Po přibližně roce a půl vám přinášíme druhý díl přednášky s promítáním o Amazonii, kterou jsme pro vás připravili společně s kamarádem Martinem Pávkem na středu 1. října 2014, opět v břeclavském klubu Piksla.
Amazonie – pro někoho vysněné místo nespoutané divoké džungle, pro jiného zelené peklo, kam by nevkročil ani náhodou. Pro mě se však stala tajnou láskou, ke které jsem musel tak nějak dozrát napříč tomu, že v srdci byla uschována touha za výpravou hezky dlouho, možná od počátku věků, tedy alespoň těch mých.
Kde je vlastně ale pravda a jaká je nyní reálná podstata amazonského pralesa? Každý tam může uvidět to své očekávání, někdy zklamání, nebo často dokonce naprosto neočekávané věci. Jestli něčím opravdu je, myslím, že mořem zeleného a nekonečného života na mnoha úrovních. Ano, to by mohla být obecně přijatelná pravda. Představy lidí o amazonské džungli se jistě pohybují mezi iluzí dokonalých nespoutaných indiánů a šamanů a realitou poloslumových měst, kam dorazila a své dílo rozvoje zkázy přinesla zvláštní záležitost, které říkáme civilizace.
Taková může být podstata poznání cestovatele tohoto rozmanitého regionu. Po mé přípravě a odhodlání začala soukolí synchronicity do sebe zapadat tak, že jsem se mohl dostat na místa v peruánské Amazonii, která jsou ještě blízko zmíněné ideálnější variantě nespoutaných indiánů, nebo alespoň na půl cesty k nim. Vydal jsem se tedy do severní části amazonského pralesa, abych tam žil indiánský život ve vesnici jednoho kmene, patřícího do lingvistické skupiny Jivaro, a zažil to, co bylo mým srdcem žádáno.
Samozřejmě kmeny v této oblasti jsou již částečně dotčené civilizací, ale ještě ne tak mnoho a myslím, že je to i jisté potřebné civilizační minimum, aby kontakt našich světů mohl být vůbec možný, nebo dokonce i plodný. Noví přátelé z tohoto zeleného světa kmene Agvaruna se stali mojí další rodinou a díky tomu se rozvinula i spolupráce s projektem indiánského dětského domova, projektem vlastně na místní podmínky ojedinělým.
A tak jsem se vydal na toto místo znovu, abychom zrealizovali další nápady a projekty na zlepšení dětského domova. Mimochodem, víte, že lovci lebek jsou jedny z nejláskyplnějších bytostí a velcí diplomati? A víte, že velcí bojovníci do poslední chvíle hledají v klidu mírová řešení a dialog? A víte, že i když je to všechno paradox, je to vše možné? A víte, že většina indiánů je v mnoha věcech vyspělejší než my? Ano, takové může být poznání ze života v amazonské džungli, zdaleka ne dokonalé ani iluzivní, ale přece jenom pro nás Evropany stále zatraceně lákavé.
O životě několika indiánských kmenů, jejich kultuře, lovu, znalostech džungle, jakož i jejich mystice bych se s vámi rád podělil na mé cestovatelské přednášce s fotoprojekcí, kterou vám přináší cestovatelský portál ŽivotNaCestách.cz.
Místo a čas konání akce
Kolik: 50 Kč
Kde: Klub Kafé Piksla, Břeclav, Národních Hrdninů 18
Kdo: Martin Pávek (Martin Pávek)
Pořádá: ŽivotNaCestách.cz
Cestuji, abych fotil. Fotím, abych cestoval. A pak se o to s vámi všemi moc rád podělím tím, že doporučím ta opravdu krásná místa, která stála za to navštívit, vidět, zažít, vyfotit, ochutnat, spatřit nebo si k nim třeba přivonět.
moc hezké :-)hned bych se tam vypravila, kdybych mohla…