Milujete cestování, ale dovolená autem nebo autobusem už není to pravé? Nebo chcete navštívit místa, kam se autem jen tak nedostanete? Vyměňte kola za křídla a leťte! V našem článku najdete praktické rady a tipy, které vám cestování letadlem usnadní. Poradíme vám, kde hledat letenky, co si smíte nebo nesmíte vzít do letadla, jak se orientovat na letišti a co všechno musíte na letišti absolvovat, než se dostanete na palubu letadla.
Rezervace letenky (Flight ticket = letenka)
Pokud již máte vybranou destinaci, kam chcete vyrazit, dalším krokem, který bude následovat, je rezervace letenky. Existuje poměrně velké množství speciálních vyhledávačů letenek jako např. www.pelikan.cz, www.letuska.cz, www.kiwi.com, www.azair.cz, www.azair.com, www.skyscanner.cz, případně www.kayak.com, které vyhledají letenku za vás a navíc vám nabídnou i porovnání nabídek jednotlivých leteckých společností. Velkou výhodou vyhledávačů je možnost zvolit si letenku podle svých priorit – ceny, celkové doby letu, počtu či míst přestupů, podle místa, termínu a času odletu a příletu, podle třídy (economy, business) atd. Sami zjistíte, že ne vždy je nejlevnější letenka tou nejlepší variantou – zvlášť co se týče vzdálených destinací. Nízkou cenu letenky pak obvykle zaplatíte např. vícero přestupy nebo dlouhým čekáním při přestupech, což v případě dvoutýdenní dovolené už hraje roli. Naopak pokud se chystáte odletět na několik měsíců, pravděpodobně pro vás bude prioritou cena a nějaký ten den navíc strávený na cestě tolik řešit nebudete. Při rezervaci letenky tak opravdu zvažte, která z možností bude právě pro vás ta nejlepší.
Tip: Cenu letenky můžete snížit tak, že zadáte do vyhledávače i okolní letiště, která jsou pro vás eventuelně dostupná, a u termínu odletu a příletu zakliknete i možnost +3 / -3 dny. Čím více můžete termín i místo odletu a příletu přizpůsobit, tím výhodnější letenku můžete najít.
V případě, že ani termín ani destinaci zatím vybranou nemáte, jen víte, že chcete např. někam k moři do exotiky, do hor nebo je vám to úplně jedno, kam a kdy poletíte, jste ve výhodě a máte velkou šanci užít si skvělou dovolenou i v těch vzdálenějších a luxusnějších destinacích za velmi zajímavou cenu. Stačí pravidelně sledovat cestovatelské portály jako např. www.levnocestovani.cz a další. Objevují se zde skvělé akční nabídky levných letenek či last minute zájezdů.
Při rezervaci letenky dávejte pozor na překlepy, letenka pak může být neplatná. Pokyny k odletu společně s elektronickou letenkou (potvrzením rezervace letenky = reservation confirmation) vám dorazí e-mailem. Tyto dokumenty si vytiskněte, případně uložte do vašeho chytrého telefonu a mějte je u sebe na letišti, budou se vám hodit.
Jaké zavazadlo mám v ceně letenky?
V ceně letenky můžete mít buď příruční (kabinové = cabin baggage / carry–on baggage) i odbavené (registrované, zapsané = checked baggage / luggage) zavazadlo, nebo pouze příruční (obvykle u nízkonákladových společností). Věnujte dostatečnou pozornost uvedeným rozměrům a váze zavazadel. Každá letecká společnost má trochu jiné limity a za nadrozměrné (byť i o pár centimetrů) nebo příliš těžké zavazadlo účtují velmi vysoké poplatky. U nízkonákladových aerolinek vás tak příliš velké příruční zavazadlo může stát i víc, než samotná low-cost letenka po Evropě. Například aerolinky Wizzair nebo SmartWings přísně přeměřují každé příruční zavazadlo pomocí speciálního stojanu / klece. Jiné aerolinky jsou benevolentnější a kontrolují namátkově nebo na pohled větší zavazadla, např. Ryanair, ČSA, Norwegian.
Tip: jako příruční zavazadlo si místo menšího kufru vezměte batoh, je skladnější a do prostoru v kontrolním stojanu ho lépe vmáčknete.
Co si sbalit na palubu letadla do příručního zavazadla?
