Ještě pořád kolem sebe uslyšíte překvapený dotaz: „Do Ostravy na víkend? Co tam?“… Na to se dá odpovědět jen to, že každé město má své kouzlo a má ho i Ostrava, ano, ta Černá Ostrava. :- ) A tím kouzlem nemám na mysli zrovna Stodolní. :- ) A dodat se k odpovědi ještě dá, že za víkend vše zajímavé ani nestihnete. Jen lokalita Vítkovic, popsaná v tomto článku, vám klidně zabere skoro celý den.
Ostrava v posledních letech vsadila na to, co je pro ni typické, a svoje industriální části postupně mění nejen v turistické zajímavosti, ale i v místa určená k žití, vzdělávání či zábavě. Tak je tomu i v místě zvaném Dolní oblast Vítkovice.
Dolní oblast Vítkovice je současně označením zájmového sdružení, které právě mění původně výhradně průmyslové areály v místa pro návštěvníky i pro obyvatele Ostravy samotné. Jde mimo jiné o nové využití areálu ve Vítkovicích, kde se mezi roky 1828 až 1998 těžilo uhlí a vyrábělo železo.
Železárny ve Vítkovicích byly nazvány v roce 1828 podle majitele Rudolfova huť. Důl Hlubina, koksovna a vysoké pece tvořily ojedinělý komplex od těžby uhlí přes úpravnu, výrobu koksu až k samotné výrobě surového železa. Sláva trvající téměř dvě století tady vyhasla posledním odpichem v roce 1998. (Zdroj: Informační leták DOV Tourists & Events info 2013).
V současné době mají návštěvníci možnost se seznámit s fungováním železáren, kdy centrem prohlídkové trasy je vysoká pec č. 1 (člověk se dostane až do výšky 72 metrů, odkud je výborný výhled na Ostravu a okolí – výšku překonáte zčásti tzv. skipovým výtahem a zčásti po schodech). Podíváte se do nitra vysoké pece či do tzv. velína, odkud se celý proces tavby železa řídil.
V areálu došlo k úpravě plynojemu na multifunkční aulu Gong (na díle se podílel známý architekt Josef Pleskot) a VI. energetická ústředna na proměnila na tzv. Malý svět techniky (tento prostor nabízí netradiční výukový prostor a interaktivní muzeum představující vědu a techniku – jedno z hesel Malého světa zní: „Dotýkat se exponátů přísně přikázáno“).
Dalšími projekty, které se v areálu realizují, jsou jednak revitalizace dolu Hlubina, kde se jednotlivé budovy změní na klubovny, ateliéry či prezentační sály, a jednak tzv. Velký svět techniky, kde na 10 000 metrech čtverečních vznikne prostor pro expozice představující vědu a techniku. Takže nejen proto, že jsme nestihli navštívit U6, bude mít smysl se do Dolních Vítkovic někdy brzo vrátit.
Více informací najdete na http://www.dolnioblastvitkovice.cz/.
[wpgmappity id=“66″]
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!
Mám rád poznávání cizích zemí na vlastní pěst, překonávání určitých výzev, baví mě nasávat tu atmosféru, když je člověk v cizině a zapojuje do toho všechny smysly. Cestování přináší i určitý nadhled a větší soběstačnost…. O večerech a víkendech pak pro vás píšu články z šesti desítek navštívených zemí, včetně těch prozatím nepostižených masovou turistikou, jako jsou Nikaragua, Laos, Kosovo, Senegal či Gambie. Stejně tak vám s radostí a nadšením představuji krásná místa v naší rodné vlasti.
Motta: „Zážitek nemusí být pěkný, ale silný, aby sis jej pamatoval.“– „Cestování je něco, co si nechcete nechat vzít.“ –„Všude se dá nějak domluvit.“
Je to opravdu tak, pořád se najde mnoho lidí, kteří Ostravou opovrhují. Já pocházím z jižní Moravy a na sever jezdím velmi rád. Často v této lokalitě trávím víkendy. Je zde opravdu mnoho možností jak trávit svůj volný čas, neustále je zde co zkoumat. Prostě Ostravsko má své kouzlo a mimo to se zde dá velmi kvalitně ubytovat.