit Obětní kámen (ze Skalky po modré) a nevynechejte také Hrázku (možno po žluté), což je strmá stěna uzavírající Hrázskou rokli. Jako poslední tip přidám restauraci Na krásné vyhlídce, kde pokud nebude plno, můžete doplnit energii a najdete zde příjemné posezení a nádherný výhled na vesničky Březina, Olšina, Žďár, rybník Žabakor, město Turnov a mnohé další. Délka popisované trasy je asi 12 km a i s menšími dětmi zde najdete dostatek inspirace pro její dokončení.
Informace
Odkaz na turistickou mapu Drábských světniček a okolí
Odkaz na restauraci Na krásné vyhlídce
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!
Moc krásné fotky, hlavně ta první, to by mě zajímalo, zda to tak je jen vyfoceno nebo pořádně upraveno přes nějaký šikovný program? Jinak díky za inspiraci, chystáme se do Českého ráje, už jsme si dokonce zařídili tady http://www.topsleva.cz/pobyty/cesky-raj ubytování a tak teď sháníme info, kde všude zajet a tohle určitě nevynecháme:)
Děkujeme za pochvalu, moc si toho vážíme! Titulní fotka je upravena softwarovým efektem, který dnes již umí např. i mobilní telefony – tilt shift: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tilt-shift. Užijte si pobyt i výlety! :-)