V rámci bezpečnostních opatření platí přísná pravidla a podmínky pro příruční zavazadla. Na palubu letadla vás tak s čímkoli nepustí. Podívejte se, jaké předměty si smíte vzít do příručního zavazadla:
- kosmetika (včetně deodorantů a sprejů – ovšem s ohledem na povolený limit tekutin)
- dětská výživa v originálním obalu, nápoje v dětské lahvičce v množství potřebném během letu (před nástupem do letadla vás personál může požádat, abyste tekutinu z lahvičky ochutnali vy nebo vaše dítě)
- drobná elektronika: fotoaparát, kamera, mobilní telefon, elektronická čtečka knih, tablet, notebook. Při vzletu a přistání zařízení vypněte, během letu si u zapnutého zařízení aktivujte režim „letadlo“. Nově je z některých arabských zemí při letech do USA zakázáno mít v příručním zavazadle notebook.
- roztoky na kontaktní čočky, kapky do očí, léky, hole, berle, zdravotní pomůcky (doporučuje se potvrzení od lékaře, kapky do očí a kapalné léky musíte nahlásit u bezpečnostní kontroly na letišti)
- pilníky a nůžtičky na nehty a nehtovou kůžičku, holicí strojek jednorázový, kulma, fén
- skládací deštník bez ostrého konce
- zapalovač (pouze 1 ks – v sáčku společně s tekutinami)
- tuhé potraviny, např. i klobásy, salámy, marmelády, chlebíčky, zákusky či dorty (pozor na zákazy dané země týkající se dovozních a vývozních opatření u některých potravin – obvykle ovoce, zelenina, výrobky živočišného původu)
- cigarety (s ohledem na povolený limit převáženého tabáku), elektronická cigareta (nesmí se používat během letu)
- květiny (musí se vejít do příručního zavazadla, nebo musí být samy příručním zavazadlem)
Jak je to s tekutinami v příručním zavazadle?
V příručním zavazadle smíte převážet tekutiny pouze v baleních nepřesahujících objem 100 ml, přičemž celkový objem tekutin musí být maximálně 1 litr. Balení s tekutinami vložte do jednoho společného plastového sáčku, který musí být uzavíratelný a průhledný s rozměry 20 x 20 cm. Je k dispozici u bezpečnostní kontroly na letišti, nebo si tekutiny takto zabalte už doma. Při bezpečnostní kontrole předložíte sáček s tekutinami samostatně. Tekutinami se rozumí: nápoje, sirupy, polévky, omáčky a jiné tekuté potraviny, tělová a pleťová kosmetika, krémy, pasty, parfémy, spreje, deodoranty, tekutá mýdla, šampony, kondicionéry, aviváže, roztoky na kontaktní čočky a veškeré produkty tekuté, gelové či aerosolové konzistence.
V příručním zavazadle smíte převážet ve větším množství tekuté výrobky (např. alkohol či parfém), které si zakoupíte na letišti v bezcelní zóně (tzv. Duty Free). Před nástupem do letadla tekutiny neotvírejte a společně s účtenkou je zabalte do dalšího uzavíratelného průhledného plastového sáčku.
Co zabalit do odbaveného zavazadla?
Ostatní předměty, např. sportovní náčiní, hudební nástroje, nářadí pro kutily, zbraně atd. patří do odbaveného zavazadla, které bude umístěno v zavazadlovém prostoru.
Pravidla o přípustnosti jednotlivých výše uvedených předmětů na palubě letadla se mohou lišit u jednotlivých leteckých společností a rovněž, co je povolené v EU, nemusí platit v USA či jiných mimoevropských zemích. Všechny související informace najdete na oficiálních stránkách dané země. Platí to samozřejmě i v případech, že pouze přestupujete. I u těchto zemí si ověřte, zda se na potraviny, které si plánujete vzít s sebou, nevztahuje zákaz dovozu.
Jaké předměty jsou vyloučeny z letecké přepravy?
Z důvodu bezpečnosti jsou některé předměty z letecké přepravy úplně vyloučeny. Jedná se např. o výbušniny a hořlavé látky, pyrotechniku, svíce, plyn a nádoby s plynem, hasicí přístroje, chemické a toxické látky, jedy, radioaktivní látky.
Cesta na letiště a parkování
Cestu na letiště si dobře naplánujte, ať máte dostatečnou rezervu i pro případ, že např. uvíznete v dopravní zácpě. Na letišti musíte být 2 – 3 hodiny před odletem. Zvlášť pokud letíte poprvé, minimálně 3 hodiny doporučuji, abyste všechno potřebné absolvovali v klidu a nestresovali se zbytečně tím, že nestíháte.
