Dovolená na Kosu – 1. část (Marmari)

Kos je řecký ostrov v Egejském moři u tureckého pobřeží, ze kterého se v západní části vyčleňuje poloostrov Kéfalos. Ostrov má rozlohu 290 km2, což je zhruba 45 km na délku a 10 km na šířku. Pláže jsou skoro po celém obvodu ostrova, což je přibližně 112 km.

Kos

Na ostrov Kos nás s přítelem dovedla moje touha po moři, levné, ale úžasné dovolené, která nebude jen o slunění u moře, ale i o cestování, túrách, památkách, velkých vlnách a dobrém cizokrajném jídle. Zároveň jsem ale nechtěla do Chorvatska ani jinam, kde budou tisíce Čechů nebo malých dětí. (Pro upřesnění, děti mám ráda, ale na dovolené si chci co nejvíce odpočinout.)

Od jisté doby plánuji tak, že si určím pár míst, které chci v dané lokalitě navštívit, a rozdělím si je na: 1) kam určitě chci a 2) kam bych chtěla, kdyby zbyl čas, ale pokud by to nevyšlo, tak se svět nezboří. Takže jsem sedla k internetu a začala hledat, co je v okolí, jaké jsou zde zajímavosti, památky, vyhlášené pláže atd. Jen tak mimochodem, článků o Kosu je na internetu nepřeberné množství. Kromě informací o ostrově, obyvatelstvu, zajímavostech a tipech na výlety najdete například, v jakém měsíci je jaká teplota a počasí, někde zmiňují i počet turistů.

Předpověď počasí pro mě byla zásadní, vedra totiž nesnáším, mám raději teplotu do 30 °C. Proto jsme se rozhodli letět až 5. 9., neboť kromě levnější letenky i ubytování slibovaly předpovědi teplotu v průměru 30 °C přes den, v noci 24 °C a teplotu moře cca 24 °C. Tedy jen o 3 °C méně než teploty v srpnu. Doporučuji si stáhnout offline mapy do telefonu a případně vytisknout mapu ostrova, hodně nám to usnadnilo plánování. Mít u sebe slovníček nejčastějších řeckých slov je také výhoda.

Mapka ostrova Kos

Marmari

Pro dovolenou jsme si vybrali letovisko Marmari. Není nejdražší, je zhruba v polovině ostrova, má vyhlášené písečné pláže (mohu jen potvrdit) a jsou zde docela přijatelné ceny, pokud tedy nechcete být v hotelu přímo u pláže, tam jsou ceny jiné.

Pláž po cestě od hotelu Roselands

Zvolili jsme si Venos Apartments s all inclusive v hotelu Roselands. Ubytování, strava a letadlo nás vyšly na 11 980 Kč za osobu s odletem z Brna. Pokud bychom ale chtěli být ubytovaní přímo v hotelu Roselands, cena by byla vyšší o více než 8 000 Kč. Což je obrovský rozdíl na to, že Venos je cca 20 m od hotelu, prakticky přejdete jen lávku přes vodu a uděláte pár kroků a jste před hotelem a ostatní komfort máte stejný jako hoteloví hosté.

Venos apartments

Venos má pokoje přesně jako na obrázku, každý den kromě neděle vám uklízejí, máte čisté ručníky (osušku, malý ručník na ruce a malý třeba na vlasy), mýdlo, toaletní papír a čisté povlečení. Na balkónku je potom posezení pro dva.

Ubytování Venos Apartments

Dostali jsme od majitelů jako pozornost 2x domácí meloun galio a láhev velice dobrého řeckého vína, moc to potěšilo, melouny byly výborné. Za jejich pohostinství jsme jim na stole nechali drobné se vzkazem „děkujeme“ v řečtině, na oplátku nám tam nechali talíř s domácími hrozny. Na pokojích nebyla wifi, ta se dala chytit pouze v hotelu na recepci a v jídelně. Nevadilo nám to, alespoň si člověk odpočinul.

Dárečky od majitelů Venos Apartmens

Strava v hotelu

Strava byla formou švédských stolů, na výběr z teplé i studené kuchyně, vždy více jídel. Všechny snídaně byly docela podobné, ale dobré, obědy se každý den střídaly, večeře byly i dvě tematické, jednou se grilovalo venku na terase, podruhé byla venku na terase za doprovodu živé hudby. Vždy jsme měli na výběr hodně salátů a sladkého. Zamilovala jsem si jejich fíky v tymiánovém medu, kterých jsem si vždy naložila vrchovatě i s jejich úžasným jogurtem. Hutné buchty si pak zamiloval můj přítel. Vždy bylo dostatek ovoce, hlavně pomerančů a melounů. Po jídle jsme většinou trávili chvíli na wifi nebo u bazénu, kde jsme si na baru dali brandy s kolou nebo pivo. Čepují to do třetinek, takže tam člověk chodí častěji.

Oběd v hotelu Roselands

První tři dny jsme pak chodili pravidelně k moři vzdálenému cca 500 m, po tom obědovém nášupu to byla krásná procházka. Po cestě potkáte krávy, kozy a ve stoce za mostem i hromady želviček, které hned naskáčou do vody a chtějí po vás žrádlo. V okolí je dost obchodů, malý Fani a supermarket Constantinos, ale vesměs jsme nakupovali v tom malém po cestě na pláž. Měli tam totiž větší výběr pohledů, oliv a různého koření za obdobné nebo nižší ceny. Vodu jsme pili jak z kohoutku, tak jsme si i občas koupili pitnou v malém obchodě za 0,75 euro za litr a půl. Na celodenní cestování jsme od hotelu dostali místo oběda balíček s jídlem (2 bagety, buchta, pomeranč) a 500 ml balené vody na osobu.

Nejbližší pláž od hotelu Roselands

Po třech dnech šnorchlování a válení se u moře jsme se těšili, jak si ostrov Kos projezdíme a navštívíme nejrůznější místa, ale o tom až v další části mého vyprávění o naší „kosí“ dovolené.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

3 komentáře u „Dovolená na Kosu – 1. část (Marmari)“

  1. Článek o.dovolené na Kosu se nam velice líbil.Byl psán s láskou a s přehledem
    v.poznání jine země,jejich zvyku a dalších zajímavostí,v ochotě hostitelů ve stravování,ubytovani a doporučení tras výletů po okoli.
    Z článku lze vyčíst,ze dovolená studentky a jejího přítele darovala a tesi sejít na další zážitky.De a Ba Zabreh

Komentáře