Chavín de Huantar je archeologické naleziště, které bylo ještě v dobách před inckou civilizací ceremoniálním místem civilizace Chavín, dle oficiálních informací z období 1500 – 300 př. n. l. (některé neoficiální zdroje ale hovoří opatrněji pouze o období v letech 900 – 200 př.n.l.). Tato památka je zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.
Město Chavín de Huantar vzniklo na tehdejší velmi frekventované obchodní trase na východním svahu And a mluví se o něm mimo jiné také v souvislosti s obdobím tzv. předkolumbovské Ameriky, kdy se Chavínové považovali za jednu z nejrozvinutějších civilizací tzv. Mezoameriky.
Jedná se opravdu o velice zajímavé a magické místo, ke kterému se dá asi nejlépe vydat z města Huaráz v Peru. Aspoň my jsme se na jeho návštěvu vydali z Huarázu. Cesta je to poměrně náročná, protože kromě toho, že budete překonávat poměrně velké nadmořské výšky, docela dlouhý úsek pojedete po prašné, velice hrbolaté horské (u nás bych použil nejspíš polní) cestě.
Rozhodně bych tento výlet nedoporučoval naplánovat hned na první den pobytu v Huarázu (3 100 m.n.m), pokud sem přijedete z Limy (téměř 0 m.n.m.), protože cestou se budete místy pohybovat i ve výškách okolo téměř 5 000 m.n.m. a to může být první dny aklimatizace poměrně velký problém.
Když se člověk na chvilku zamyslí, uvědomí si, v jak starých šlépějích se prochází. A taky že tohle všechno kolem mají na svědomí civilizace, které tady žily hezkých pár tisíc let před námi! Opravdu nezbývá nic jiného než žasnout. Už jen když se, i jako naprostý laik, dívám na preciznost, s jakou tenkrát dokázali postavit obyčejnou zeď. Takovou krásnou a rovnou hranu vám už jen stěží postaví nějaká dnešní stavební firma s použitím moderních stavebních materiálů, natož tak čistě z kamene!
Zajímavostí je, že civilizace Chavín uctívala usmívající se božstvo, většinou v podobě kočkovitých šelem anebo hadů.
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!
Cestuji, abych fotil. Fotím, abych cestoval. A pak se o to s vámi všemi moc rád podělím tím, že doporučím ta opravdu krásná místa, která stála za to navštívit, vidět, zažít, vyfotit, ochutnat, spatřit nebo si k nim třeba přivonět.
1 komentář u „Chavín de Huantar, Peru“