V severovýchodní Indii nedaleko nepálské hranice se nachází město Darjeeling. Právě tam, na úpatí Himálaje, najdete nekonečné čajové plantáže, jimiž jsou tamní kopce porostlé. A odtud také pochází proslulý čaj jemné nasládlé chuti, který jsem si už dávno tak oblíbila. Tentokrát jsem chtěla nahlédnout do zákulisí jeho výroby…
Darjeeling
Městečko Darjeeling je známé čajem vynikající kvality a spoustou továren na zpracování čaje, které založili osadníci z Anglie. Atmosféra města mísí podobu koloniální Anglie a tradiční Indie. Věžní hodiny vyzvánějí klasickou bigbenovskou melodii a na tržišti poblíž autobusové zastávky se prodává maso olezlé mouchami, zatímco řidiči autobusů a džípů vyvolávají destinace, kam už za 5 minut (no to určitě!) odjíždí.
Jednou z možností, jak se dopravit do Darjeelingu ze Siliguri, je historický Toy Train – úzkokolejový vláček, který byl založen už za koloniálních dob Angličanů.
Cesta by měla trvat přibližně 8 hodin (oproti čtyřhodinové jízdě jeepem), ale při častých poruchách, které se často pokouší opravovat i přihlížející cestující, se raději připravte na celodenní odpočinkový výlet.
Když se nad Darjeelingem rozplynou dešťové mraky, odhalí se vám pohled na půvabnou Kanchenjungu. Se svými 8 586 metry má titul třetí nejvyšší hory světa. Její věčně zasněžený vrchol se majestátně tyčí v dáli v kontrastu se zelenými kopci čajových plantáží.
Oblast Darjeeling nabízí řadu příležitostí poznat, kde se ten chutný čaj pěstuje a kde se zpracovává. Z četných továren na zpracování čaje se line příjemná vůně, která láká tu pochoutku ochutnat. Každá továrna je obklopena čajovými plantážemi, kterými prochází trhačky čaje se svými kloboučky proti slunci a proutěnými koši na zádech. Vždy sbírají pouze vrchní tři lístky z každé rostlinky. V sezóně pracují pravidelně od 6 ráno do 12 a od 1 do 4 odpoledne.
Jakmile přinesou svou sklizeň v proutěných koších do továrny, čaj se rozprostře na rošty foukané studeným vzduchem a nechá se zavadnout přibližně 15 až 16 hodin. Po zavadnutí se čajové lístky rolují a tím se rozlomí a uvolňují typickou čajovou vůni.
Dalším krokem je fermentace. Ta se však v případě zeleného čaje vypouští. Fermentace trvá několik hodin, čas zpravidla odhadují zkušení zaměstnanci. Čaj se rozprostře v prostorách továrny a při pokojových teplotách fermentuje. Finálním krokem zpracování čaje je potom sušení ve speciální peci, které trvá přibližně tři čtvrtě hodiny.
Dále se pak čaj musí třídit podle stupňů jakosti. Zjednodušeně řečeno, třídí se podle velikosti lístků a jaké množství vrchních lístků (tzv. tipsů) obsahuje. Tipsy mívají u čaje Darjeeling stříbrný nádech a to, že váš čaj obsahuje tipsy, zaručuje výraznější chuť čaje a zkracuje dobu louhování. Nejkvalitnější čaj, který můžete koupit je SFTGFOP 1 (zkratka pro: Special Fine Tipsy Golden Flowery Orange Pekoe, přičemž 1 značí první sklizeň). A takhle nějak vypadá čerstvě vylouhovaný lahodný šálek čaje z Darjeelingu. Nechte si chutnat! :)
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!
Čaje z Darjeelingu taky patří mezi mé oblíbené. Musím ale říct že ta železnice si zaslouží obdiv, protože je ještě po Britech a stále funguje, i když s poruchami