Omán, nacházející se na jihovýchodě Arabského poloostrova, je plný nádherných přírodních úkazů a architektonických krás. Proto je škoda, že lidé o této zemi příliš mnoho neví. V tomto článku vás seznámíme se základními informacemi o Ománu, které se vám budou při dovolené hodit.
Trocha základního infa o Ománu
Jsou místa na světě, která se prostě musí zažít na vlastní kůži, protože žádná slova nedokážou popsat tu nádhernou krásu, která se před vámi rozprostře… Tím místem je Omán. Je to místo, kde se tradice starobylé země a jejího lidu dokonale snoubí s dnešní moderní dobou. Kde proroci, králové a legendy zanechaly svou stopu v této majestátní zemi a kde najdete klid a úctu v kráse hor, které se tyčí 3000 metrů nad mořem.
Ománský sultanát je označován za starou Arábii a místo, kde se arabské tradice zachovaly ve své nejčistší podobě. Nebo také jako národ, kde krásu definují zakřivené hrany, ohyby a zákruty stejně jako písmeno „O“.
Vzhledem k této zálibě v kulatosti, která protíná rozmanité krajiny země, se v posledních letech objevilo nepřeberné množství kruhových objezdů.
Gigantická výzdoba kruhových objezdů se vyskytuje na dálnicích a silnicích i v jiných zemích Perského zálivu, avšak právě v Ománu je tato umělecká forma povýšena na vyšší úroveň. Od monumentální mabkhary až po kolosální urny na kávu – fantazie a historie se zde propojuje v jedno.
Omán je převážně muslimská země zahrnující šíitské, sunnitské a ibádistické směry islámu. Islám ibádistů vyznává 60 % obyvatel, což z Ománu činí jedinou zemi na světě s ibádistickou většinou. Dalších 16 % obyvatel vyznává hinduismus a ostatní obyvatelé vyznávají menšinová náboženství.
Jaká zvířata žijí v Ománu
Přestože je Omán mnohými považován především za pouštní zemi, má pestrou faunu a flóru jak na souši, tak v okolních vodách. Mezi savce patří například levhart, oryx, gazely, tahr, kozorožec, pouštní lišky a kočky písečné. Ve vodách kolem Ománu žije dvaadvacet druhů velryb a delfínů. Nacházejí se zde také jedny z nejlepších potápěčských lokalit na světě – ostrovy Hallaniyat a Dimaniyat nabízejí možnost pozorovat mnoho druhů pestrobarevných tropických ryb a neobvyklých tvrdých i měkkých korálů. Ománské pobřeží láká také mořské želvy, které se rozmnožují v rezervaci Ras al-Džinz a na ostrovech Dimaniyat.
V průběhu roku bylo v Ománu zaznamenáno přibližně čtyři sta druhů ptáků. Vzhledem k poloze země na středu tří různých zeměpisných masivů se v Ománu vyskytují velká hejna stěhovavých ptáků během jejich sezónní cesty mezi hnízdišti a místy, kde tráví zimu. Někteří ptáci, zejména vodní ptáci, cestují z míst, jako je Sibiř, až pět tisíc kilometrů. Nejlepší místa, kde můžete skutečně zažít to nejlepší z ománského pozorování ptáků, jsou poloostrov Al Hikman, ostrov Masirah, pláže guvernorátu Al Wusta a pláže a prameny v Dhofaru.
Ománská příroda velmi různorodá
V Ománu je zaznamenáno 1 208 druhů rostlin, z nichž 78 je endemických. Na řídce porostlých vnitrozemských náhorních plošinách se nejčastěji vyskytují pouštní keře a pouštní trávy. V Dhofaru a v horách je však vegetace v období dešťů poměrně bohatá. V rámci pobřežních plání rostou kokosové palmy a v kopcích, které jsou porostlé oleandry a akáciemi, se pěstuje kadidlovník.
Omán zavedl přísné zákony zakazující lov řady původních zvířat, z nichž mnohá se stala ohroženými, např. leopard arabský a přímorožec arabský. Na ochranu přirozeného prostředí zvířat, která jsou v Ománu doma, byly zřízeny přírodní rezervace. Celkem jich je patnáct a jejich hlavním cílem je přispět k zachování biologické rozmanitosti a přírodního dědictví Ománu a také poskytnout možnosti výzkumu, pomoci vzdělávat obyvatelstvo v oblasti ochrany přírody a podpořit ekoturistiku. V celém Ománu platí předpisy, které zajišťují, aby byly před zahájením nových programů zohledněny environmentální faktory.
Na jaké počasí se připravit
V Ománu je horké podnebí a velmi málo srážek. Období dešťů trvá od konce června do října a během této doby je Dhofar na jihu země vystaven jihozápadnímu monzunu. V horských oblastech také občas zaprší, v jiných oblastech, zejména na pobřeží, však během roku nemusí pršet vůbec.
Horké období trvá od května do září a teploty mohou dosahovat až 50 ˚C i ve stínu. Období od října do dubna je považováno za zimu, nicméně počasí v těchto měsících je obvykle mírné a příjemné s průměrnými teplotami mezi 15-23 ˚C.
Ománskou kuchyni zformovalo hned několik vlivů
Jídlo bývá dosti kořeněné, ale ne pálivé
Ománská kuchyně je směsicí indických, indonéských, arabských a východoafrických vlivů. Ománci často používají různé marinády a koření, díky nimž vznikají chutné pokrmy. Hojně se používá různé koření, bylinky, cibule, česnek a limetka, ale na rozdíl od jiných arabských kuchyní nejsou ománská jídla pálivá. Hlavními surovinami jsou kuřecí, skopové a rybí maso, často doplněné rýží. Hlavní jídlo se v Ománu obvykle jí v poledne a po něm následuje lehká večeře.
Mezi oblíbená jídla patří např:
- Shuwa: Je to pokrm, který se tradičně podává při slavnostech. Jedná se o jehněčí maso ochucené kořením a bylinkami, které se pak velmi pomalu, někdy až dva dny, vaří v podzemní peci s banánovým a datlovým pyré v palmových listech. Díky tomuto procesu je maso velmi křehké.
- Maqbous: Jedná se o rýžový pokrm, který je díky použitému šafránu žlutý. Vaří se a podává se s kořeněným červeným nebo bílým masem.
- Mashuai: Toto jídlo se skládá z celého rybího masa pečeného na rožni, které se podává s citronovou rýží.
Pití a nápoje
Mezi mé oblíbené nápoje patří laban, což je slané podmáslí. Časté jsou nápoje na bázi jogurtu, které jsou ochucené kardamomem a pistáciovými oříšky. Dalším oblíbeným nápojem je káva a Khawa se připravuje z čerstvě pražené mleté kávy, která se smíchá s kardamonovým práškem.
Jelikož je Omán převážně muslimskou zemí, alkohol si mohou koupit pouze obyvatelé, kteří získali osobní licenci. Prodává se v některých licencovaných hotelech a restauracích. Spropitné se v Ománu neočekává, je však stále běžnější. Spropitné ve výši 10 % je standardem ve většině hotelů a restaurací s licencovanými bary.
Cestuji, abych fotil. Fotím, abych cestoval. A pak se o to s vámi všemi moc rád podělím tím, že doporučím ta opravdu krásná místa, která stála za to navštívit, vidět, zažít, vyfotit, ochutnat, spatřit nebo si k nim třeba přivonět.