Pokud nemáte vlastní auto, z centra města vás na letiště obvykle doveze veřejná doprava či taxi. Například na Letiště Václava Havla jezdí pravidelné autobusové linky č. 100 a 119, využít můžete i Airport Express (AE) – přímé spojení z Hlavního nádraží na letiště (jezdí denně 5:30 h – 22:30 h, každých 15 – 30 minut, cesta trvá 33 minut a zaplatíte 60 kč / os., děti 6 – 15 let 30 Kč, děti do 6 let a zavazadla jsou zdarma). Zastávky jsou u Terminálu 1 i Terminálu 2. Více informací najdete na oficiálních stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy.
V případě, že máte své vozidlo, je možné jej po dobu vaší dovolené parkovat u letiště obvykle za poplatek. Více informací najdete na internetových stránkách daného letiště.
Na Letišti Václava Havla můžete parkovat na krytém a hlídaném parkovišti u budov terminálů (z parkoviště k terminálům vás dopraví shuttle bus zdarma, jezdí každých 15 minut od 5:00 do 22:00 hod). Cena parkovného je od 790 Kč / týden. Parkovné doporučuji rezervovat on-line. Další možností je největší hlídané parkoviště Go parking asi 2 km od letiště s odvozem na letiště zdarma.
Přímo u terminálů na venkovních parkovištích P1EXPRESS a P2EXPRESS je možné parkovat i krátkodobě za účelem naložení a vyložení cestujících či zavazadel. Prvních 15 minut je zdarma, za každých dalších započatých 30 minut zaplatíte 100 Kč.
Jak to probíhá na letišti krok za krokem
První krok: odbavení na letišti, tzv. Check-in
Po příjezdu na letiště vstoupíte do odletové haly, a pokud letíte s cestovní kanceláří, vyhledáte nejdříve svého delegáta, v případě větších letišť kiosek vaší cestovní kanceláře. Pokud jedete bez cestovky, zamíříte k odbavovací přepážce terminálu (na velkých letištích je terminálů hromada a vzdálenosti mezi nimi mohou být velké). Konkrétně na Letišti Václava Havla je to Terminál 1 (pro lety mimo schengenský prostor) a Terminál 2 (pro lety v rámci Schengenu). U větších letišť sledujte světelné tabule s odlety (Departures), kde je uvedeno číslo letu, místo a čas odletu i odbavovací přepážka.
Na přepážce (Check.in desk) předložíte potřebné doklady – letenku (papírovou / elektronickou), doklady totožnosti (cestovní pas / občanský průkaz), voucher, případně rezervační kód a víza (do zemí, kde jsou vyžadována). Zde také můžete požádat o lepší sedadlo, nemusí vám ale být vyhověno. Pracovník přepážky vám zkontroluje doklady a vytiskne palubní lístek (Boarding pass / Boarding ticket), který je nutný ke vstupu do letadla. Na palubním lístku už najdete konkrétní informace o tom, ze které brány (Gate) vaše letadlo odlétá, číslo sedadla, čas odletu i čas, kdy se máte dostavit k nástupu do letadla (pravidelně ale sledujte světelné tabule, časy i místo nástupu a odletu se mohou měnit).
U odbavovací přepážky zároveň odbavíte a odevzdáte i zavazadlo, které je určené do zavazadlového prostoru. Zavazadlo zde zváží, označí vaším jménem a cílovou destinací (tzv. zavazadlový lístek) a dále zavazadlo už samo pokračuje k bezpečnostní kontrole. V rámci zvýšených bezpečnostních opatření počítejte s tím, že vám zavazadlo pracovníci bezpečnostní kontroly mohou otevřít a zkontrolovat (i bez vaší přítomnosti).
Tip: Při pořizování zavazadla tak zvažte nákup zavazadla s TSA zámkem (označený červeným diamantem), případně používejte visací zámky, které lze přeštípnout, aniž by se poškodilo vaše zavazadlo.
Společně s palubním lístkem v tomto případě obdržíte i druhou část zavazadlového lístku. Pokud letíte s jedním či více přestupy, nezapomeňte se pracovníka přepážky zeptat, zda je vaše zavazadlo odbaveno až do cílové destinace! Pokud ne, při každém přestupu musíte zavazadlo znovu odbavit.
Po odbavení budou vaše další kroky směřovat k bezpečnostní, případně pasové kontrole.
Tipy pro rychlejší odbavení:
-
On-line check-in z domova
Některé aerolinky (především nízkonákladové společnosti) umožňují rychlejší elektronické odbavení z pohodlí vašeho domova, a to obvykle v rozmezí 48 hodin až 3 hodiny před odletem. Navíc za odbavení on-line nic neplatíte, odbavení na letišti je zpoplatněno. Pokud vlastníte elektronickou letenku, po přihlášení do elektronického on-line prostředí si vytiskněte palubní lístek doma ještě před odletem (netiskněte oboustranně, pokud si palubní lístek zapomenete vytisknout, vytisknou vám ho na letišti, ale za poplatek).
Podobně funguje i odbavení přes mobilní telefon s připojením na internet, a to prostřednictvím dvojrozměrného čárového kódu, který obdržíte ve formě SMS, MMS či e-mailu na webových stránkách leteckých společností, které tuto formu odbavení podporují.
-
Self Check-in na letišti (samoobslužné odbavení)
Některá letiště (i Letiště Václava Havla Praha) disponují i nejmodernější formou odbavení v podobě self check-in kiosků. Nutná je elektronická letenka a letecká společnost podporující tuto službu. U samoobslužného kiosku se identifikujete pomocí čísla elektronické letenky či rezervačního kódu, načtením cestovního pasu, platební kartou s magnetickým páskem nebo již vytištěným palubním lístkem. Pokud máte jen příruční zavazadlo, po odbavení pokračujete hned k bezpečnostní, případně pasové kontrole. Zavazadlo určené k odbavení odevzdáte na speciální přepážce označené „Baggage dropp-off“. V případě Letiště Václava Havla ji najdete u standardních odbavovacích přepážek. Zde dostanete zavazadlový lístek a pokračujete k bezpečnostní, případně pasové kontrole.
Druhý krok: pasová kontrola (v případě, že letíte do zemí mimo schengenský prostor)
Pokud letíte mimo schengenský prostor, musíte po odbavení absolvovat ještě pasovou kontrolu. Není to nic složitého, předložíte pouze cestovní pas, palubní lístek a případně víza.
Třetí krok: bezpečnostní kontrola (Security Check)
Po odbavení a případně pasové kontrole následuje bezpečnostní kontrola, kde budete zkontrolováni vy i vaše příruční zavazadlo. Obvyklé jsou dlouhé fronty (hodina čekání není výjimkou). Vyčkejte, až na vás přijde řada, a buďte trpěliví. Vždy se řiďte pokyny pracovníků bezpečnostní kontroly a i v případě, že třeba zrovna vás budou kontrolovat důkladněji, myslete na to, že se snaží zajistit i bezpečnost vaši a vašich blízkých.
Průběh bezpečnostní kontroly:
- z příručního zavazadla vyndejte plastový sáček s tekutinami i rozměrnější elektroniku (např. notebook) a vložte je do připravené plastové misky
- příruční zavazadlo položte na pás rentgenového zařízení
- do plastové misky vložte i všechny kovové předměty a cennosti, které máte u sebe nebo na sobě (mobilní telefon, peněženku, klíče, mince, opasek s kovovou sponou, šperky…)
- do misky vložte i svrchní oděv (kabát, bundu apod.)
- až vám dá bezpečnostní pracovník pokyn, projděte detekčním rámem. V případě, že rám zapíská, budete vráceni. Není třeba se obávat, obvykle se jedná o nějakou zapomenutou kovovou věc, např. podpatky, opasek, hodinky, drobné mince v kapsách apod. Případné zapomenuté předměty vložte do misky a znovu projděte rámem. Proces budete opakovat, dokud nebude vše v pořádku. Případně vás zkontrolují příručním skenerem.
- vaše zavazadlo i předložené věci v plastové misce pracovníci kontroly rovněž důkladně zkontrolují. I zde buďte připraveni na to, že mají právo vás požádat o otevření zavazadla a následnou kontrolu přepravovaných předmětů.
Po absolvování bezpečnostní kontroly si nezapomeňte vzít své věci a zavazadlo. V této chvíli se nacházíte v tranzitní části letiště, kde můžete využít některé ze služeb jako např. nákupy v bezcelní Duty Free zóně, občerstvení v restauracích a kavárnách, obvykle tu najdete i bankovní služby, wifi připojení, dětský koutek a sociální zázemí pro nakojení či přebalení dětí.
Čtvrtý krok: nástup do letadla
V momentě, kdy se blíží čas nástupu do letadla (obvykle cca 30 minut před odletem, ale sledujte pravidelně světelné tabule s informacemi o vašem letu), se přesunete k příslušné odletové bráně (gate). V případě velkého letiště doporučuji přesunout se k bráně co nejdříve po bezpečnostní kontrole – cesta vám může trvat i 20 minut, tak ať nejste překvapení.
Při samotném nástupu do letadla předložíte palubní lístek a cestovní doklad. V této fázi zároveň probíhá kontrola vašeho příručního zavazadla, zda splňuje povolené velikostní a váhové limity. Pokud ne, zaplatíte poměrně vysoké poplatky.
