7 tipů pro bezpečné cestování

V tomto článku bychom rádi poukázali na možná rizika, se kterými se mohou potýkat všichni cestovatelé nehledě na to, do jaké destinace se chystají. Přestože někdy máte pocit, že vám nic nehrozí, na cesty se vyplatí vždy se dobře připravit. Jak totiž praví známé pořekadlo – štěstí přeje připraveným.

1. Proveďte před cestou průzkum

První pravidlo bezpečného cestování: neignorujte místo, kam jedete. Snažte se dozvědět co nejvíce o zemi, politické situaci, kulturních normách, nejbezpečnějších místech pro cestovatele, bezpečném ubytování a oblastech nebo regionech, kterým je lepší se vyhýbat. Vydejte se na cestu s očima dokořán, abyste nebyli nepříjemně překvapeni.

2. Navažte vztahy s okolím

Zkuste se na místech chovat tak, jako byste byli jedním z místních obyvatel. Pokud se budete chovat jako lidé kolem vás a nebudete působit jako turisté, budete přitahovat mnohem méně pozornosti a prokážete tak respekt místní kultuře. Vyhnete se navíc situacím, při kterých byste mohli někoho urazit nevhodnými šaty nebo chováním.

3. Mějte po ruce pohotovostní informace

Tyto informace by měly zahrnovat kontaktní čísla na místní pohotovostní služby, jako jsou hasiči, policie a ambulance, dále na velvyslanectví vaší země, je-li na místě, které navštěvujete. Pokud se dostanete do situace, kdy budete muset vyřešit nějaké dokumenty, ať už kvůli cestovnímu pojištění nebo z jiných důvodů, hodí se mít rovněž kontakt na překladatelské agentury, které vám pomohou s texty v místním jazyce. 

4. Mějte své věci v bezpečí

Nevozte si na cesty příliš mnoho zavazadel a investujte do malého robustního zámku pro váš kufr. Zkuste si vybrat ten, který nepřitahuje pozornost, takže to nevypadá, jako by uvnitř bylo něco opravdu cenného. Pokud s sebou máte příruční zavazadlo, nikdy ho nenechávejte bez dozoru. Můžete si rovněž pořídit peněženku, která má ochranu RFID, aby se zabránilo krádeži identity.

5. Prověřujte dopravce 

Při cestování autobusem nebo jiným typem dopravy se ujistěte, že využíváte důvěryhodné společnosti, které mají na internetu dostatek dobrých recenzí. Kromě toho zkuste rezervovat jízdenky v předstihu, kdykoli je to možné, abyste na nějakém místě neuvízli. Pokud si najímáte místní taxíky, domluvte se na jízdném předem, pokud vozidlo nemá taxametr. Pokud ho má, ujistěte se, že je zapnutý. Také neuškodí nosit při sobě mapu.

6. Nedávejte na odiv své bohatství

Ať už se jedná o hotovost nebo drahé vybavení, ukazovat svoje jmění přitahuje pouze podvodníky a kapsáře. Noste falešnou peněženku s malou hotovostí a náhradní levnější telefon, abyste se jich mohli vzdát pro případ, že by vás někdo přepadl.

7. Zařiďte si cestovní pojištění

Bez ohledu na to, zda máte pocit, že vám něco hrozí nebo ne, neváhejte si pořídit cestovní pojištění, než odcestujete. Pojištění nejen pokryje všechna neočekávaná zranění a cesty do nemocnice, ale také vás může chránit před krádeží nebo ztrátou osobního majetku.

Zdroje fotek: Unsplash.com; Pixabay.com

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře