Nedávno jsme vám přiblížili již léta fungující Couchsurfing. Dnes se budeme věnovat docela odlišnému projektu nazvaném WWOOF (Worldwide Opportunities on Organic Farms, do českého jazyka přeložitelné asi jako celosvětové příležitosti na organických farmách.)
WWOOFing vznikl již v roce 1971 ve Velké Británii. Je to celosvětové hnutí, které umožňuje dobrovolníkům pracovat na převážně organických farmách. Pracujete 4-6 hodin denně výměnou za ubytování a stravu, ale především za úžasnou možnost se na svých cestách naučit něco nového. Setkáte se s místními a můžete se mnoho naučit o nich a jejich zemi, potažmo i sami o sobě.
WWOOF není nikterak silně provázaná organizace plná byrokracie, což je velmi příjemné. Není to žádná agentura, spíše takový zprostředkovatel a nositel myšlenky. Dále už je vše na dohodě mezi vámi a „vaší“ farmou. Můžete pracovat jeden den více a druhý den si vzít volno a udělat výlet po okolí, využívat například jejich dílnu nebo cokoli potřebujete, předem i na místě se dohodnout, jakou práci budete vykonávat a tak dále. Naučit se můžete opravdu mnoho od řízení traktoru přes dojení krav až třeba po ruční pletení košíků.
Drobná nevýhoda slabé provázanosti je ta, že neexistuje jedna komplexní registrace pro všechny země, které jsou do WWOOF zapojeny, musíte se pro každou jednodlivou zemi zaregistrovat zvlášť (většinou se vstupním poplatkem) a znovu vyplnit svůj profil. Navíc kvalita webových stránek některých méně vyspělých zemích často značně pokulhává.
Hledáte-li nový a neotřelý způsob cestování a poznávání, tohle může být vaše cesta a způsob realizace. Sami zakladatelé o sobě říkají: WWOOF je celosvětové hnutí spojující dobrovolníky s organicky smýšlejícími farmáři a pěstiteli a podporuje kulturní a vzdělávací zkušenosti založené na důvěře a bezpeněžní výměně, čímž pomáhá vytvořit stálou celosvětovou komunitu.
Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!
5 komentářů u „Bydlení na cestách zadarmo část 2. – WWOOF“