Na palubě letadla vás přivítá letuška, zkontroluje ústřižek letenky a pomůže vám najít vaše sedadlo a uložit příruční zavazadlo. Od této chvíle se řiďte pokyny palubního personálu.
Pátý krok: na palubě letadla
Pokud jsou všichni cestující na svých sedadlech a připraveni k odletu, zkontroluje palubní personál palubu letadla, předá vám informace a bezpečnostní pokyny k letu a čeká se na povolení k odletu. Při vzletu i přistání doporučuji žvýkat žvýkačku, která vám pomůže při nepříjemných pocitech způsobených změnami tlaku. Při vzletu, přistání i případných turbulencích mějte zapnuté bezpečnostní pásy, personál vás na to upozorní. Během letu (na pokyn palubního personálu) se můžete pohybovat po palubě letadla a podává se občerstvení (zdarma nebo placené).
Šestý krok: přistáváme
Poté, co s vámi pilot letadla bezpečně přistane na cílovém letišti, bývalo před zhruba 15 lety (a možná u dovolenkových charterů plných dovolenkářů, kteří letí poprvé v životě letadlem) zvykem odměnit ho potleskem. Dnes to již prosím nedělejte. ;-) Je načase letadlo opustit a vydat se do příletové haly. Pokud nevíte, běžte jednoduše s davem.
V případě, že letíte s cestovní kanceláří, bude na vás čekat delegát a se vším vám pomůže.
Pokud cestujete v rámci schengenského prostoru a máte pouze příruční zavazadlo, můžete hned opustit letiště (sledujte označení EXIT). V případě, že jste měli i odbavené zavazadlo, sledujte ceduli Baggage claim (vyzvednutí zavazadel). Na digitální tabuli podle čísla svého letu najdete i označení pásu, na kterém přijede vaše zavazadlo. Po vyzvednutí zavazadla jej zkontrolujte, a pokud je vše v pořádku, můžete opustit letiště.
Zdržení nastane u destinací mimo EU, např. v USA. Po příletu nejprve musíte na imigrační, kde vás vyfotí, sejmou otisky, vyplníte formulář a odpovíte úředníkovi na pár základních otázek. Pak už si můžete vyzvednout odbavené zavazadlo a opustit letiště.
Z letiště do centra města (pokud je vzdálené) vás za poplatek dovezou autobusy, minibusy, taxi apod. Každá země to má trochu jinak, můžete si prostudovat turistického průvodce nebo se po příletu informovat na letišti.
Užijte si dovolenou! :-)
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!
Cestuji, abych fotil. Fotím, abych cestoval. A pak se o to s vámi všemi moc rád podělím tím, že doporučím ta opravdu krásná místa, která stála za to navštívit, vidět, zažít, vyfotit, ochutnat, spatřit nebo si k nim třeba přivonět.
Jak dlouho dopředu před odletem letadla mam teda dorazit na letiště? Poletíme poprvé v životě a nikdy jsem na letišti nebyl, vubec nevim co mam čekat. Z toho článku to vypadá jako kdybych na to letiště měl přijít o půl dne dřív. :-)
No, o půl dne to nebude třeba, ale obecně se doporučuje být na letišti alespoň 2 hodiny před časem odletu. Na některých letištích je to sice možná zbytečně moc, ale rozhodně bych to nepodceňoval a na některých velkých letištích mohou být ty 2 hodiny i málo a nebo hodně na knap… Obzvlášť v dnešní šílené době plné různých útoků apod., kdy jsou zpřísněné bezpečnostní kontroly by to pak mohl být velký problém – nikoho pak totiž nezajímá, že jste čekal více než hodinu na bezpečnostní kontrolu a mezi tím Vám uletělo letadlo…
Ahoj, je nějaký web nebo fórum, kde si lidé píší, kdy a kam cestují s tím, že se k nim může někdo přidat? Čeká mě cesta do USA moje vůbec první letadlem a ráda bych letěla s někým, ale nevím už kde hledat, přitom lidé tolik cestují… :)
Ahoj, takových míst je určitě spousta. Dokonce i my máme vlastní diskuzní fórum: forum.zivotnacestach.cz, ale bohužel se nám jej v dnešní době diskuzních skupin na Facebooku nepodařilo moc rozjet. Máme diskuzní skupinu Život na cestách na Facebooku, ale zkus hledat i skupinu Spolucestování, cestovatelská seznamka atd. Je jich na toto téma spousta, ale bohužel ne všechny jsou příliš přívětivé a většinou se to sklouzne k nějakým nesmyslným debatám na úplně jiné téma…
díky za tip